Znepokojivý pohled. Žralok dokáže vyvrhnout svůj vlastní žaludek ven

Dnes už klasický snímek Čelisti z roku 1975 naučil spoustu lidí mít strach z oceánu a pomohl stvořit některé přehnané názory na nejméně pochopené ryby v přírodě. Žraloci neplavou kolem pláží, aby útočili na koupající se návštěvníky a krmili se jimi. I tak jsou ale schopni pojídat spoustu věcí, které by neměli. Obsah nalezený v žaludcích žraloků je často překvapivým a smutným obrazem lidského odpadu, který v oceánech plave.

V žaludcích žraloků tygřích bylo nalezeno vše od části kurníku po nevybuchlou munici. Díky lidem je v oceánu spousta věcí, které většina mořského života nedokáže rozložit. Žraločí těla mají ale na tento problém řešení. Když žralok pozře něco, co jeho žaludek nedokáže správně zpracovat a strávit, dojde k žaludeční everzi.

Všechno ven

Vyvrhnutí a navrácení žaludku je žraločí řešení náhodného pozření něčeho, co by neměl. Everze žaludku je proces regurgitace celého žaludku, tedy jeho obrácení naruby ven, aby se žralok zbavil veškerého obsahu, který žaludeční kyselina nedokáže správně rozložit. Zbavit se nežádoucího obsahu v těle je dobrovolné řešení, kdy žraloci dokáží za jednu sekundu vyplivnout žaludek z tlamy a nasát jej zpět do těla. Problematický obsah tak zůstane venku.

Ne každý druh žraloka vyvrhne žaludek ze stejného důvodu. Například žralok bílý před dalším jídlem vyplivne kusy masa, které už v sobě měl. Důvod není zcela známý a možné je, že se snaží zkonzumovat pouze maso, které je kvalitnější. Na druhou stranu, studie prokázala, že žraloci tygří mohou konzumovat téměř cokoli. Sledování obsahu jejich žaludků v letech 1983 až 2014 odhalilo, že spolu se širokou škálou kořisti sežerou doslova vše, co spolknou.

Žralok nedokáže rozložit lidský odpad

Žralok velrybí
zdroj: 123RF

Žaludek není jediným orgánem, který byl pozorován při výstupu ven z těla žraloka. Tito predátoři jsou schopni podobným způsobem vyprázdnit tlusté střevo prostřednictvím své kloaky. Ta je popsána jako společná komora a vývod, do kterého se otevírají střevní, močové a pohlavní cesty. Verze vyvrhnutí tlustého střeva ale není tak rychlá, jako žaludeční everze. To představuje pro žraloky jisté nebezpečí. Delší doba dokončení tohoto procesu je rizikem, že se na mimotělní orgán a jeho obsah zaměří menší predátoři jako na vlastní sousto k jídlu.

Everze žaludku je u žraloků přirozeným jevem a je to praktický způsob, jak se mohou zvířata zbavit nežádoucího obsahu v těle. Problémem je ale hlavně množství lidského odpadu, se kterým se tito predátoři v oceánu denně setkávají. Mikroplasty jsou pro mořský život významnější hrozbou, než větší kusy odpadu. Žraloci si tak everzí pomáhají zbavit se bolesti břicha pozřením něčeho, co by v oceánu být nemělo.

zdroj: Elasmo Research, Awesome Ocean, Research Gate, Plos One, Springer, Grunge

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.