Bitva u Thermopyl: 2500 let od slavné události. Bojovníků ale nebylo jen 300

Bitva u Thermopyl proběhla v srpnu nebo září roku 480 před naším letopočtem, takže je to právě teď 2500 let. Historickou událost zná téměř každý a odvaha spartských bojovníků se stala příměrem pro neohrožené a chrabré jednání. Povědomí o bitvě u Thermopyl výrazně ovlivnil stejnojmenný film podle komiksové předlohy Franka Millera. Jeho divadelní aranžmá ale mění některé faktické skutečnosti. Král Leonidas se totiž do boje vůbec nehrnul a bojovníků, kteří drželi průsmyk, bylo daleko víc, než jen 300.

Příprava na válku zabere čas

Schopnosti vojáků Sparty nelze zpochybnit. Jejich válečná doktrína a způsob přístupu k tréninku boje patřily k tomu nejlepšímu, co starověk pamatuje. Bitva u Thermopyl ale proběhla jinak, než je obecně známo. Horké brány, neboli Thermopyly, byly místem, kde po celé věky Řekové odráželi útoky na svou domovinu. Strategická pozice pro blokování nepřátelských armád byla ale daleko a Sparťanům trvalo týdny, než zmobilizovali síly a vydali se na pochod.

Bitva u Thermopyl: 2500 let od slavné události. Bojovníků ale nebylo jen 300
zdroj: pinterest.com

Řekové průsmyk zúžili sami

Průsmyk nebyl zdaleka tak úzký, tedy alespoň ne vlivem přírodních sil. Celé týdny před doražením vojska Sparťanů už bylo v Thermopylech cca 6000 jiných Řeků, kteří budovali val s cílem 100 metrů široký průchod ještě víc zúžit. Perské vojsko ale dorazilo dřív, než se očekávalo, a svojí práci tak nestihli včas dokončit.

Peršanů byl jen zlomek oproti pověsti

Xerxes se připlavil s masivní armádou, ale zatímco antický historik Hérodotos hovoří o počtu něco přes 5 milionů (z toho 2,6 milionu vojáků), z dnešního pohledu víme, že to jednoduše nebylo možné. Nejlepší odhady mluví o počtu 100 až 200 tisíc Peršanů, což je pořád velké číslo, ale jen zlomek přehánějícího řeckého historika. Fantazie tehdejších kronikářů byla opravdu velkorysá, ale právě proto se dodnes dochovaly legendy o Héraklovi, Théseovi, Perseovi nebo Trojské válce.

Bitva u Thermopyl: 2500 let od slavné události. Bojovníků ale nebylo 300
zdroj: pinterest.com

300 Sparťanů. Nebo ne?

Spartský král Leonidas se do boje nehrnul. Nebyl to žádný hlupák a vydat se na sebevražednou misi a obětovat životy svých válečníků prostě nebyl přínosný nápad. To ale Leonidas zjistil až na místě, když uviděl vojsko nepřítele. Jeho názor změnil nátlak vůdce kmene Fóků, kteří byli v Thermopylech před jeho příchodem a stavěli val. Celá armáda Řeků měla dohromady kolem 7500 vojáků. Z toho bylo 700 Thespijců, 400 Thébanů a 900 héliotů, což byli otročtí sluhové spartských vojáků. Zbytek byli Mykéňané, Korinthijci, Tegejci a další.

Legenda stvořila mýtus

Odkud se vzalo číslo 300? Mezi Sparťany bylo 300 hoplítů, válečníků v plné zbroji, kteří byli to nejlepší, co řecká armáda nabízela. Nosili hrudní kyrys, náholeníky, chrániče předloktí, přilbu a kopí se štítem. Nikdo nebyl takový blázen, aby bojoval nahý nebo v plášti. Vzhledem k tomu, že Řekové, kteří zůstali na místě, padli v boji, je pak otázkou, jestli si více slávy nezaslouží Thespijci. Ti byli malým kmenem a díky většímu počtu nasazených vojáků přišli u Thermopyl o celou jednu generaci mužů. Historie se ale dokresluje tak, aby byla co nejbarvitější.

Bitva u Thermopyl: 2500 let od slavné události. Bojovníků ale nebylo jen 300
zdroj: pinterest.com

Pověst upravená na míru

Bitvu skutečně rozhodla zrada, díky které Peršané vpadli Řekům do zad po skryté stezce přes pohoří Kallidromos. Leonidas na poslední chvíli odvolal větší část vojska pryč a s tisícovkou mužů setrval do konce. Všichni zemřeli a jejich snahou padlo na 20 tisíc Peršanů. Díky šíření události od úst k uchu si pak ze slavného činu udělali Sparťané vlastní pověst. Dnes tomu říkáme fake news. Počínání spartských vojáků v bitvě bylo dokola oslavováno a na ostatní se zapomnělo. Bitva u Thermopyl se stala odstrašující reklamou a slovo Sparta symbolem statečnosti a nezdolnosti.

Nic to ale nemění na faktu, že si bitva u Thermopyl právem vysloužila své místo v dějinách a celá událost zůstává v povědomí i dnes, 2500 let od chvíle, kdy proběhla.

Podobné články

Nejoblíbenější

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.

Kolik lidí zabijí žraloci během jednoho roku?

Žraloci jsou fascinující tvorové s velmi špatnou reputací. Za kolik lidských životů ročně jsou ve skutečnosti zodpovědní?