Podvodník z Tinderu dostal z žen na seznamce desítky milionů korun. Je bez trestu na svobodě

Stačí přejet prstem doprava, dostanete shodu, a pak už jste vrženi do víru romantiky. Která může skončit obřími dluhy. Do této nečekané situace se dostal celý zástup žen jen díky jedinému člověku. Shimon Hyaut vystupoval pod mnoha jmény, nejčastěji Shimon Levine, ale veřejně vešel ve známost jako Tinder Swindler, podvodník z Tinderu.

Na seznamce byl tak přesvědčivý, že jeho oběti nezůstaly jen u toho, aby mu vydaly svoje úspory, kreditní karty a vzaly si pro něj půjčky: všechny se do něj bláznivě zamilovaly. Když vyšla najevo skutečnost o jeho záměrech, kromě hrůzy z finanční tísně přišel i šokující pocit osobní zrady.

Povolání: podvodník a manipulátor

Shimon Hyaut, narozený v Izraeli, dnes něco přes třicet let starý, započal svou kriminální kariéru brzy. Byl obviněn z krádeže a padělání už v roce 2011, ale utekl dřív, než mohl být souzen. O pár let později strávil ve Finsku nějaký čas ve vězení za podvody na ženách. Pak dostal nový nápad: začal používat oblíbenou aplikaci Tinder jako prostředek, jak svádět a obtěžovat ženy z celé Evropy.

Jako Simon Leviev, údajný syn miliardáře a diamantového magnáta Lva Levieva, vykreslil na svém profilu na sociální síti iluzi luxusního životního stylu. Snímky ho zachycovaly v oblečení nejluxusnějších značek, v oblecích na večeřích v nejdražších restauracích, jak se povaluje na jachtě nebo vystupuje ze soukromého letadla. Jedna z jeho prvních obětí, Cecilie Fjellhøy, dokonce zažila soukromý let během jejich prvního rande.

Dokonalá iluze sociálních sítí

Byla to klasická taktika podvodníka. Jeho modus operandi se v podstatě nelišil od toho, co dnes dělá většina influencerů na sítích, jako je Instagram. Udržoval si tento druh úžasu a romantické aury tím, že si zarezervoval rozlehlá apartmá v luxusních hotelech, pronajal nejdražší stoly v exkluzivních nočních klubech a prezentoval se jako někdo, kdo vůbec nebyl. V tomto případě obchodník, cestující po světě od jedné lukrativní dohodě k druhé. Shimon Hyaut ale nezůstal jen u lhaní pomocí naaranžovaných fotek.

Tahle strategie mu umožnila navázat více vztahů s ženami v několik zemích současně. Hyaut jako Leviev bombardoval oběti zprávami, posílal jim vášnivé texty a hlasové nahrávky, aby upevnil jejich pouto. V případě Cecilie zašel dokonce tak daleko, že jí navrhl, aby se spolu sestěhovali. Na jeho příkaz se dokonce vydala hledat luxusní byty a nadšeně mu posílala videa z prohlídek nemovitostí.

Když je ryba v síti

Jakmile si byl Hyaut jistý, že si pevně zaháčkoval ty správné ženy, rychle přeřadil na vyšší rychlost a řekl jim, že se stal terčem jeho „nepřátel“. Poslal jim fotky a videa svého údajného bodyguarda, zraněného a od krve. Přesnou povahu hrozby nepopsal, prezentoval ji jako pracovní riziko, protože je tak moc bohatý, vlivný, důležitý, v ostrém světě vysokého byznysu. A teď přichází to nejzásadnější: tvrdil, že není schopen použít své vlastní bankovní karty a finanční prostředky, protože nechce být sledován.

Ženy, které se mu snažily pomoci, posílaly své vlastní peníze, vybíraly své úspory a dokonce si otevíraly více účtů na kreditních kartách, aby „nebohého“ Levieva dostaly z vymyšleného průšvihu. Nejednalo se ale jen o ženy, s kterými byl vychytralý podvodník spjatý důvěrně. Pernilla Sjöholm, jedna z obětí na Tinderu, během jejich rande nepocítila, že by přeskočila jiskra, a tak si ji Shimon Hyaut vychoval jako platonickou přítelkyni. A to do té míry, že mu i ona, ze strachu o jeho bezpečí, neváhala posílat peníze.

