Klíště neskáče ze stromu a v létě nás neohrozí. Mýty o klíšťatech, kterým dodnes věříme

Přisáté klíště je noční můrou mnohých z nás. Přesto nebo právě proto o klíšťatech koluje mnoho pověr a mýtů.

Klíště je roztoč, který se živí sáním krve savců, ptáků i plazů. Narazit na něj můžeme prakticky kdykoliv, když se vydáme do přírody mimo „bezpečí“ města. Přisáté klíště není nic neobvyklého a jeho nález není důvod k panice. Je ale třeba s jeho odstraněním neváhat, protože tento parazit může způsobit nepříjemné infekční onemocnění. Krajní případy jsou lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida.

Velkým plusem je fakt, že klíště často objevíme na pokožce nepřisáté, když se pohybuje, protože se nezakusuje hned. Máme tak čas ho jednoduše sundat bez vytahování a dezinfekce. Důležité je pečlivě se prohlédnout. Kde a v jakém období můžeme skutečně na klíště narazit a jak se ho zbavit, když ho najdeme?

Klíště se vyskytuje v trávě

Obecně rozšířený mýtus je, že klíště skáče ze stromů. Klíště obecné se pohybuje v trávě nebo na křovinách do výšky zhruba 1,5 metru. I proto neplatí, že si klíště přineseme jen z lesa. Pravdou naopak je, že především listnaté nebo smíšené lesy tento parazit obývá, ale stejně tak na něj můžeme narazit na louce, v parku nebo na zahradě. Platí pravidlo, že nejčastější výskyt klíštěte je v trávě vysoké kolem 20 cm a výš. Pokud se nám dostane na pokožku, bude to většinou přes nohy. Naopak v jehličnatém lese na něj narazíme zřídka.

Klíště a obecné mýty: běžný výskyt a jak ho bezpečně odstranit
zdroj: Pixabay

Odpudivý účinek repelentu je dočasný

Klíště vnímá pachy, tělesné teplo a oxid uhličitý, který vydechují lidé i zvířata. Nepřitahuje ho „sladká krev“, jak často slýcháváme. Toto tvrzení nebylo nikdy nijak podloženo a složení potu tak jeho případné zakousnutí neovlivní. To samé platí pro barvu oblečení – pro klíště nehraje žádnou roli, jestli je světlé nebo tmavé. Odpudivý účinek mají repelenty, jejich efekt je ale jen dočasný a není stoprocentní. Nedá se na ně naprosto spoléhat.

V parném létě na klíště nenarazíte

Klíště potřebuje vlhkost ve vzduchu a vysoké teploty mu nedělají dobře. Příchod klíštěte uprostřed léta je tak další mýtus, protože v tomto období parazit zalézá pod zem a živí se krví hlodavců. Typické období, kdy je výskyt klíštěte nejčastější, je na jaře mezi březnem a červnem, a pak během podzimu, než začnou teploty klesat. V zimě na klíště nenarazíme, ale pro jeho aktivitu stačí, když je teplota 5°C a vyšší.

Klíště a obecné mýty: běžný výskyt a jak ho bezpečně odstranit
zdroj: Pixabay

Vytáhnout pinzetou a nekroutit

Udušení přisátého klíštěte před jeho odstraněním nemá význam. Dříve obecně rozšířené pravidlo bylo i vytáčení proti nebo po směru hodinových ručiček, což nemá opodstatnění. Kusadla klíštěte nejsou v pokožce zašroubovaná, pouze zakousnutá, takže správný postup je ho opatrně vytáhnout viklavými pohyby. Poslouží k tomu pinzeta nebo speciální kleštičky, ale je nutné se snažit klíště nepřetrhnout ani nerozdrtit. Parazit může způsobit infekci i v malé rance na kůži. Po vyjmutí vždy potřete místo přisátí dezinfekcí. Klíště nikdy nerozmačkávejte v ruce, zlikvidovat ho můžete spláchnutím do záchodu nebo spálením v kusu novin.

zdroj: John Hopskins Medicine, Noewegian Institute of Public Health, IGeneX Inc., Entomology Today, Mayo Clinic

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.