Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Zničení ponorky Titan společnosti OceanGate vyvolává v lidech zvědavost ohledně toho, co zesnulí zažili v posledních momentech svojí cesty. Posádku tvořili generální ředitel OceanGate Stockton Rush, majitel Action Aviation Hamish Harding, pákistánský podnikatel Shahzada Dawood se svým synem Sulemonem a francouzský průzkumník Paul-Henri Nargeolet. Ti všichni zemřeli za strašných okolností, když Titan utrpěl katastrofickou implozi.

K události došlo v neděli 18. června někdy po sestupu, kdy měl Titan navštívit potopený Titanic. Bezpilotní plavidlo našlo trosky Titanu, včetně jeho zadní části, zhruba 490 metrů od vraku Titanicu. Zbytky ponorky se tak nachází asi 3,8 km pod hladinou.

V této hloubce tlak vody lidské tělo zmačká, s výjimkou kostí, a rozdrtí jakékoli ponorné těleso, které má trhlinu nebo nejmenší vadu. Pokud ponorka imploduje do lidského těla, není téměř žádná šance, že by se podařilo najít nějaké pozůstatky. Členové posádky zemřeli okamžitě, protože byla jejich těla vystavena tlaku, který se rovná váze Eiffelovy věže.

Komprese v hlubinách

Potápěčský oblek v roce 1955
zdroj: 123RF

Každý, kdo se někdy ponořil pod vodu na dno bazénu nebo se účastnil potápění, může potvrdit tlak, který voda na tělo vyvíjí. Dokonce i v malých hloubkách je možné cítit rozdíl v plicích, hlavě nebo uších. Limit pro rekreační potápění nezačátečníka je asi 40 metrů. Navíc je to bez speciálního hloubkového potápěčského obleku, který člověka udrží naživu v nižších hloubkách. Pokud půjdete níž, při návratu na hladinu budete trpět dekompresní nemocí. To je stav, který má za následek bolesti hlavy, závratě, necitlivost, bolesti kloubů, neschopnost se soustředit a další. Těchto 40 metrů je přitom pouhý zlomek hloubky, do které vstoupila zničená ponorka Titan.

Každých 10 metrů, které jdete pod vodu, se tlak na tělo zvýší o 1 kilogram na čtvereční centimetr. Sluneční světlo úplně zmizí v hloubce 200 metrů, kde je tlak o síle 20 kg na cm². Pro zajímavost, plné kousnutí od rotvajlera se rovná síle 23 kg na cm². Krokodýlí kousnutí může být až 260 kg na cm², zatímco velký bílý žralok dokáže kousnutím vyvinout tlak až 280 kg na cm². V místech, kde odpočívá Titanic, tlak vyvíjí nepřetržitých 413.600 hPa, což odpovídá síle 380 až 420 kg na cm². Taková síla působila na Titan, když implodoval, stejně jako na každého jednotlivce uvnitř, na každý cm² jejich těl najednou. Pokud jde o hmotnost, je to jako stlačení lisem o váze několika tisíc až 10.000 tun.

Imploze se nedá přežít

Pokud je někdo zvědavý, jedna epizoda televizní série Mythbusters z roku 2009 demonstrovala, co se stane s lidským tělem, vystaveným hlubinnému tlaku, který je dostatečně vysoký na to, aby způsobil implozi. Experiment v 19. epizodě 7. série ukázal figurínu ve tvaru člověka, vyrobenou z kusů vepřového, která obsahovala kosti, svaly, tuk, kůži i vnitřní část s vnitřnostmi. To celé nacpané do hlubinného potápěčského obleku.

Video lze snadno zobrazit na YouTube, Twitteru i jinde. Ukazuje praskající červenou masu, zaplavující potápěčskou helmu, jakmile je oblek figuríny odtlakován. Není třeba říkat, že takový tlak nemůže nikdo přežít. Co bylo výsledkem pokusu? Figurína byla v hloubce pouhých 90 m. Což zdaleka neodpovídá hloubce 3800 m, ve které leží na kusy Titan.

Nebylo zapotřebí nějaké viditelné trhliny, aby došlo k implozi ponorky v hlubinách kolem Titanicu. Ke katastrofě by postačil nepatrný nebo jen mikroskopický defekt. „Vzduch uvnitř by se stlačil až do síly okolní vody a kolaps by byl enormní,“ řekl profesor námořní autonomie Blair Thornton. „Bylo by to, jako by byla posádka ‚mrknutím oka‘ pryč,“ vysvětlil. To znamená, že během imploze lidé na palubě nejspíš ani netrpěli.

Tato situace ovšem počítá pouze s faktem, že posádka o blížící se zkáze nemá tušení. Poslední zprávy naznačují, že mohlo nejprve dojít k selhání elektrického obvodu v hloubce zhruba 1600 m, po kterém začal Titan klesat volným pádem o dalších tisíc metrů. Pokud by byla tato teorie skutečná, lidé na palubě ponorky by zažili zhruba minutu paniky a děsu, který si lze jen těžko představit. Nejedná se ale o oficiální stanovisko. Prohlášení o tom, že během samotné imploze lidé na palubě netrpěli, jsou tak pravděpodobně pouze malou útěchou blízkým obětí.

zdroj: NBC News, CNN, Dive Deep Scuba, Scientific American, Ruffle Snuffle, Newsweek, Livemint

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.