Proč je Skyrim stále tak populární v roce 2023

Skoro se zdá, jakoby Skyrim existoval odjakživa. Mamutí RPG od Bethesdy možná debutovalo v roce 2011, ale stále pokračující respekt a neměnící se živá přítomnost, kterou titul v herní kultuře má, zůstává naprosto beze změny. Jak se trendy postupně vyvíjejí, vyzyvatelé pravidelně přicházejí a odcházejí, ale Skyrim zůstává nepohnutý, neotřesený a nerušený. A vypadá to, že se tento stav nebude měnit ani do budoucna.

Je obtížné spojit úspěch hry s nějakým konkrétním faktorem. Lze ale prohlásit, že tyto postupy v posledním desetiletí fungovaly, protože hra dokázala po celou dobu zaujmout a uchvátit srdce věrných fanoušků. V tuto chvíli pociťují vyznavači tohoto zásadního titulu od Bethesdy ke hře téměř duchovní úctu, jak moc si jí váží.

Kvalita Skyrimu drží i nadále

Proč je Skyrim tak úspěšný? Okamžitá odpověď je zřejmá. Jen málo her, předtím i potom, se vyrovnalo Skyrimu v ohromující úrovni šíře, hloubky a budování světa a jeho tradic. Tento rozsah je stále měřítkem i pro dnešní RPG herní tituly a obecně hry s otevřeným světem. Svět Skyrimu o rozloze 38 km² možná není podle dnešních měřítek směšně veliký, ale jeho hloubka a zpracování dodnes okouzluje hráče do té míry, že stále nacházejí nové oblasti, skryté easter eggy a nové způsoby postupu hrou.

zdroj: Bethesda Softworks

Přestože Skyrim nemusí být ve srovnání se současnou generací her s otevřeným světem tak rozlehlý, jeho budování okolního světa je stále výjimečné. Mnozí dokonce tráví ve hře hodiny jen jako v průzkumném simulátoru. Užívají si trekking přes zasněžené hory nebo sluncem zalité lesy, zatímco celý zážitek zahaluje majestátný a mistrný soundtrack, který má na svědomí Jeremy Soule.

Skyrim v tomto smyslu není jen hrou, kterou si zahrajete, ale hrou, do které se zamilujete. Má sice spoustu nedostatků, ale pro ty, kteří jsou jeho tradicí uchváceni, jsou spíše zpestřením. I díky tomu hra zplodila četné memy, které se staly běžným nástrojem napříč internetovou kulturou.

K životaschopnosti Skyrimu přispívají moddeři

Tato nekončící náklonnost byla poháněna a živena jednou z nejaktivnějších a nejoddanějších komunit herních modů. Zatímco většina srovnávaných titulů nakonec zaznamenala pokles kontinuity zájmu, vstřícnost Skyrimu k modům zajistila, že hra nikdy nezatuchla a zůstává čerstvá. Dokonce i v roce 2023 vytvářejí aktivní moddeři záplaty, které udělají vše od vyladění nekonzistentnosti synchronizace pohybů rtů až po kompletní transformaci základních aspektů samotné hry.

zdroj: Bethesda Softworks

Existuje téměř 70 000 modů pro Skyrim ke stažení z NexusMods. Není tak překvapením, že hra zůstává stále živá. Ve spojení s titulem The Elder Scrolls Online, který nadále udržuje tradici světa Elder Scrolls naživu, není divu, že se Skyrim stále vyhřívá na výsluní zájmu hráčů všech věkových skupin. Navíc je možné ho hrát napříč všemi platformami. Od stolního PC až po přenosnou konzoli Switch, Skyrim je jako doma na většině dostupných herních zařízeních.

To je pravděpodobně to, co zůstává srdcem Skyrimu, který je i nadále zábavný, nabízí nejrůznější vyžití a je zdrojem komfortu v hraní pro zástupy fanoušků. Nedávné tituly, jako je Elden Ring, jsou naplněné poněkud pochmurnějším a přísnějším tónem. Naproti tomu, svět Skyrimu naplňuje pocit radosti, nostalgie i úžasu, což z titulu dělá hru vhodnou jak pro příležitostné turisty, tak pro ostřílené dobrodruhy. Elden Ring si vybudoval reputaci pro svou obtížnost, která je jako výzva pro hráče mezi tituly na trhu skutečně potřeba. Skyrim je naopak hrou, kterou si mohou hráči užít svým vlastním tempem.

Skyrim navždy

Epický epos od Bethesdy je hrou, jejíž nedostatky jsou stejně tak nedílnou součástí její identity, jako její četné a převažující přednosti. The Elder Scrolls V: Skyrim byl prošpikovaný problémy již v době svého vydání. Od podivně se chovajících NPC i nepřítel, závad, bugů a problémů s vykreslováním textur po občasné trable s dabingem. U hry podobného rozsahu bylo pár ostrých hran nevyhnutelných, ale Skyrim tyto drobné nedostatky překrývá září své vlastní slávy.

zdroj: Bethesda Softworks

Všechny nepatrné neduhy ale jen přispívají ke kouzlu hry. Nedostatky a slabiny zvyšují náklonnost a lásku fanoušků, kterou ke hře chovají. Rozsah a ambice, včetně těch příběhových, dělají ze Skyrimu zážitek, který je stejně pohlcující a všezahrnující, jako kterýkoli AAA titul na současném trhu. Bethesda se nikdy nehnala za dokonalostí. Spíše stvořila herní zážitek, který přetrvává v myslích a srdcích celé generace hráčů a fanoušků fantasy z celého světa. Pokud je popularita Skyrimu něčím, co se dalo očekávat, byl to zcela zásadní a pozoruhodný úspěch.

The Elder Scrolls 5: Skyrim je dostupný pro PC, PS3, PS4, PS5, Nintendo Switch, Xbox 360, Xbox One a Xbox Series X/S.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.