Albert Underzo, spoluautor Asterixe a Obelixe, zemřel ve věku 92 let

Kreslíř a ilustrátor Albert Underzo zemřel v úterý 24. března. Příčinou byla srdeční zástava. Bylo mu 92 let a jeho odchod nijak nesouvisí s aktuální pandemií koronaviru. Francouzský kreslíř a ilustrátor stvořil milovaného Asterixe roku 1959, spolu se svým kolegou, kterým byl scénárista příběhů René Goscinny (+1977). Jeho nevlastní syn, Bernard de Choisy, sdělil médiím, že byl několik posledních týdnů velice unavený. Zemřel ve spánku doma v Neuilly-sur-Seine.

Fenomén Asterix & Obelix

Nejoblíbenější postava francouzské popkultury má na svém kontě více než 370 milionů prodaných sešitů po celém světě, 11 kreslených filmů a vlastní zábavní park. Malý vzrůstem, ale velký intelektem, zažívá galský bojovník Asterix rozmanitá dobrodružství v dobách římské okupace. Samozřejmě spolu se svým nejlepším přítelem Obelixem a jeho psím kamarádem Idefixem. Pozadí jejich světa zná snad úplně každý. Galská vesnice odolává tlaku legionářů, protože jim v boji pomáhá kouzelný lektvar druida Panoramixe, který propůjčuje konzumentům na omezenou dobu nepřemožitelnou sílu. Výjimku tvoří dobrácký Obelix, který do kotlíku s lektvarem spadl jako malý a nadlidská síla mu zůstala.

Asterix a spol.
zdroj: facebook / Asterix Fan Club

Hrdina generací dětí i dospělých

Asterix s Obelixem se podívali do Británie, do dalekého Egypta, zúčastnili se Olympijských her v Athénách, nechali se naverbovat do římské legie, bojovali v aréně jako gladiátoři, ale postavili se i proti zrádcům v řadách druidů nebo putovali na sever za vikingy. Asterix nedobyl jen evropský svět komiksu – populární gal se objevoval i v hrách na konzole Nintendo nebo Gameboy. „Jako dítě jsem miloval Asterixe, jeho styl byl naprosto ikonický,“ řekla Cressida Cowell, autorka a ilustrátorka knihy Jak vycvičit draka. „Vytvoření obrovského obsazení individuálně rozpoznatelných postav a detailů akčních scén byl úspěch sám o sobě, ale jeho skutečná dovednost byla v kombinaci rychle se odvíjejícího dobrodružství s humorem a vřelostí. Asterix učil generace dětí z celého světa, aby si zamilovaly čtení.

Albert Underzo, spoluautor Asterixe a Obelixe, zemřel ve věku 92 let
zdroj: facebook / Asterix Fan Club

Zrození zpupného gala

Albert Underzo a René Goscinny se potkali v roce 1951. Spolu začali vymýšlet kreslené postavy, jednou z nich byl i Oumpa-Pah, který je považovaný za předchůdce Asterixe. V roce 1959 dostali nabídku, aby stvořili časopis Pilote, který by obsahoval „typického francouzského hrdinu“. Svůj příběh zasadili do starověké Galie. První číslo publikovali v říjnu toho roku, jeho součástí bylo The Adventures of Asterix the Gaul a prodalo se přes 300 tisíc kopií. Tak se zrodil fenomén, který později dostal své vlastní sešity a knihy. Zajímavostí je fakt, že byl Underzo odmala barvoslepý.

Underzo a Goscinny
zdroj: facebook / Asterix Fan Club

A bude vycházet, u Teutatise!

René Goscinny zemřel v roce 1977 během zátěžového testu u lékařské prohlídky. Albert Underzo zvažoval, jestli s prací na Asterixových dobrodružstvích neskončí, ale nakonec se rozhodl pokračovat a převzal i práci scénáristy příběhů. V roce 1980 tak vychází The Great Divide, v originále Le Grand Fossé (u nás Velký příkop), 25. sešit Asterixe a první, který napsal i nakreslil Underzo sám. Mnohem později, v roce 2009, se kreslíř rozhodl odejít do důchodu. Práva na postavy prodal francouzskému nakladatelství Hachette, které o sobě dalo u nás vědět mimo jiné vydáváním komiksového kompletu, který obsahuje příběhu Marvelu kompletně v češtině. Aktuálně se také chystá již pátý hraný film.

To je teprve třetí divočák!

Anglický komik Chris Addison po oznámení Underzovy smrti truchlil na twitteru: „Jen velmi málo lidí mi dá tolik potěšení jako on už od dob, kdy jsem byl úplně mladý. Jednou z mých největších kulinářských lítostí je, že nikdy nebudu jíst divočáka tak, jako je kreslil pro Asterixe. Chapeau, monsieur.

Albert Underzo, spoluautor Asterixe a Obelixe, zemřel ve věku 92 let
zdroj: facebook / Asterix and Obelix

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.