Kalifornie žádá obyvatele, aby nenabíjeli elektromobily kvůli riziku blackoutů. Pouhé dny po zákazu nových aut se spalovacím motorem

Úředníci v Kalifornii představili 24. srpna plán na postupné vyřazování nových aut se spalovacími motory a jejich nahrazování elektromobily. Hned poté žádají obyvatele, aby se vyvarovali nabíjení svých vozidel s elektrickým pohonem v zájmu nepřetížení elektrické sítě.

Západ Spojených států čelí „dlouhodobé a rekordní vlně veder“, která by podle National Weather Service mohla vést k teplotám až 45 °C. V důsledku toho se nezávislý provozovatel California Independent System Operator snaží uvést do provozu všechny dostupné zdroje, aby zvládl vyšší poptávku po elektřině. Očekává, že během víkendu před americkým Svátkem práce (Labor day), který vychází na pondělí 5. září, vydá prohlášení o „dobrovolném zachování energie“.

„Tři hlavní ochranné akce jsou nastavit termostaty na 25 °C nebo výš, vyhnout se používání velkých spotřebičů a nabíjení vozidel s elektrickým pohonem, a zhasnout zbytečná světla,“ uvádí American Public Power Association. Během tzv. Flex Alerts jsou obyvatelé vyzývání, aby snížili spotřebu energie od 16:00 do 21:00. Tedy v hodinách, kdy „je poptávka po elektřině vysoká a je k dispozici méně solární energie.“

Rozvodná síť nestačí

Kalifornie zažila opakující se kolotoč výpadků během loňského víkendu kolem Labor day. Stát vydal Flex Alerts, protože provozovatelé sítí předpovídali „zvýšení poptávky po elektřině, především z používání klimatizace,“ související s extrémními teplotami.

Varování o nízké kapacitě sítě přichází několik dní poté, co vydala California Air Ressource Board nová pravidla, která vyžadují, aby 35 % nových vozidel produkovalo do roku 2026 „nulové emise.“ Tato norma se do roku 2030 zvýší na 68 % a do roku 2035 na 100 %. Odborníci ovšem varují, že bude státní elektrická síť vyžadovat výrazné modernizace, aby zvládla tak rychlý přechod od vozidel se spalovacími motory.

„Většina lidí dnes nabíjí své elektromobily, když se vrátí večer domů – když je poptávka po elektřině obvykle na vrcholu,“ tvrdí vědci z Cornell University’s College of Engineering. „Pokud to nebudeme řídit, proud požadovaný pro nabíjení mnoha elektromobilů současně ve večerních hodinách zesílí stávající špičku zatížení a potenciálně převýší současnou kapacitu sítě, schopnou uspokojit poptávku.“

Zástupci Virginie se proti zákazu vzbouřili

Zákonodárné sbory státu Massachusetts, Washingtonu a Virginie už dříve schválily zákony, které podřizují jejich státy pod standardy, schválené kalifornskou „agenturou čistého ovzduší“ California Air Resource Board. Úředníci ve Virginii však tyto zákony odsoudili v roce 2021, když demokraté řídili tzv. Valné shromáždění, a snaží se je zrušit.

„Ve snaze proměnit Virginii v Kalifornii, liberální politici, kteří naši vládu dříve řídili, prodali Virginii tím, že podřídili její řidiče kalifornským zákonům o vozidlech,“ napsal guvernér Glenn Youngkin. „Nyní, podle tohoto paktu, budou obyvatelé Virginie nuceni přijmout kalifornský zákon, který zakazuje prodej vozidel na benzín a naftu. Už pracuji, abych zabránil tomu, aby byl tento směšný edikt virginským obyvatelům vnucen. Kalifornské zákony naprosto „mimo mísu“ nemají v našem Commonwealthu místo.“

Na celostátní úrovni se představitelé demokratické strany snaží podobně horlivě vyřadit vozidla se spalovacími motory a zároveň podněcovat nákup elektromobilů. Zákon o snižování inflace, který prezident Joe Biden podepsal na začátku srpna, uvedl v proces daňové úlevy ve výši 7500 dolarů (zhruba 185 tis. Kč) na nákup nových vozidel s elektrickým pohonem. Ve stejné době společnosti Ford a General Motors zvýšily cenu svých elektromobilů o přibližně stejnou částku.

zdroj: Weather Prediction Center, American Public Power Association, The Epoch Times, Fox News, Cornell Engineering, Daily Wire, The White House, CNBS

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.