Warning: getimagesize(https://newtimes.cz/wp-content/uploads/2020/04/logo-NT-footer.jpg): failed to open stream: Cannot assign requested address in /data/web/virtuals/240995/virtual/www/domains/newtimes.cz/wp-content/plugins/td-cloud-library/shortcodes/header/tdb_header_logo.php on line 786

Ennio Morricone zemřel ve věku 91 let na následky pádu a zlomení nohy

Ennio Morricone byl italský hudební skladatel, který se zapsal do paměti filmových fanoušků napříč několika generacemi. Stvořil nezapomenutelné hudební motivy ke kultovním snímkům, jako jsou westerny Tenkrát na západě, Pro hrst dolarů nebo Hodný, zlý a ošklivý. Na svědomí ale další desítky filmových podkresů, mezi nimi například i mrazivý doprovod k hororu Věc. Oskara získal v roce 2016 za hudbu ke snímku Osm hrozných, ale na svém kontě má i tři Zlaté glóby a tři ceny Grammy. V lednu 2019 naposledy vystoupil v čele orchestru i u nás v Čechách.

Ennio Morricone zemřel ve věku 91 let na následky pádu a zlomení nohy
zdroj: wikimedia commons

Dopis na rozloučenou

Slavný hudební skladatel ležel již několik dní v nemocnici, kde se zotavoval z následků pádu, při kterém si zlomil nohu. Vzhledem k vysokému věku se objevily komplikace, které nakonec Ennio Morricone nepřežil. Jen pár dní před svou smrtí napsal dopis, kde se loučí se svojí rodinou a děkuje přátelům, kteří mu byli nablízku v posledních chvílích, a vyznal lásku své milované manželce, dětem a vnoučatům. V dopise si přeje soukromý pohřeb s rodinnými příslušníky.

Tarantinův vzor

Režisér Quentin Tarantino, který miluje klasické westerny, vždy uváděl, že je Ennio Morricone jeden z jeho vzorů. Velký sen se mu splnil, když skladatel kompletně připravil hudební doprovod ke snímku Osm hrozných. Režisér ho k tomu ale musel doslova přemlouvat. Uběhlo tak 35 let, než se Morricone dostal k práci na dalším westernu. Ten mu nakonec vynesl hudebního Oscara. Během své kariéry byl velmi žádaný v Hollywoodu, ale navzdory tomu se římský rodák Morricone nikdy neodstěhoval do Spojených států a dokonce se ani nenaučil anglicky.

Ennio Morricone zemřel ve věku 91 let na následky pádu a zlomení nohy
zdroj: wikimedia commons

Talent od přírody

Ennio Morricone byl jedním z pěti sourozenců a jeho otec se živil jako trumpetista po kavárnách Říma. Právě ten ho již od útlého věku vedl k hudbě. Ennio byl přirozený talent a své první skladby napsal, když mu bylo pouhých šest let. Nadaný hudebník denně hodiny cvičil a studoval kompozici i jednotlivé nástroje. Při tom si vydělával večerním hraním v klubech. Tíhl především k symfonické hudbě, ale po konzervatoři se vrhl na aranžování skladeb pro divadlo a film, aby uživil sebe i rodinu.

Velikán mezi skladately

Zajímavostí je, že se Ennio Morricone zapsal na hudební konzervatoř, když mu bylo 12 let. V osmnácti měl školu dokončenou, vrhl se na další studia a získával další diplomy. Kariéru hudebního skladatele započal v roce 1954, kdy pracoval jako ghostwriter. V roce 1961 debutoval filmem Luciano Salce Il Federale a v roce 1964 pak přišel snímek Pro hrst dolarů, který odstartoval jeho světovou popularitu. Ennio Morricone byl se svým nadáním doslova hudební zázrak. Odpočívej v pokoji.

Ennio Morricone zemřel ve věku 91 let na následky pádu a zlomení nohy
zdroj: wikimedia commons

Podobné články

Nejoblíbenější

Válka o Falklandy: 40 let po konfliktu je „speciální operace“ na ostrovech stále nezacelená rána

Vždy během května jsou Las Malvinas v Argentině v centru pozornosti. Válka o Falklandy je pro spoustu místních stále živým tématem.

Obnovitelné zdroje energie: je možné jimi ze 100 % zásobovat Zemi?

Nenaplnitelná utopie nebo budoucnost přežití lidstva? Mohou naší planetu ze 100 % zásobovat pouze obnovitelné zdroje energie?

Londýnská mapa veřejných toalet? Skrytý průvodce pro gaye

Nenápadný průvodce po veřejných toaletách města navedl "uvědomělého" čtenáře na ta správná diskrétní místa pro náhodnou schůzku.