Oktoberfest vyprodukuje víc metanu, než Boston. Mělo by nám to být jedno?

Původně to byla neplánovaná pětidenní pařba, na kterou čerstvý novomanžel a korunní princ Ludvík Bavorský sezval celý Mnichov. Jenže od roku 1810 urazil Oktoberfest dlouhou cestu, a tradiční svatební párty s pivem, koženými kalhotami a legračními kloboučky, nabobtnala ve svých rozměrech i délce konání. Současný formát počítá s šestnáctidenním festivalem pivních neřestí, který se už z větší části ani nekoná v říjnu, protože by neotužilým výpitkům mohlo být chladno. Pokud vám ale společenské popíjení za zvuků dechovky dělá dobře na játra, jste na zelené louce Theresienwiese na správné adrese.

Smrt žízní a hlady vám tu nehrozí

Co dobrého se ještě smí prozradit na téma Oktoberfest? Jen personální zajištění organizace si žádá 12 000 lidí, z nichž cca 1600 nonstop roznáší pivo. Míst k sezení je tu kolem 100 000, ale přesto se tu u nasávání tekuté atmosféry vystřídá až kolem 6 milionů návštěvníků. Urožní se tu 880 volů, sní se půl milionu pečených kuřat a 300 000 klobásků. Také se tu vypije 7 milionů litrů piva, takže třetina veškeré produkce bavorských pivovarů padne jen na téhle akci. K tomu asi jeden milion litrů limonád, pár tun preclíků… vše je uvedeno na webu o statistikách Oktoberfestu. Řeklo by se, až na tu dechovku, fajn místo. Jenže nezapomínejme na to, že jsme v Německu. Kde všechno musí být za každou cenu krásně rudo-zelené, i kdyby to mělo jít na úkor spontánní radosti z vypitých tupláků.

Tahle bohapustá veselice, připomínající rasismus a koloniální útlak; oslavující sociální nespravedlnost a úpadkovou kulturu patriarchátu bílého muže; navíc s krajně neinkluzivním pojetím (protože co tu mají dělat chudáci trpící abstinenti a vegani), ležela nejrůznějším pochybným aktivistům v žaludku už dost dlouho. Úplně škrtnout se ale nedala, protože Oktoberfest v roce 1997 získal prvního německého environmentálního Oskara, a dostává ho od té doby pravidelně. Za obnovitelné zdroje a solární panely na každé střeše, 100 % energetickou soběstačnost, eko-kadibudky a třídění odpadů… Takže bylo zapotřebí najít nějakou skvrnu na dokonale čistém štítu tohoto mezinárodního pivního mejdanu.

Jak často prdí 6 milionů lidí?

Rok 2019 pak přinesl brutální zjištění, a to, že Oktoberfest produkuje až 10x více metanu, než třeba americké město Boston. Tato čísla dokládá vědecká studie Technické Univerzity v Mnichově z roku 2020, nazvaná Methane emissions from the Munich Oktoberfest. Super-přesná měření potvrdila, že z každého metru Theresienwiese stoupá každou vteřinu festivalu k atmosféře – ó jaká hrůza –  6,7 mikrogramů metanu. Což z akce činí zásadní problém pro ekologicky smýšlející Mnichov, který si tím kazí svou uhlíkovou bilanci. Stejná studie ale zároveň uvádí, že 10 % měřené koncentrace připadá na vrub biogenním zdrojům, tedy opravdu krkání a prdění přítomných hostů, zatímco zbývajících 90 % lze připsat nedokonalému spalování plynu z roštů a rožňů. A tím byl konečně zavdán solidní důvod, proč festival probíhající přes 200 let zrušit.

Reálné hrozby leží jinde

Stranou teď ponechme, že srovnávat Oktoberfest, na kterém se vystřídá 6 milionů lidí, s podzimním Bostonem, kde žije v jádrové zóně jen půl milionu lidí, je trochu nepřiměřené. Protože nepřiměřené je tu hlavně ono super-přesné měření, počítající doslova každý prd. S výsledkem, že za 16 dní konání Oktoberfest vyprodukuje 1500 kilogramů metanu, silného skleníkového plynu. Fajn. Podle vědecké studie Methane Emissions from Landfills z roku 2019, která vznikla pod patronátem Columbia University, skládky na celém světě za celý rok hravě zvládnou jen v metanu 118,5 milionů tun. Někomu je ale prostě pohodlnější řešit nekonfliktní pivní festival, než třeba skládky. Oktobersfest měl po čertech velké štěstí, že přišel covid-19. Ten totiž rudo-zelená ekologická témata na čas utlumil. Navíc se v Německu blíží volby.

Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál. Můžete si ale být jisti, že progresivním zákazem Oktoberfestu by to v Německu nejspíš neskončilo. Dokážete si představit, kolik emisí třeba produkuje celá tamní fotbalová liga? Nebo kolik metanu stojí za kvašením zelí a výrobou vuřtů? Až zase někdy na konci září nebudete mít co dělat, sežeňte špunty do uší (kvůli dechovce) a vyrazte na Oktoberfest. Možná si ho užijete naposledy.

Podobné články

Nejoblíbenější

Máte pocit, že vás vaše kočka neposlouchá? Podle studie je to nejspíš fakt

Pokud máte kočku, často můžete mít podezření, že vás neposlouchá. Vysvětlení přináší studie, zaměřená na reakce koček na různé hlasy.

Šokující příběh Gigi Jordan. Farmaceutická milionářka zavraždila svého osmiletého syna

Gigi Jordan namíchala svému synovi smrtící koktejl. Z jejího vysvětlení k motivu děsivého činu mrazí. Nyní je sama po smrti.

Znepokojivý pohled. Žralok dokáže vyvrhnout svůj vlastní žaludek ven

Vyhodit obsah žaludku zvládne i člověk, ale žralok ovládá trochu vyšší verzi a navíc to udělá zcela dobrovolně.