Klíště a obecné mýty: nejčastější výskyt a jak ho bezpečně odstranit

Klíště je roztoč, který se živí sáním krve savců, ptáků i plazů. Narazit na něj můžeme prakticky kdykoliv, když se vydáme do přírody mimo „bezpečí“ města. Přisáté klíště není nic neobvyklého a jeho nález není důvod k panice. Je ale třeba s jeho odstraněním neváhat, protože tento parazit může způsobit nepříjemné infekční onemocnění. Krajní případy jsou lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida. Velkým plusem je fakt, že klíště často objevíme na pokožce nepřisáté, když se pohybuje, protože se nezakusuje hned. Máme tak čas ho jednoduše sundat bez vytahování a dezinfekce. Důležité je se vždy pečlivě prohlédnout.

Klíště se vyskytuje v trávě

Obecně rozšířená myšlenka, že klíšťata skáčí ze stromů, je mýtus. Klíště obecné se pohybuje v trávě nebo na křovinách do výšky 1,5 metru. Právě proto také neplatí, že si klíště nejpravděpodobněji přineseme z lesa. Je pravda, že především listnaté nebo smíšené lesy tento parazit obývá, ale stejně tak na něj můžeme narazit na louce, v parku nebo na zahradě. Platí pravidlo, že nejčatější výskyt klíštěte je v trávě vyšší než 20 cm. Pokud se nám dostane na pokožku, bude to většinou přes nohy. Naopak v jehličnatém lese na klíště narazíme zřídka.

Klíště a obecné mýty: nejčastější výskyt a jak ho bezpečně odstranit
zdroj: pixabay.com

Orientace podle čichu

Klíště vnímá pachy, tělesné teplo a oxid uhličitý, který vydechují lidé i zvířata. Nepřitahuje ho „sladká krev“, jak často slýcháváme. Toto tvrzení nebylo nikdy nijak podloženo a složení potu jeho případné zakousnutí tak neovlivní. To samé platí pro barvu oblečení – pro klíště nehraje žádnou roli, jestli je světlé nebo tmavé. Odpudivý účinek mají repelenty, jejich efekt je ale jen dočasný a není stoprocentní. Nedá se na ně naprosto spoléhat.

Nejčastěji na jaře a na podzim

Klíště potřebuje vlhkost ve vzduchu a vysoké teploty mu nedělají dobře. Příchod klíštěte uprostřed léta je tak další mýtus, protože v tomto období parazit zalézá pod zem a živí se krví hlodavců. Typické období, kdy je výskyt klíštěte nejčastější, je na jaře mezi březnem a červnem, a pak během podzimu, než začnou teploty klesat. V zimě na klíště nenarazíme, ale pro jeho aktivitu stačí, když je teplota 5°C a vyšší.

Klíště a obecné mýty: nejčastější výskyt a jak ho bezpečně odstranit
zdroj: pixabay.com

Vytáhnout pinzetou a nekroutit

Udušení přisátého klíštěte před jeho odstraněním nemá význam. Dříve obecně rozšířené pravidlo bylo i vytáčení proti nebo po směru hodinových ručiček, což nemá opodstatnění. Kusadla klíštěte nejsou v pokožce zašroubovaná, pouze zakousnutá, takže správný postup je ho opatrně vytáhnout viklavými pohyby. Poslouží k tomu pinzeta nebo speciální kleštičky, ale je nutné se snažit klíště nepřetrhnout ani nerozdrtit. Parazit může způsobit infekci i v malé rance na kůži. Po vyjmutí vždy potřete místo přisátí dezinfekcí. Klíště nikdy nerozmačkávejte v ruce, zlikvidovat ho můžete spláchnutím do záchodu nebo spálením v kusu novin.

Podobné články

Nejoblíbenější

Válka o Falklandy: 40 let po konfliktu je „speciální operace“ na ostrovech stále nezacelená rána

Vždy během května jsou Las Malvinas v Argentině v centru pozornosti. Válka o Falklandy je pro spoustu místních stále živým tématem.

Obnovitelné zdroje energie: je možné jimi ze 100 % zásobovat Zemi?

Nenaplnitelná utopie nebo budoucnost přežití lidstva? Mohou naší planetu ze 100 % zásobovat pouze obnovitelné zdroje energie?

Londýnská mapa veřejných toalet? Skrytý průvodce pro gaye

Nenápadný průvodce po veřejných toaletách města navedl "uvědomělého" čtenáře na ta správná diskrétní místa pro náhodnou schůzku.