Albert Underzo, spoluautor Asterixe a Obelixe, zemřel ve věku 92 let

Kreslíř a ilustrátor Albert Underzo zemřel v úterý 24. března. Příčinou byla srdeční zástava. Bylo mu 92 let a jeho odchod nijak nesouvisí s aktuální pandemií koronaviru. Francouzský kreslíř a ilustrátor stvořil milovaného Asterixe roku 1959, spolu se svým kolegou, kterým byl scénárista příběhů René Goscinny (+1977). Jeho nevlastní syn, Bernard de Choisy, sdělil médiím, že byl několik posledních týdnů velice unavený. Zemřel ve spánku doma v Neuilly-sur-Seine.

Fenomén Asterix & Obelix

Nejoblíbenější postava francouzské popkultury má na svém kontě více než 370 milionů prodaných sešitů po celém světě, 11 kreslených filmů a vlastní zábavní park. Malý vzrůstem, ale velký intelektem, zažívá galský bojovník Asterix rozmanitá dobrodružství v dobách římské okupace. Samozřejmě spolu se svým nejlepším přítelem Obelixem a jeho psím kamarádem Idefixem. Pozadí jejich světa zná snad úplně každý. Galská vesnice odolává tlaku legionářů, protože jim v boji pomáhá kouzelný lektvar druida Panoramixe, který propůjčuje konzumentům na omezenou dobu nepřemožitelnou sílu. Výjimku tvoří dobrácký Obelix, který do kotlíku s lektvarem spadl jako malý a nadlidská síla mu zůstala.

Asterix a spol.
zdroj: facebook / Asterix Fan Club

Hrdina generací dětí i dospělých

Asterix s Obelixem se podívali do Británie, do dalekého Egypta, zúčastnili se Olympijských her v Athénách, nechali se naverbovat do římské legie, bojovali v aréně jako gladiátoři, ale postavili se i proti zrádcům v řadách druidů nebo putovali na sever za vikingy. Asterix nedobyl jen evropský svět komiksu – populární gal se objevoval i v hrách na konzole Nintendo nebo Gameboy. „Jako dítě jsem miloval Asterixe, jeho styl byl naprosto ikonický,“ řekla Cressida Cowell, autorka a ilustrátorka knihy Jak vycvičit draka. „Vytvoření obrovského obsazení individuálně rozpoznatelných postav a detailů akčních scén byl úspěch sám o sobě, ale jeho skutečná dovednost byla v kombinaci rychle se odvíjejícího dobrodružství s humorem a vřelostí. Asterix učil generace dětí z celého světa, aby si zamilovaly čtení.

Albert Underzo, spoluautor Asterixe a Obelixe, zemřel ve věku 92 let
zdroj: facebook / Asterix Fan Club

Zrození zpupného gala

Albert Underzo a René Goscinny se potkali v roce 1951. Spolu začali vymýšlet kreslené postavy, jednou z nich byl i Oumpa-Pah, který je považovaný za předchůdce Asterixe. V roce 1959 dostali nabídku, aby stvořili časopis Pilote, který by obsahoval „typického francouzského hrdinu“. Svůj příběh zasadili do starověké Galie. První číslo publikovali v říjnu toho roku, jeho součástí bylo The Adventures of Asterix the Gaul a prodalo se přes 300 tisíc kopií. Tak se zrodil fenomén, který později dostal své vlastní sešity a knihy. Zajímavostí je fakt, že byl Underzo odmala barvoslepý.

Underzo a Goscinny
zdroj: facebook / Asterix Fan Club

A bude vycházet, u Teutatise!

René Goscinny zemřel v roce 1977 během zátěžového testu u lékařské prohlídky. Albert Underzo zvažoval, jestli s prací na Asterixových dobrodružstvích neskončí, ale nakonec se rozhodl pokračovat a převzal i práci scénáristy příběhů. V roce 1980 tak vychází The Great Divide, v originále Le Grand Fossé (u nás Velký příkop), 25. sešit Asterixe a první, který napsal i nakreslil Underzo sám. Mnohem později, v roce 2009, se kreslíř rozhodl odejít do důchodu. Práva na postavy prodal francouzskému nakladatelství Hachette, které o sobě dalo u nás vědět mimo jiné vydáváním komiksového kompletu, který obsahuje příběhu Marvelu kompletně v češtině. Aktuálně se také chystá již pátý hraný film.

To je teprve třetí divočák!

Anglický komik Chris Addison po oznámení Underzovy smrti truchlil na twitteru: „Jen velmi málo lidí mi dá tolik potěšení jako on už od dob, kdy jsem byl úplně mladý. Jednou z mých největších kulinářských lítostí je, že nikdy nebudu jíst divočáka tak, jako je kreslil pro Asterixe. Chapeau, monsieur.

Albert Underzo, spoluautor Asterixe a Obelixe, zemřel ve věku 92 let
zdroj: facebook / Asterix and Obelix

Podobné články

Nejoblíbenější

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.

Kolik lidí zabijí žraloci během jednoho roku?

Žraloci jsou fascinující tvorové s velmi špatnou reputací. Za kolik lidských životů ročně jsou ve skutečnosti zodpovědní?

Máte pocit, že vás vaše kočka neposlouchá? Podle studie je to nejspíš fakt

Pokud máte kočku, často můžete mít podezření, že vás neposlouchá. Vysvětlení přináší studie, zaměřená na reakce koček na různé hlasy.