Designová umyvadla, která vás přinutí mýt si ruce celý den

Umyvadlo je zdánlivě malá, ale veledůležitá součást koupelny. Za den jej na rozdíl od sprchy použijeme mnohokrát. Není proto důvod, abychom se dívali dnes a denně na obyčejný kousek keramiky. Designová umyvadla mají schopnost ve vás hned po ránu probudit veselého ducha. Naplní vás tak vítanou energií do nového dne.

Jak si vybrat umyvadlo?

Při výběru umyvadla stačí použít jednoduché pravidlo. Vyberte si takové, do kterého se vám vejdou paže, aniž by voda stříkala ven. Pro vaše pohodlí je ideální mít 80 centimetrů volného místa před umyvadlem. Vždycky samozřejmě záleží na vaší tělesné konstituci, někomu stačí méně.

Po stranách umyvadla by pak v případě, že nejde o rohové umyvadlo, mělo být minimálně 10 cm. Pozor si dejte i na okolní skříňky. Určitě se nesnažte z bočních stran k umyvadlu přilepit velkou skříň, bude vás to omezovat. Nezapomeňte ani na výšku, do které umyvadlo umístíte. Standardně se doporučuje 85 cm od podlahy. A jak poznáte, co je pro vás nejlepší? Ideální výši zjistíte tak, že vám nebude při mytí rukou stékat voda k loktům.


Ladím, ladíš, ladíme

Nejen na rozměrech záleží. Vždycky bychom se měli snažit, aby náš výběr umyvadla odpovídal nejen prostoru, ale i celkovému vizuálnímu dojmu z místnosti. Jednoduše řečenou, barevně, stylově i velikostí by mělo umyvadlo ladit s celou koupelnou a zbytkem vybavení.

I samotný tvar je fajn přizpůsobit stylu koupelny. Třeba pokud máte rádi retro nebo starší koupelnu, je lepší sáhnout spíše po oblém umyvadle. Pokud holdujete modernímu stylu, nemusíte se bát hranatých nebo jiných geometrických tvarů.

Když nechcete „nudnou“ keramiku

Klasik sáhne pravděpodobně po keramice. Jde o léty prověřený materiál. Dobře vypadá, snadno se udržuje a hodně toho vydrží. Pokud se nebojíte vyčnívat z řady, jsou tu další možnosti.

Kamenná umyvadla – nejčastější kámen používaný na výrobu umyvadel je mramor. Pojí v sobě kvalitu i atraktivní vzhled.

Nerezová umyvadla jsou jednoduchá a mají funkční design.

Akrylát dobře izoluje teplotu a při doteku nestudí.

Skleněná umyvadla jsou luxusní variantou. O bezpečnost se bát nemusíte, neboť se vyrábí ze silného bezpečnostního skla. Horší bude údržba.

Litý mramor není nasákavý, i když by se to na první pohled mohlo zdát. Jde o odolný materiál, zejména vůči oděru i případným chemikáliím.

Jde to i ze dřeva

V posledních letech má zelenou i dřevo. To, které se používá do koupelen, je samozřejmě speciálně ošetřené.

Designová umyvadla ze dřeva
Jde to i ze dřeva. Zdroj: Designboom

Na fotce je umyvadlo vyrobené z modřínového dřeva, stejně jako další vybavení. Dřevo nejen v této koupelně vytváří teplý holistický pocit v prostoru. Tahle koupelna je ovšem unikát, neboť ve dřevě je skryto veškeré technické a sociální zázemí se všemi sofistikovanými funkcemi. Všechny police a skříňky jsou navíc přestavitelné. Je to dobrý příklad toho, jak je dřevo variabilní a dá se s ním doslova čarovat, když se ví, jak na to.

Obecně řečeno, dřevěné umyvadlo dodá každému interiéru šmrnc. Pokud nedáte na přírodní materiály dopustit, můžete klidně popustit uzdu své fantazie a vytvořit doma originální koupelnu. Dřevěná sanita se obvykle vyrábí z luxusních exotických dřevin, takže vás může překvapit snad jen vyšší pořizovací cena. Z u nás běžně rostoucích stromů se kvalitní umyvadlo bohužel vyrobit nedá. Setkáte se s jinými materiály, které lépe odolávají vlhkosti, tedy hnilobě a plísni. Jedná se například o finskou borovici, sibiřský modřín, ořech, africkou kambalu nebo okoumé.

Zdroj: Lago, Steim Van Rossem, Trahan Architects, Ariostea, Designbuzz, Architonic, Archzine, Lily Clark, Designboom, Livinator

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.