John Dillinger: jak známý kriminálník přispěl k založení FBI?

Kdo vytesal z rozměkle nejasných kontur amerického práva & pořádku kádr těch nejtvrdších cifršpionů, právníků a ostrostřelců, známých dnes jako FBI? Zásluhy si za to s chutí připisuje první a nejdéle sloužící ředitel tohoto federálního úřadu, John Edgar Hoover. Jenže ono je to celé drobet složitější, a paradoxně největší kredit na založení této respektované organizace má prachsprostý gangster a obávaný bankovní lupič – muž na šikmé ploše, se zlověstně křivým úsměvem – John Dillinger.

Bílé límečky si ruce špinit nechtějí

Nejprve nezbytná porce historie: předchůdcem FBI byla od roku 1908 organizace, známá jako Úřad pro vyšetřování (BoI). Prvních 34 zaměstnanců bylo prodlouženou rukou prezidenta a tajných služeb, spadající pod Ministerstvo spravedlnosti. Háček byl v tom, že celý tenhle tým byl kvůli nejasným kompetencím naprosto neakceschopný, a potácel se od potírání „bílého otroctví“ – prostituce, honu na anarchisty a pátrání po atentátnících. Tedy, bez výsledků a bez obdivu. Což deptalo i čerstvé koště Hoovera, který sem v roce 1919 nastoupil. Viděl tu nenaplněný potenciál a promarněnou příležitost.

Tou dobou si šestnáctiletý John Dillinger z Indiany kroutil svůj první desetiletý trest za přepadení banky. Ostatně, za mřížemi strávil většinu života, protože čas na svobodě rozhodně nemarnil. Na kontě bude mít ve finále 24 vyloupených bank (tucet z nich udělal sólo), čtyři přepadené policejní stanice, bezpočet krádeží aut, dva chytré útěky z kriminálů a nějakou tu vraždu. Dá se říct, že Hoover i Dillinger, každý na opačné straně zákona, pečlivě budovali své reputace. Oba si počínali dost nevybíravě. Až se v roce 1933 jejich profesní dráhy protínají.

Kriminálník, který zúročil drzost a odvahu

John Dillinger se totiž stal ikonou nového typu drzého zločince, a Hoover zase ztělesněním muže, který chtěl reformovat zastaralou vyšetřovací organizaci. Na gangstera s oblibou v super-rychlých autech a automatických zbraních byl totiž zákon krátký. Zavřete jej do basy? Jeho kumpáni přestrojení za policisty jej vyvedou ven. Zničíte mu úkryt a skrýši se zbraněmi? Dojde si pro výzbroj do skladu policejní stanice. Navíc se s jemnocitem hladové lišky v kurníku pouštěl do útoků na bankovní instituce v jednom okrese, a po akcích bleskově mizel do druhého. Nebo rovnou za hranice daného státu.

Což bylo lacině dokonalé: mimo svou jurisdikci byl šerif jen pantáta s bouchačkou, bez možnosti zatýkat. Systém práva a bezpečnosti, postavený na tom, že si každý šerif a pár jeho pobočníků ohlídají svůj rajón, byl proti flexibilnímu Dillingerovi a jeho gangu bezbranný. Chvilku se skrývá v Chicagu, pak na venkově v Indianě. Texas, Minnesota, Arizona, Florida. Je všude a nikde, dělá si, co jen chce a zkostnatělá policie na jeho troufalost nedokáže reagovat. Hodí se zmínit, že ve Státech zrovna vrcholí krize. Kriminálník nabourávající banky a sejfy je pro zchudlé lidí něco jako Robin Hood. Který bohatým bere… a chudí mu fandí.

FBI prý znamená Věrnost, statečnost, sounáležitost

Situace využije ambiciózní Hoover k tomu, že navrhne zásadní reorganizaci. Z trapného BoI vytvoří hrdinskou FBI. A ono písmenko „F“, tedy federální, je v názvu moc důležité. Naznačuje univerzální dosah zákona na území celých Spojených států amerických. Hooverova organizace teď může štvát nenechavého gangstera napříč jednotlivými státy, bez ohledu na jurisdikce šerifů a policejních okrsků.

John Dillinger nakonec skončí po zpackaném zatýkání v kině prostřílený jako řešeto; a účet za hon na jeho osobu pod taktovkou FBI vyjde daňové poplatníky na 2 miliony dolarů. Sám přitom nakradl jen čtvrtinu téhle sumy. Tím si to ale kazit nebudeme. FBI s působností a pravomocí nad úrovní jednotlivých států je na světě, a brzy se stane světovou špičkou: jedničkou při zajišťování forenzních důkazů, využíváním nejmodernějších dostupných metod vyšetřování, databází otisků prstů, pokročilou expertízou. Skutečným postrachem zločinců.

Pořád ale platí, že J. Edgar Hoover našel v nevyzpytatelném Dillingerovy ideální zdůvodnění pro založení „nové a lepší“ FBI.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.