Famózní start, zahrnující 1,5 miliardy přístupů a nahrávání v roce 2017, doplněný překladem do 39 jazyků a přístupem na 150 různých národních digitálních trhů. TikTok je fenomén a momentálně platí za 7. „nejsilnější“ sociální aplikaci na světě. A také za jednu z nejkontroverznějších. Proč?
Žádná sranda není zadarmo
Snad nečekáte, že tu jde o bezplatnou zábavu a sdílení vesele stupidních videí ze světa. Někdo se tu snaží sosat informace z vašeho soukromí, zneužívat osobní data, mapovat vaše tržní a politické preference a taky trochu špionážně slídit. Jen to protentokrát není Mark Zuckerberg, ale Čína. A ta si dává na těžbě dat a specifickém vyobrazení světa pořádně záležet.
Jen hezké obrázky!
Máte obličej plný vrásek, špinavé a nemódní oblečení? Žijete v brazilské favele, slumu utečeneckého tábora, probíhá někde kolem vás válka? Sociální bublina TikTok o váš smutný příběh nestojí. S příspěvky, které hlídací algoritmus a cenzoři vyhodnotí jako „zobrazující drsnou realitu“ do světa nevyrazí. Říká se tomu „neviditelná cenzura reality“.
Můžete na ně koukat leda tak s podobně postiženými kamarády. Ano, ani lidé s tělesným postižením, nadváhou a nehezkým vzhledem se v téhle aplikaci neprosadí. TikTok cíleně vytváří iluzi, že svět je bezstarostným a radostným místem. Realitu ale nezachycuje, byť platformu nejrůznější skandály pronásledují.
TikTok jako vstupenka do vězení
V Egyptě se domácí influencerky dočkaly za publikování příspěvků dvouletého vězení a tučné pokuty. Byly až příliš odhalené, odvážné. A s rouškou (ne tedy proti koroně) musí pokorné muslimské ženy prý vystupovat i na síti. TikTok v tom nebyl nevinně, na nehezkém udáníčku se osobně podílel. Nechtěl dopadnout jako v Indii.

Sběr dat za hranou zákona
Tam se totiž – po pohraničních přestřelkách mezi čínskými a indickými vojáky – dočkal absolutního zákazu. Bolelo to, protože Indie je dalších 600 000 potenciálních uživatelů. Indové si ale všimli, že informace nahrané pubescenty v domácnostech a ulicích indických měst mohou bystře zužitkovat čínské zpravodajské agentury.
Podobně to vidí i v USA, kde se TikTok s čínským vedením také dočkal zákazu. A Izraelci, kteří o mezinárodní špionáži také vědí své, opakovaně varovali, že tahle aplikace je jednou velkou sběračkou zpravodajských dat. Nevěříte? Co třeba populární tik-tokový hit, randonauting?
Běžte se podívat na leteckou základnu, prosím
Aplikace vás prostě pošle na „dobrodružnou“ výpravu po sérii souřadnic. Místa nenápadná, záhadná i tajemná, kde máte pořídit nějaké video. Háček je v tom, že vás umí poslat do míst, kam třeba zrovna čínské špionážní satelity nevidí. A vy jim odtam pošlete zdarma video! Není to hezká spolupráce?
TikTok také zaklepal na čelíčko australského premiéra, který se v době katastrofálních požárů vydal s rodinou na Havaj. Takové premiéry taky známe. Jenže hejty na toho australského aplikace dost aktivně podporovala a šířila, nad rámec náhody a volného výběru. Skoro jakoby někdo testoval, jak moc se tahle aplikace dá využít pro ovlivnění volebních výsledků.
Kritizovat Čínu se nesmí
Pochopitelně, že v TikToku nemůžete ani v jinozemských sítích moc kritizovat Čínu. A pokud byste náhodou chtěli sdílet fotky z čínských koncentračních táborů, dočkáte se brzy zákazu pro porušení pravidel. TikTok vám nabízí úžasný digitální svět plný vtípků, scének a zábavných radostí. Skutečný svět na něm ale neuvidíte. Protože si to jeho správci nepřejí.