George Washington byl téměř nesmrtelný. Na bojišti se doslova vyhýbal kulkám

Pod mužem, který se stal historicky prvním prezidentem Spojených států, byli postřeleni dva koně. George Washington ale unikl smrti hned několikrát. Byl to na tehdejší dobu nezvykle vysoký muž, obzvláště na poměry amerických kolonií. Měřil 190 cm, což bylo nevídané. Svou pověst si tento velikán vysloužil nejen kvůli fyzickým rozměrům, přestože ustál teploty hluboko pod bodem mrazu, mnohačetné nemoci i salvy kulek.

V bitvě i Monongahely obešel smrt

V blízkosti místa, které se dnes nazývá Pittsburgh, se dne 9. července 1755 odehrála krvavá bitva. Britové pod vedením generála Edwarda Braddocka byli poraženi spojenými silami francouzských Kanaďanů a Amerických indiánů během tzv. Indiánských válek. Braddock zemřel na zranění, která utrpěl během boje, ale Washington, který ho doprovázel na pochodu, měl nad sebou ochrannou ruku. Vyvázl bez zranění, přestože pod ním byli zastřeleni postupně dva koně. Když bitva skončila, našly se v jeho kabátě čtyři otvory po kulích z pušek.

Bitva u Monongahely
zdroj: Wikimedia Commons

Většinu času měl bolesti břicha

Po většinu doby během Francouzské a Indiánské války měl Washington záchvaty úplavice, což je infekce, která mimo jiné způsobuje přetrvávající průjem. Bolesti a křeče břicha ho ale nezastavily, aby se zúčastnil tažení a ještě stačil doslova uhýbat kulkám. Nepohodlí soustavné nemoci George Washington řešil tak, že měl na sedle na koni ještě polštář. To byl strašlivý risk, protože i se svou výškou byl opravdu lákavý cíl pro všechny střelce.

George Washington byl nesmrtelný. Na bojišti se doslova vyhýbal kulkám
zdroj: Wikimedia Commons

Projížděl 30 metrů od nepřátelských linií

Během bitvy o Princeton v roce 1777 se na svém koni ocitl blízko nepřítele, o kterém předtím nevěděl. Salva britských pušek vystřelila z místa vzdáleného pouhých 30 metrů. Vojáky polil strach z toho, že je jejich vojevůdce mrtev. Ten se ale objevil v oblaku prachu a zvolal: „Následujte mě, moji chlapi, brzy je dostaneme!“ U vojáků si jako důstojník během bitev vysloužil respekt a obdiv.

George Washington byl nesmrtelný. Na bojišti se doslova vyhýbal kulkám
zdroj: Wikimedia Commons

V Delaware přežil strašlivé mrazy

Známé překročení řeky Delaware bylo ve skutečnosti mnohem hrozivější, než vyprávěly příběhy. Tu noc byly v temné vodě obrovské kusy ledu a každý hrozil převrácením dlouhých člunů s muži. George Washington se vydal se třemi loděmi kupředu přes proud na druhý břeh, ale pouze jeho plavidlo dosáhlo cíle. Pád do vody znamenal pomalou smrt podchlazením, i když se nešťastníkům podařilo doplavat do bezpečí. Dva z vojáků, kteří vyvázli z převráceného člunu, si lehli k odpočinku u cesty – a ráno byli nalezeni mrtví.

Překročení řeky Delaware
zdroj: pinterest.com

Měl šest nejsmrtelnějších nemocí své doby

Tuberkulóza, pravé neštovice, pneumonie nebo malárie. George Washington přežil téměř nemožné v dobách, kdy neexistovalo očkování nebo antibiotika. Nakonec ho dostalo onemocnění zvané epiglottitida, kdy je znemožněno dýchání překrytím průdušnice zvětšenou chlopní spodní části jazyka. Smrt tak nakonec našla způsob, jak vyzrát nad jedním z největších velikánů své doby. Trvalo to celých 67 let a většina pokusů se během té doby minula účinkem.

George Washington byl nesmrtelný. Na bojišti se doslova vyhýbal kulkám
zdroj: Wikimedia Commons

Podobné články

Nejoblíbenější

Válka o Falklandy: 40 let po konfliktu je „speciální operace“ na ostrovech stále nezacelená rána

Vždy během května jsou Las Malvinas v Argentině v centru pozornosti. Válka o Falklandy je pro spoustu místních stále živým tématem.

Obnovitelné zdroje energie: je možné jimi ze 100 % zásobovat Zemi?

Nenaplnitelná utopie nebo budoucnost přežití lidstva? Mohou naší planetu ze 100 % zásobovat pouze obnovitelné zdroje energie?

Londýnská mapa veřejných toalet? Skrytý průvodce pro gaye

Nenápadný průvodce po veřejných toaletách města navedl "uvědomělého" čtenáře na ta správná diskrétní místa pro náhodnou schůzku.