Válka proti syslům: Kalifornie využila děti v boji se zákeřným hlodavcem

V roce 1918 čelí americké jednotky Němcům v děsivé příkopové válce na Západní frontě. Nebylo to zdaleka jediné místo, kterého se První světová válka zmocnila. Zuří po celém světě a dokonce se částečně dostala i do Kalifornie. Právě tam, daleko od Západní fronty, kalifornský komisař pro zahradnictví George H. Hecke povolal do boje ty nejcenější: děti. Jejich nepřítelem byl škůdce, jakého jiné státy nikdy nezažily. A právě Hecke rozhodl, že přišel čas s přemnoženými hlodavci zúčtovat.

Čas připravit děti k bitvě

Nová dětská křížová výprava volala po sedmidenní operaci, při které by kalifornští školáci zaútočili na armádu syslů vytvářením smrtících polí pomocí šíření jedu proti hlodavcům. Ve školách byli místní žáci povzbuzováni, aby utvořili „společnost vojáků ve vaší třídě nebo škole“, vyrazili ven a setkali se s chlupatým nepřítelem tváří v tvář. Tak byl „Squirrel Week“ zahájen.

Syslí hrozba
zdroj: archive.org

Podcenit nepřítele se nevyplácí

Všechny moderní nástroje války budou využity k vyhlazení armády syslů, včetně plynu,“ napsaly tehdy noviny Lompoc Journal. Vláda Spojených států vynaložila velkou snahu, aby spojila úsilí všech proti hlodavcům. Tento mazaný nepřítel znepokojil státníky natolik, že vláda dokonce distribuovala recepty na výrobu ječmene, potaženého smrtícím jedem strychninem.

Smrt syslům
zdroj: archive.org

Znepokojení bylo na místě

Státní úředníci dobře věděli, co dělají. Otospermophilus Beecheyi neboli California ground squirrel, známý také jako Kalifornský sysel, nebyl jen pohromou pro farmy a sklady potravin. Byl známý tím, že přenáší nemoci jako dýmějový mor. Důležitější ale bylo, že tento druh v Kalifornii spořádal plodiny a skladované potraviny za téměř 500 milionů dolarů (s použitím současné hodnoty usd), což bylo jídlo, které by jinak mohli dostat kluci, bojující ve válce v Evropě. Děti byly dokonce vyzvány, ať přinesou do školy syslí ocasy, aby předvedly potvrzené zabití.

Válka proti syslům: Kalifornie využila děti v boji se zákeřným hlodavcem
zdroj: Wikimedia Commons

Sysel utrpěl porážku

Žáci nezklamali. Více než 104 000 chlupatých hlodavců našlo smrt během Syslího týdne v roce 1918. Ale byla to jedna bitva – válka neskončí, dokud ještě zuří boje v Evropě. Kalifornské děti pak pokračovaly v jejich likvidaci ještě dlouho po skončení Syslího týdne. Toto malé úsilí ale nemělo na jejich populaci žádný velký dopad. Dnes je stupeň ohrožení ze strany sysla na stupni „minimálních obav“. Ale není to jen falešný pocit bezpečí a hlodavci plánují protiútok?

Válka proti syslům: Kalifornie využila děti v boji se zákeřným hlodavcem
zdroj: archive.org

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.