Kolik lidí zabijí žraloci během jednoho roku?

Žraloci jsou bezpochyby tvorové, kteří budí respekt. Pokud při koupání v moři jen pomyslíte na zuřivého vrcholného predátora, který svými ostrými zuby a silnými čelistmi krájí vodní hladinu, dost možná se přes vás převalí vlna strachu. Podle studie z roku 2015 celých 51 % Američanů uvedlo, že se ze žraloků cítí „naprosto vyděšení“. Za výši tohoto čísla bezpochyby může i přispění filmů, ať už jsou to kultovní Čelisti nebo pozdější Útok z hlubin.

Ukazuje se, že existují hluboko zakořeněné emocionální příčiny, které mohou za náš strach ze žraloků. „Strach je něco, co jsme zdědili od našich raných předků. Žraloci jsou zvířata. Biologické věci, jako jsou zvířata, jsou něčím, čeho se velmi často bojíme,vysvětluje Blake Chapman, odborník na žraloky z University of Queensland. Přestože jsou žraloci nepopiratelně houževnatí a mohou být i nebezpeční, vypadá to, že tento strach ze žraloků je mnohem hlubší, než aby za něj mohla jen popkultura. Zatímco setkání lidí se žraloky může být fatální, samotné smrtelné útoky žraloků na člověka jsou jen velmi vzácné.

V roce 2021 bylo 11 úmrtí, souvisejících se žraloky

Žralok žraloci kolik lidí zabijí
zdroj: 123RF

V roce 2021 bylo celosvětově 73 potvrzených nevyprovokovaných případů žraločích útoků na člověka. Dalších 39 případů bylo vyprovokovaných kousnutí. Z těchto globálních interakcí člověka se žralokem bylo pouze 11 smrtelných, přičemž dva z těchto případů byly označeny za vyprovokované člověkem. Dalších devět incidentů bylo vedeno jako nevyprovokované. Průměrná šance člověka, že ho kousne žralok, je asi 1 ku 3.748.067.

Spousta běžných činností, které děláme automaticky, je tak pro člověka mnohem nebezpečnější, než žraloci. Patří mezi ně lezení na žebřík, řízení auta, poštípání komárem nebo dokonce zásah bleskem. Ovšem samozřejmě, jedna věc je statistika a druhá koukat se na žraloka, který plave vedle vás.

Žraloci ale rozhodně nemohou říci to samé o lidech. Zatímco žralok může občas člověka kousnout, je lidmi každý rok zabito přes 70 milionů žraloků. To vše převážně kvůli sportu nebo cenným zubům a ploutvím. Ve skutečnosti jsou ale odhady daleko vyšší. Podle všeho toto číslo přesahuje 100 milionů žraloků ročně. Mezitím mají žraloci na svědomí méně než deset lidí. Takže i když bychom se žraloků mohli bát, protože spouštějí určitou část našich prvotních instinktů přežití, skutečnost je taková, že mají žraloci daleko větší důvod bát se lidí, než my jich.

zdroj: Ipsos, National Geographic, Florida Museum of Natural History, Petpedia, PADI, USA Today News

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.