Japonsko se během války pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

V časných ranních hodinách 7. prosince 1941 napadlo Japonsko přístav Pearl Harbor. Zabito bylo 2403 mužů ve službě, 63 civilistů a bylo zničeno 19 lodí Amerického námořnictva, z toho 8 bitevních. To byla poslední kapka směrem k rozhodnutí Prezidenta Roosevelta vstoupit do 2. světové války. Tento milník dějin známe velmi dobře.

Pokus na tenkém ledě

Jedním z kroků USA byla okamžitá malá odveta. Bylo vysláno 80 mužů a 16 bombardérů B-25, které vzlétly 18. dubna 1942 z letadlové lodi USS Hornet. Byl to hrdinský kousek, protože piloti startovali z paluby lodi poprvé, cíl byl na úplný doraz doletu a nedostatek paliva hrozil zřícením. Nakonec ale Američané úspěšně zasáhli objekty v Tokiu. Úplně první bombardování japonského území se zapsalo do historie jako Doolittlův nálet (Doolittle Raid).

Bombardéry B-25 na palubě USS Hornet
zdroj: wikipedia.org

Balónková párty

Příliš rozšířený ale není fakt, že na tento nálet Japonsko později naplánovalo odpověď, podle původní myšlenky doslova epických rozměrů. Dne 3. listopadu 1944 se mělo vznést přibližně 9300 vodíkových balónů, nesoucích výbušniny, které zamýšleli Japonci poslat k americkým břehům a rozšířit tak svůj list mrtvých nepřátel. Jejich letadla nebyla schopná dosáhnou půdy Spojených států, takže se tento mazaný plán zdál jako nejlepší nezjistitelný postup.

Japonsko se během války pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny
zdroj: wikipedia.org

Tohle úplně nevyšlo

Japonci rozmístili papírové Fu-Go balóny tak, aby je nabral teplý proud vzduchu, který je zanese k západnímu pobřeží. Každý nesl různý počet výbušnin, jejichž váha se pohybovala od 11 do 15 kg. Vypočítali, že jejich cesta bude trvat tři až čtyři dny. Celá zvláštní operace tak byla zahájena.

Odhaduje se, že do cíle dorazilo kolem 300 balónů, které ale nezpůsobily téměř žádné škody. Zbylých 9000 „malých záškodníků“ jednoduše spadlo do oceánu bez jakéhokoli efektu. Japonci ale počítali s tím, že úspěšných bude kolem 10 % z celkového množství. Nakonec tak nevyšlo ani to.

Japonsko se během války pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny
zdroj: wikipedia.org

Jedna myška našla cíl

Tisk ve Spojených státech dostal nařízení, aby o tomto útoku nijak neinformoval. Důvodem rozhodnutí bylo nevystavovat nepřátelské Japonsko na odiv v médiích tak brzy po Pearl Harboru a vstupu USA do války. Jeden z balónů však přece jen způsobil několik úmrtí.

Japonský Fu-Go balón
zdroj: wikipedia.org

Neinformovanost zabíjí

Reverend Archie E. Mitchell a jeho manželka Elsie byli 5. května 1945 na cestě do Gearhart Mountains na piknik. V autě s nimi jelo pět dětí z Nedělní školy ve věku 11-14 let. Zatímco reverend hledal místo k parkování, jeho žena s dětmi narazila na jeden z výbušných balónů. Děti si s nálezem začaly hrát a svůj podíl na tom má i fakt, že noviny a rádia o tomto druhu útoku mlčela. O nebezpečí nikdo nevěděl a výbušniny u balónu způsobily explozi, která na místě zabila všechny děti i těhotnou Elsie.

Veřejnost i média byla i poté vyzývána, aby tuto tragickou událost držela v tajnosti. Nakonec se ale slovo dostalo ven a historie tak vzpomíná i tuto nepraktickou zbraň mezikontinentálního dosahu. Mitchell Monument pak připomíná památku smutného úmrtí v lesích Oregonu.

Japonsko se během války pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny
zdroj: wikipedia.org

Podobné články

Nejoblíbenější

Megalodon: mytický vrcholný predátor mohl sežrat cokoli, co se mu dostalo do cesty

Gigantický vrcholný predátor v oceánu neměl soupeře. Co bylo příčinou jeho vyhynutí, když byl megalodon tak vysoko v potravním řetězci?

Římané budovali sochy svého největšího nepřítele. Co je k tomu vedlo?

Význam sochy dnes chápeme trochu jinak, zatímco Římané je považovali za symbol síly impéria. Ale proč zvěčňovat nepřítele?

Žralok jako hrozba. Jaká je šance, že vás napadne? Co dělat, když se to stane?

Žralok je na vrcholu potravního řetězce. Řídí se instinkty, ale někdy dělá chyby. Jaká je šance, že zaútočí? Jak se zachovat?