Bible a citace z filmů, které v knize knih nejsou. Jak je na tom Pulp Fiction?

Hollywoodské filmy, matka naší moudrosti, nám tu a tam zprostředkují střípky nějaké citace z Bible. A je to vážně síla. Už proto, že je většinou pronáší nějaký vraždící psychopat, odstřelovač hledící na svůj budoucí cíl, šílený kazatel nebo pomstu vykonávající gangster. A proto máme občas chuť si v tomhle fasciklu zalistovat. Znát pár frází, kterými třeba můžete provést exorcismus, vymítat Ďábla z posedlé osoby, to nikdy škodit nemůže. Co kdyby k nám zase zavítala tchýně.

Samuel L. Jackson v Pulp Fiction

Cesta spravedlivého ze všech stran lemována jest nespravedlností, sobectvím a tyranií lidské zloby… A když uvalím svou mstu na tebe, seznáš, že jméno mé je Bůh.“ To už je klasika, kterou se do našich myslí zapsal Jules Winnfield, respektive Samuel Jackson v Pulp Fiction. Pokud se tady nechytáte, promarnili jste mládí. A který že part z Bible to tu zazněl? Správně by vám mělo naskočit, že to je Ezechiel 25:17. Jdeme tedy plni nadšení listovat. Jenže co to?

Zrovna tahle starozákonní část, přeložená z hebrejštiny a rozdělená do 17 veršů, zní v originále o dost jinak. A hemží se to v ní Moabity, Amonity, velbloudy, syny Adama a… je to dost nuda. Ano, Quentin Tarantino si ji upravil po svém. Přetavil text tak volně, jak to jen šlo, a vytvořil legendární hlášku, kterou fandové odcitují z paměti, aniž by si byli vědomi, že Bible nic takového doslova neuvádí. Možná je to hřích, ale určitě zábava. A dělají to všichni.

Náhodný generátor Bible-hlášek

Vykoupení z věznice Shawshank (1994) a boží spravedlností posedlý ředitel kriminálu jede na stejné vlně. Citáty z Bible z něj padají jako na běžícím páse, ale jeho Jana 8:12 nebo Petra 3:8 byste v tomhle podání v Bibli nenašli. Spíš vypadají, že je vytvořil náhodný generátor božích poselství. A zrovna tak to má „historický“ King Kong z roku 1933 i novější Zmizení (2013). Biblické hlášky tu slouží jen jako tmel příběhu a jsou kompletně vymyšlené.

Nedává to ani Denzel Washington ve snímku Kniha přežití (2010). Snad proto, že mu tu zrak zrovna neslouží. Od Krotitelů duchů bychom čekali trochu vyšší úroveň, ale pánové se tu mýlí i v číslování Zjevení Jana a povídání o prolomení šesté pečetě. Čirý amatérismus. A biblické citace z V jako Vendetta? Ty mají tolik společného s originálem, jako čínská psí konzerva s dobrým obědem. Ptáte se, jak tohle Hollywoodu ve Státech projde?

Když on to stejně nikdo nečte

Ano, Američané jsou svým vztahem k Bibli pověstní: doma ji má z povinnosti skoro každý, v neděli do kostela, přísahá se na ni u soudu a zaklíná se jí prezident… jenže ji nečtou. Vlastně, regulérních čtenářů je tu pomálu. Dvakrát do roka si v ní zalistuje 8 % čtenářů, a nikdy ji nečetlo ani 31 % z těch, co ji mají doma. K tomu připočtěte 34 % jinověrců a ateistů. Pak pochopíte, proč je pro Hollywood tak snadné nábožensky naladěné diváky přesvědčit, že zrovna tohle se v knize knih píše.

Ale to říkal už Tomáš Garrigue Masaryk: „Nevěřte všemu, co je ve filmech a o čem se píše na internetu.“

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.