Bermudský trojúhelník: nejzáhadnější zmizení vojenských letadel a plavidel v historii

Bermudský trojúhelník je zeměpisná oblast mezi Miami na Floridě, San Juanem, Portorikem a malým ostrovním státem Bermudy. Lidé, kteří jezdí na Bahamy, vám s úsměvem řeknou, že to ještě neznamená, že nějak záhadně zemřete. Přirozená vysvětlení, díky kterým oblast získala svojí legendu, se pohybují od problémů s kompasem, přes změny Golfského proudu, přítomnost metanových hydrátů a velký řetězec lidských pochybení. Bermuda Attractions uvádí list ztracených plavidel a letadel.

Že tady došlo k velkému množství zvláštních zmizení je prostě fakt. Díky nim získaly všechny konspirační teorie svojí akceleraci. Jen mezi lety 1946 a 1991 došlo k více než 100 takových zmizení. Tady jsou nejzáhadnější ztráty vojenské techniky včetně posádek, ke kterým v bermudském trojúhelníku došlo.

USS Cyclops – 4. března 1918

Bermudský trojúhelník záhady zmizení
zdroj: Wikimedia Commons

Jedna z tehdy největších lodí amerického námořnictva pro přepravu paliva neplánovaně zakotvila na Barbadosu při své plavbě do Baltimore. Loď dlouhá 165 metrů měla na své palubě 100 tun manganové rudy navíc, nad rámec nákladu, který obvykle převážela. Všechny zprávy před vyplutím naznačovaly, že by to neměl být problém.

Nový směr vedl Cyclops přímo skrz bermudský trojúhelník. Při plavbě oblastí se loď ztratila. Nebyl vyslán žádný nouzový signál. Na radiové hovory nikdo neodpovídal. Jedná se o nejsmrtelnější incident v historii US Navy mimo válečný stav, protože se zmizením lodi se ztratilo všech 306 námořníků na palubě. Za mrtvé je prohlásil tehdejší asistent ministra námořnictva (a pozdější prezident USA) Franklin D. Roosevelt.

USS Proteus a USS Nereus – 23. listopadu a 10. prosince 1941

Bermudský trojúhelník záhady zmizení
zdroj: Wikimedia Commons

Dvě ze sesterských lodí USS Cyclops, Proteus a Nereus, přepravovaly náklad bauxitu. Ten byl používán při výrobě hliníku pro spojenecká letadla. Obě plavidla opustila St. Thomas na Virginia Islands a vydala se po stejném kurzu. Beze stopy se ztratila, s mezerou zhruba dvou týdnů. Původní teorie se opíraly o útok německých ponorek, ale nacisté si nikdy nevzali zásluhy za potopení a podle všeho se v oblasti vůbec nenacházeli.

Výzkum kontraadmirála George van Deurse ukázal, že mohl kyselý uhelný náklad vážně narušit podélné nosníky lodí, což by zvýšilo pravděpodobnost, že se pod tlakem zlomí. Žádné pevné stanovisko ale neexistovalo. Ztráty na životech posádek byly 54 a 61 námořníků. Čtvrtá sesterská loď, USS Jupiter, měla jako jediná slavnější osud. Byla přebudována a znovu uvedena do provozu jako USS Langley a stala se první letadlovou lodí US Navy.

Flight 19 – 5. prosince 1945

Bermudský trojúhelník záhady zmizení
zdroj: Wikimedia Commons

Nejznámějším a zdokumentovaným zmizením v bermudském trojúhelníku je „let číslo 19“,  Flight 19. Pět torpédových bombardérů Grumman TBF Avenger opustilo Fort Lauderdale během rutinního tréninku, celkem se čtrnácti muži. Nikdy se ale nevrátili. Tísňový hovor, přijatý od jednoho z pilotů, zněl takto: „Nemůžeme najít západ. Všechno je špatně. Nemůžeme si být jistí žádným směrem. Všechno vypadá divně, dokonce i oceán.

Později poslal další zprávu pilot Charles Tailor: „Nemůžeme nic rozeznat. Myslíme si, že můžeme být 225 mil severozápadně od základny. Vypadá to, že vstupujeme do bílých vod. Jsme úplně ztraceni.

Bermudský trojúhelník záhady zmizení
zdroj: Wikimedia Commons

Jako by to nestačilo, během záchranné mise se beze stopy ztratil hlídkový létající člun Martin PBM Mariner s posádkou třinácti mužů na palubě. Oficiální prohlášení amerického námořnictva tehdy bylo: „Nejsme schopni ani dobře odhadnout, co se stalo.

MV Southern Districts – 5. prosince 1954

Bermudský trojúhelník záhady zmizení
zdroj: Wikimedia Commons

Bývalé vyloďovací plavidlo amerického námořnictva získala společnost Philadelphia and Norfolk Steamship Co. a přeměnila ho na nákladní loď. Během své předcházející vojenské služby se loď účastnila spojenecké invaze do Normandie. Poslední cesta plavidla byla s nákladem síry z Port Sulphur v Louisianě do Bucksportu v Maine. Při plavbě skrz bermudský trojúhelník byl s lodí ztracen kontakt a nikdo už o Southern Districts neslyšel.

Fairchild C-119G – 5. června 1965

Bermudský trojúhelník záhady zmizení
zdroj: Wikimedia Commons

Letoun Fairchild C-119G Flying Boxcar opustil základnu amerického letectva Homestead v 19:49 se standardní pětičlennou posádkou a dalšími čtyřmi mechaniky na palubě, aby pomohli jinému letadlu C-199G, které uvízlo na ostrově Grand Turk. Poslední rádiový přenos byl přijatý kousek od Crooked Islandu, 177 mil od cíle. O měsíc později, 18. července, byly na pláž Gold Rock Cay poblíž ostrova Acklins vyplaveny trosky letadla. Pouhý kousek od míst, odkud posádka vysílala naposledy.

Bermudský trojúhelník předchází jeho pověst oblasti, kde mizí vojenské i civilní lodě nebo letadla i se svými posádkami za podivných okolností. Legenda se v průběhu let přiživuje sama, protože kdykoli v této oblasti k podobné události dojde, okamžitě je zařazena do stejné kategorie. Pobřežní stráž uvádí, že v místech nedochází k nehodám častěji, než v jiných oblastech oceánu.

Na druhou stranu, vysoká koncentrace záhadných „zmizení beze stopy“ a jakýchkoli bližších podrobností je něco, o čem by mohl bermudský trojúhelník vyprávět.

zdroje: Bermuda Attractions, National Geographic

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.