Kontaktní čočky: jak je používat, abyste se vyhnuli rizikům?

Kvalita kontaktních čoček se postupem času zlepšuje. Mohou za to nové a kvalitní materiály, které se používají při jejich výrobě. Kontaktní čočky v Česku využívá každý desátý člověk s oční vadou. Většina z nich je ale i tak kombinuje s brýlemi. Čočky jsou vhodné třeba při sportu nebo tam, kde prostě nechcete mít brýle na nose. Spousta uživatelů si ale na kontaktní čočky stěžuje a hlásí i problémy s očima. Příčinou je většinou nedodržování pravidel jejich nošení.

Oči jsou citlivý orgán

Zarudlé oči, pocit pálení nebo dokonce řezání v očích a vše může vyústit i v nepříjemné onemocnění, jako zánět spojivek nebo dokonce rohovky. Jak tomu předejít? Dodržováním pravidel, která jsou pro křehké kontaktní čočky zcela nezbytná.

Hygiena na prvním místě

Nedodržováním hygieny se uživatel kontaktních čoček vystavuje riziku zanesení infekce do očí. Snadno se znečistí i roztok, ve kterém se čočky ukládají a pak je jejich uložení do pouzdra zbytečné. Před vyndáváním i nasazováním čoček je nezbytné mýt umyté ruce. Ale pozor! Voda se na čočky dostat nesmí. Obsahuje spoustu bakterií a mikroorganismů, které se tak dostanou přímo na vaše oko. Koupat se s čočkami raději zapomeňte.

Kontaktní čočky: jak je používat, abyste se vyhnuli rizikům?
zdroj: pixabay.com

Před spaním musí čočky ven

A nejen koupat, platí to i pro obyčejnou sprchu. Stejně jako spánek, před kterým je vždy nutné kontaktní čočky vyjmout a nechat oči odpočinout. I ony potřebují chvíli dýchat a přestože je máte zavřené, je to tak pro ně přirozené.

Při sportu pozor

I při sportu je ale třeba na čočky myslet. Využití čoček je tady na místě, ale například při jízdě na kole vždy oči chraňte ještě brýlemi. Zvířený prach, který se na čočkách usadí, vám může způsobit nepříjemnosti. A pokud pak nemáte možnost opláchnout ruce a další čočky s sebou, musíte to dál zvládnout bez nich, Je proto dobré mít vždy další pár po ruce, pokud víte, že je před vámi něco, při čem se potřebujete na čočky spolehnout – třeba nějaké utkání v tělocvičně.

Ještě jednou naposledy?

Na závěr jedno zamyšlení: 70 % uživatelů používá kontaktní čočky po jejich exspiraci. Chápeme, čočky něco stojí a často je potřebujete ve chvíli, kdy prostě doma jiné nemáte. Případná rizika je pak ale nutné brát v potaz.

Podobné články

Nejoblíbenější

Válka o Falklandy: 40 let po konfliktu je „speciální operace“ na ostrovech stále nezacelená rána

Vždy během května jsou Las Malvinas v Argentině v centru pozornosti. Válka o Falklandy je pro spoustu místních stále živým tématem.

Obnovitelné zdroje energie: je možné jimi ze 100 % zásobovat Zemi?

Nenaplnitelná utopie nebo budoucnost přežití lidstva? Mohou naší planetu ze 100 % zásobovat pouze obnovitelné zdroje energie?

Londýnská mapa veřejných toalet? Skrytý průvodce pro gaye

Nenápadný průvodce po veřejných toaletách města navedl "uvědomělého" čtenáře na ta správná diskrétní místa pro náhodnou schůzku.