Dražba ve snímku Jurský svět: Zánik říše představila ceny živých a dýchajících dinosaurů, ale ukázalo se, že film realitu tragicky podcenil. Jurský svět navázal na frančízu Jurského parku a oslovil původní i čerstvé diváky. Poslední film nové trilogie, Jurský svět: Nadvláda, vstoupí do kin 9. června 2022. Vrací se Chris Pratt a Bryce Dallas Howard, ale také celá originální trojice: Sam Neill jako Alan Grant, Laura Dern jako Ellie Sattler a Jeff Goldblum jako Ian Malcolm.
Sequel Jurský svět: Zánik říše (2018) ukázal, jak prominentní boháči přihazují v zákulisní aukci s živými dinosaury. Když byl film uveden do kin, někteří fanoušci se ozývali s tím, že jsou částky za pravěké tvory velmi malé. Při porovnání nákladů z filmu s cenami za fosílie, které se prodávají dnes, můžeme vidět, jak daleko od skutečnosti byli filmaři při odhadování hodnoty takového zvířete.
Krásný exemplář, ale miliony let po smrti
Zatím poslední odkup jedné z nejúplnějších fosílií proběhl v roce 2020. Zkamenělá kostra Tyrannosaura rexe byla v aukci vydražena za rekordní sumu 31,85 milionů dolarů, což je přes 700 milionů korun. Tato fosílie, přezdívaná Stan, je jednou ze zhruba padesáti fosílií T-Rexe, které byly dosud od prvního nálezu v roce 1902 objeveny. Výjimečný exemplář má na délku téměř 12 metrů, obsahuje 188 kostí a celou lebku v naprosto zachovalém stavu.
Přestože snímky Jurský svět nejsou skutečností, filmaři se snaží zachovat reálnost prostředí – jsou tu navíc jen živí dinosauři. Scéna a aukcí ukázala, jak vlažná a nedůvtipná byla představa tvůrců filmu, když vidíme Ankylosaura, vydraženého za směšných 10 milionů dolarů. Tolik dnes stojí 60 sekundový klip na americkém Super Bowlu. Dokonce i cena za geneticky modifikovaného Indoraptora, který je vytvořen se schopností reagovat na cíl označený laserovým naváděním, se ve filmu stačí přiblížit k sumě $28 milionů, než aukci přeruší osvobození dinosauři.
Hrubě podhodnocená dinosauří zoo
Snímek tak obrovsky podcenil, jakých částek by se taková aukce reálně dotkla. Když pomineme fosílii T-Rexe, vydraženou za $31,85 milionů, pro další ilustraci poslouží například Ferrari 250 GTO z roku 1963, prodané za šílených $70 milionů (1,6 miliardy korun). Těžší kalibr je potom slavný obraz Mona Lisa, oceněný na $680 milionů (15,6 miliardy korun).
Diváci ve filmech hledají únik. Část úspěchu sci-fi nebo fantasy snímků ale přesto spočívá v jejich schopnosti umožnit publiku najít momenty, které si mohou diváci ztotožnit se svojí vlastní zkušeností. Pokud tomu tak není, mají sledující k aspektům filmu připomínky. Pak dojde na to, že budou zpochybňovat takové scény, jako je ta v Jurský svět: Zánik říše.
zdroj: Comicbook, CNBC, CNN