TikTok: kolem sedmé nejsilnější aplikace na síti bují kontroverze

Famózní start, zahrnující 1,5 miliardy přístupů a nahrávání v roce 2017, doplněný překladem do 39 jazyků a přístupem na 150 různých národních digitálních trhů. TikTok je fenomén a momentálně platí za 7. „nejsilnější“ sociální aplikaci na světě. A také za jednu z nejkontroverznějších. Proč?

Žádná sranda není zadarmo

Snad nečekáte, že tu jde o bezplatnou zábavu a sdílení vesele stupidních videí ze světa. Někdo se tu snaží sosat informace z vašeho soukromí, zneužívat osobní data, mapovat vaše tržní a politické preference a taky trochu špionážně slídit. Jen to protentokrát není Mark Zuckerberg, ale Čína. A ta si dává na těžbě dat a specifickém vyobrazení světa pořádně záležet.

Jen hezké obrázky!

Máte obličej plný vrásek, špinavé a nemódní oblečení? Žijete v brazilské favele, slumu utečeneckého tábora, probíhá někde kolem vás válka? Sociální bublina TikTok o váš smutný příběh nestojí. S příspěvky, které hlídací algoritmus a cenzoři vyhodnotí jako „zobrazující drsnou realitu“ do světa nevyrazí. Říká se tomu „neviditelná cenzura reality“.

Můžete na ně koukat leda tak s podobně postiženými kamarády. Ano, ani lidé s tělesným postižením, nadváhou a nehezkým vzhledem se v téhle aplikaci neprosadí. TikTok cíleně vytváří iluzi, že svět je bezstarostným a radostným místem. Realitu ale nezachycuje, byť platformu nejrůznější skandály pronásledují.

TikTok jako vstupenka do vězení

V Egyptě se domácí influencerky dočkaly za publikování příspěvků dvouletého vězení a tučné pokuty. Byly až příliš odhalené, odvážné. A s rouškou (ne tedy proti koroně) musí pokorné muslimské ženy prý vystupovat i na síti. TikTok v tom nebyl nevinně, na nehezkém udáníčku se osobně podílel. Nechtěl dopadnout jako v Indii.

TikTok: kolem sedmé nejsilnější aplikace na síti bují kontroverze
zdroj: 123rf.com

Sběr dat za hranou zákona

Tam se totiž – po pohraničních přestřelkách mezi čínskými a indickými vojáky – dočkal absolutního zákazu. Bolelo to, protože Indie je dalších 600 000 potenciálních uživatelů. Indové si ale všimli, že informace nahrané pubescenty v domácnostech a ulicích indických měst mohou bystře zužitkovat čínské zpravodajské agentury.

Podobně to vidí i v USA, kde se TikTok s čínským vedením také dočkal zákazu. A Izraelci, kteří o mezinárodní špionáži také vědí své, opakovaně varovali, že tahle aplikace je jednou velkou sběračkou zpravodajských dat. Nevěříte? Co třeba populární tik-tokový hit, randonauting?

Běžte se podívat na leteckou základnu, prosím

Aplikace vás prostě pošle na „dobrodružnou“ výpravu po sérii souřadnic. Místa nenápadná, záhadná i tajemná, kde máte pořídit nějaké video. Háček je v tom, že vás umí poslat do míst, kam třeba zrovna čínské špionážní satelity nevidí. A vy jim odtam pošlete zdarma video! Není to hezká spolupráce?

TikTok také zaklepal na čelíčko australského premiéra, který se v době katastrofálních požárů vydal s rodinou na Havaj. Takové premiéry taky známe. Jenže hejty na toho australského aplikace dost aktivně podporovala a šířila, nad rámec náhody a volného výběru. Skoro jakoby někdo testoval, jak moc se tahle aplikace dá využít pro ovlivnění volebních výsledků.

Kritizovat Čínu se nesmí

Pochopitelně, že v TikToku nemůžete ani v jinozemských sítích moc kritizovat Čínu. A pokud byste náhodou chtěli sdílet fotky z čínských koncentračních táborů, dočkáte se brzy zákazu pro porušení pravidel. TikTok vám nabízí úžasný digitální svět plný vtípků, scének a zábavných radostí. Skutečný svět na něm ale neuvidíte. Protože si to jeho správci nepřejí.

Podobné články

Nejoblíbenější

Válka o Falklandy: 40 let po konfliktu je „speciální operace“ na ostrovech stále nezacelená rána

Vždy během května jsou Las Malvinas v Argentině v centru pozornosti. Válka o Falklandy je pro spoustu místních stále živým tématem.

Obnovitelné zdroje energie: je možné jimi ze 100 % zásobovat Zemi?

Nenaplnitelná utopie nebo budoucnost přežití lidstva? Mohou naší planetu ze 100 % zásobovat pouze obnovitelné zdroje energie?

Londýnská mapa veřejných toalet? Skrytý průvodce pro gaye

Nenápadný průvodce po veřejných toaletách města navedl "uvědomělého" čtenáře na ta správná diskrétní místa pro náhodnou schůzku.