Kostra Tyrannosaura rexe za 32 milionů dolarů: nejdražší vydražená fosilie všech dob

Zkamenělá kostra Tyrannosaura rexe, známá pod přezdívkou Stan, se prodal v aukci za obří sumu 31.85 milionů dolarů, tedy přes 700 milionů korun. Stala se tak nejdražší dinosauří fosílií, jaká kdy byla prodána. Anonymní kupec, který dražil po telefonu, tak dalece překonal původní odhad prodeje, který se pohyboval ve výši 6-8 milionů dolarů. K aukci došlo během pandemického roku, 6. října roku 2020. Prodej ukázal velký zájem bohatých sběratelů dinosauřích pozůstatků, navzdory celosvětové pandemii.

Vykopávky trvaly 5 let

Fosílii našel v roce 1987 amatérský paleontolog Stan Sacricson a pozůstatky T-Rexe dostaly název jeho příjmení. Místo nálezu je v Jižní Dakotě, v oblasti zvané Hell Creek, která je součástí křídové terénní oblasti, nazývané Badlands. Pečlivý výkop zabral přes 30 000 hodin práce, takže k úplnému vykopání došlo o pět let později, v roce 1992. Od té doby byl Stan vystaven v Institutu geologického výzkumu Black Hills v Hill City v Jižní Dakotě.

Jedná se o jednu z nejúplnějších fosílií, jaké kdy byly nalezeny: obsahuje 188 kostí a celou hlavu ve zcela zachovalé kondici, včetně 30 cm dlouhých zubů. Na délku má téměř 12 metrů. Během doby své expozice býval tento T-Rex častou předlohou pro figurky i malby.

50 objevených koster T-Rexe

Podle paleontologů na svém vrcholu Stan vážil 7 až 8 tun a vykazoval známky „těžkého a násilného života“. Utrpěl zlomeninu krku, dva obratle se mu spojily a třetí znehybněl. Měl také proraženou lebku a zlomená (a opět srostlá) žebra. Byl to skutečný predátor, svalnatý, odolný, uzpůsobený životu v nejtvrdších podmínkách.

Kostra Tyranosaurus Rex za $32 milionů nejdražší vydražená fosílie všech dob
zdroj: 123RF

Kosterní pozůstatky dinosaurů jsou pradávnými artefakty, které odkrývají neuvěřitelnou historii naší planety. Stan je jednou ze zhruba padesáti koster T-Rexe, které kdy byly nalezeny. Zatím poslední exemplář, který přišel do aukce před ním, byl v roce 1997 T-Rex s přezdívkou Sue. Odkoupilo ho Muzeum přírodních věd v Chicagu za 8,36 milionů dolarů, s finanční pomocí společností Disney, McDonalds a dalších firem, včetně jednotlivců.

Výsledek aukce vědcům vyrazil dech

Paleontologové označili výslednou cenu Stana v aukci za ohromující, ale zároveň vyjádřili své obavy ohledně kupujícího. David Evans, vedoucí paleontologie obratlovců v Roal Ontario Museum v Torontu, k tomu řekl, že by tyto finanční prostředky mohly financovat 15 stálých lokací pro vyhledávání dinosaurů nebo 80 expedic ročně, a to navěky.

Vědci se obávají, aby tento prodej nezpustil vlnu zájmu o kosterní pozůstatky, které pak mohou skončit v soukromých sbírkách, kde k nim nebude možný přístup pro další výzkumy, jako je měření kostí nebo provádění analýz pomocí pokročilejších technik a nástrojů. Schopnost opakovat experimenty je totiž klíčovou zásadou vědy a součást jejího etického základu.

Proč se kostra prodala?

Nabízí se otázka, proč Black Hills Institute přistoupil k prodeji Stana. Na vině je rodinný spor a byrokracie. Všechno  odstartoval v roce 2015 Neal Larson, držitel 35 % akcií Black Hills Institute a bratr prezidenta institutu, Pete Larsona. Společnost zažaloval o likvidaci majetku. Místní deník Rapid City Journal k tomu uvedl, že byl Neal Larson tři roky předtím odvolán z pozice člena správní rady po ostrém sporu o obchodní jednání. Soud pak v roce 2018 rozhodl, že musí být Stan vydražen, aby se zaplatil podíl Neala Larsona v Institutu. Společnosti zůstalo zachováno právo na výrobu a prodej odlitků kostí T-Rexe.

Vědci doufají, že se podobné situace s komerčními prodeji nebudou opakovat. Pete Larson k tomu uvedl, že doufá, že aktuální majitel Stana nakonec vystaví, aby byla úžasná originální kostra přístupná.

zdroj: CNBS, National Geographic, The Science Museum of Minnesota

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.