Terminator Salvation: zrušená trilogie měla pokračovat invazí Skynetu v Londýně

Terminator Salvation byl zamýšlený jako úvodní snímek nové trilogie. Jenže původně slibný nápad ztratil hodně ze své energie během revizí a opakovaného přepisování snímku, včetně snížení ratingu přístupnosti na PG-13. Mučivý produkční proces filmu přesto nezabránil režisérovi McG (Joseph McGinty Nichol) v plánování pokračování ještě předtím, než proběhla premiéra. Terminátor Salvation 2 měl ukázat zcela novou lokaci, kde se odehrává konec světa. Vše nakonec ztroskotalo na směsi právních záležitostí a vlažného přijetí čtvrtého Terminátora diváky. Jak měl příběh pokračovat dál?

Terminator Salvation 2 by se odehrával v současnosti v Londýně, kdy se na město zaměří Skynet. Umělá inteligence, která provází celou frančízu už od počátku, by ve městě rozpoutala chaos a zkázu. McG měl ambiciózní plány, které zahrnovaly návrat ikon značky, jako jsou Robert Patrick a Linda Hamilton. Několik jeho myšlenek scénáristé použili v pozdějších filmech, Terminator: Genisys (2015) a Terminator: Temný osud (2019).

Přenos války z budoucnosti k nám

Christian Bale by jako John Connor cestoval časem z budoucnosti do Londýna roku 2011 (Salvation je z roku 2009), aby varoval svět před hrozící invazí strojů. Novinkou měl být prvek, kdy Skynet najde způsob, jak poslat zpět časem ne-infiltrační jednotky, tedy regulérní kavalérii strojů. Johnovým úkolem by bylo spojit světové armády, aby mělo lidstvo proti invazi Skynetu šanci. Na jeho krk by se pověsilo hned několik různých modelů terminátorů, kterým by čelil v městském prostředí.

Režisér McG chtěl, aby se pokračování Terminátor Salvation, stejně jako jeho první film, zaměřilo více na akční sekvence ve velkém měřítku. Vyprávění se tak mělo lišit od honby hlavních hrdinů ve dvou prvních snímcích od Jamese Camerona. McG chtěl nechat do současnosti vtrhnout známé létající stroje (Hunter Killer), transportéry a obří dvounohé stroje (Harvester), které se objevily v postapokalyptickém světě Terminator Salvation. Diváci by tak byli svědky totální války mezi lidmi a stroji.

Oblíbený T-1000 znovu v akci

Pokračování zahrnovalo i vynoření arch nemesis z původních filmů. Robert Patrick, který hrál ledově chladný zabijácký stroj T-1000 ve snímku Terminátor 2: Soudný den, by se vrátil na palubu. Jeho nová role ale měla být z počátku jiná, než by diváci čekali. Objevil by se jako vědec, studující proces buněčné replikace. Inspekce do plánů nicméně naznačuje, že koncept počítal s „proměnou“ jeho charakteru na padoucha.

Terminator Salvation T-1000 Robert Patrick trilogie
Zdroj: Warner Bros. / Sony Pictures

Ukázat se měla i Helena Bonham Carter, která se objevila na začátku a konci Terminator Salvation, protože byla její role ve filmu z velké části odstraněna. Selena byla vědkyně, pracující pro Skynet na experimentálním projektu T-1000. Někdy během filmu by se stala postava Roberta Patricka hybridem člověka a terminátora, který vytvořil základ pro první model T-1000. Je to fascinující nápad, který částečně připomíná zkoumání lidské stránky androida v pokračováních Vetřelce. Stárnoucí postava Roberta Patricka, která zasvětila život zkoumání možnosti uchování mládí a vitality, se stane průkopníkem ve vynálezu zabijáckého kyborga.

I filmy mohou stárnout jako víno

Zajímavé by bylo sledovat i to, jak se Sarah Connor v podání Lindy Hamilton setká se svým synem Johnem z budoucnosti, kterého hraje Christian Bale. Vidět je ve filmu společně by udělalo radost nejednomu z fanoušků série. Takové využití této postavy se zdá být mnohem zajímavější, než její pochybný návrat v Terminátor: Temný osud. Tady přišli někteří kritici i diváci s obviněním, že se jedná o tlačené nostalgické návnady, aby filmy zachovaly relevanci a nalákaly diváky, což platí i pro samotného Arnolda.

Terminator Salvation sklidil svého času kritiku za to, že je John Connor upozaděný a ději dominuje Sam Worthigton jako Marcus Wright. Jenže Bale ve filmu hrát nechtěl a třikrát roli odmítl, než se nechal přemluvit a úloha Connora byla dodatečně rozšířena. Vznikl tak nevyvážený dojem diváka ze sledování filmu. Z dnešního pohledu je Terminator Salvation podceňovaným kouskem sci-fi akce, který postrádá rozvoj svého dalšího příběhu. Je to škoda, protože nápady na trilogii měly svůj dramatický potenciál.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.