Přichází nátlak

Hyaut pokaždé sliboval, že peníze vrátí, jakmile proběhne další jeho obchodní kontrakt. Na ženy aplikoval nepřetržitý, nelítostný nátlak, aby posílaly peníze znovu a znovu. Uplatňoval tzv. Ponziho schéma, kterým si udržoval image a životní styl. Luxusní zážitky a cestování, které prezentoval oběti A, byly nevědomky financovány obětí B, jejíž vlastní obraz o něm financovala oběť C, a tak dále. Pro ženy, které byly pod jeho kouzlem, dorazily katastrofální následky. Cecilie Fjellhøy, která si nabrala dluhy přes 4,5 milionu korun, čelila sebevražedným myšlenkám. Další žena, která v médiích vystoupila jen jako oběť „A“, vypověděla, že ji Hyaut emocionálně a finančně zničil.

Všechno nabralo nový směr, když Cecilie vypověděla svůj příběh do norských novin. Článek byl zveřejněn začátkem roku 2019 a poskytl i fotografie s podobou podvodníka. To inspirovalo mnoho dalších obětí, aby kontaktovaly redakci novin se svými vlastními příběhy s tímto „pohádkovým princem“. Ten se střídavě vydával za obchodníka se zbraněmi, tajného agenta, pilota a dědice miliardového majetku.

Konec pohádky?

Ayleen Charlotte z Amsterodamu spatřila článek v novinách v době, kdy s podvodníkem „chodila“ více než rok. Tou dobou mu dala už přes 3 miliony korun. Byla v šoku, když jí došlo, že Hyaut utrácí tak obrovské množství peněz, které mu poskytla ze strachu o jeho život, za luxusní věci a dovolené s jinými oběťmi.

Shimon Hyaut se mezitím ocitl v prekérní situaci. Článek z novin odhalil jeho aktivity a hrozilo, že odřízne toky jeho příjmů. Ayleen Charlotte tvrdila, že ho stále miluje a důvěřuje mu, a odletěla za ním do Prahy, kde pobýval. Vrátila se zpátky domů s kufry plnými oblečení od Louise Vuittona a Gucciho, které slíbila prodat jeho jménem a peníze mu zaslat. Místo toho ho sama podvedla, když si utržené peníze prostě nechala. Zároveň se zasadila o jeho dopadení, když upozornila úřady na jeho let z Prahy do Athén, kde byl vyzvednut Interpolem při použití falešného pasu. Poté byl vydán do Izraele, kde byl stále hledán pro obvinění z podvodu.

Spravedlnost se nekoná

Podvodník, profesionální lhář a psychopat Shimon Yehuda Hyaut, teď už s legálně změněným jménem na Shimon Leviev, vyfasoval 15 měsíců vězení za tamní podvody v Izraeli. Odseděl si jen 5. Tento člověk do dnešního dne nečelil spravedlnosti za to, že podvedl a emočně vydíral tolik žen napříč Evropou, zatímco jeho oběti nadále snášejí likvidační finanční dopady, které má podvodník z Tinderu na svědomí. Bez postihu vyvázli i jeho komplicové. Je naprosto zcestné, že má Leviev vlastního manažera a dokonce hrozí žalobou Netflixu, který o něm natočil dokument s názvem Tinder Swindler (2022), kde skutečné oběti vypovídají.

V únoru 2022 získal podvodník zpět přístup ke svým sociálním sítím, kde aktivně lže i nadále. Jeho účty mají tisíce sledujících, což o naší společnosti vypovídá mnohé. Snad bude jeho kauza dostatečnou výstrahou pro případné další oběti podobných šejdířů.

zdroj: Vanity Fair, The Times of Israel, Digital Spy, Radio Times

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.