Nejslavnější zbraně světa. Tyhle palné krásky se zapsaly do historie

Američtí generálové i Al Capone

Název Colt 1911 napoví, kdy šla tahle samonabíjecí pistole do výzbroje americké armády. V lehce modifikované podobě si výsostnou pozici standardní krátké zbraně podržela neuvěřitelných 74 let. Zbraň sloužila v 1. světové válce, poté ve Vietnamu, v Iráku i v Afghánistánu. Právem patří mezi nejslavnější zbraně světa a její podoba je jedním ze symbolů, spojených s americkou armádou 20. století. Hodí se zmínit, že její designér, J. M. Browning, „vynalezl“ i těžký .50 kulomet, který se v užití drží také dodnes.

Robustní Colt je v plnotučném provedení jako .45 ACP zbraň zrovna tak spolehlivá, jako obávaná. O další popularitu se jednu dobu postarala její reputace typicky „gangsterské bouchačky“ a na věhlase jí přidaly nejrůznější legendy, třeba o sestřelení letadla. Většina z nich je smyšlená, ale ukazuje na mýtickou popularitu zbraně. Vyrobeno bylo přes 2,7 milionů kusů.

Colt 1911
zdroj: 123RF

Lehká, až z ní mrazí

Nápad vyrobit pistoli s polymerovým rámem se nejprve jevil jako pohřeb kvality. Jenže Glock 17 k tomu přidal 17 devítimilimetrových nábojů, zabalených do jednoduchosti a maximálně funkční přesnosti. A extrémně nízké hmotnosti (595 g bez zásobníku). Na 10 000 vypálených ran se při testech tahle pistole zasekla jen jednou, což z ní činí maximálně spolehlivou zbraň. Její konstrukce a provedení vydrží extrémní zacházení i podmínky – prach, písek, ponoření do sladké i slané vody, vysoké teploty i hluboký mráz. Proto v navazujících generacích vývoje vzniklo 5 milionů kusů. Glock 17 patří mezi nejlepší zkonstruované pistole světa.

Glock 17
zdroj: 123RF

Hitlerova pila

Pokračujeme německou produkcí. I bez munice vážil tenhle mazlík 12 kilogramů, ale to, že se s ním taháte, vás v akci nikdy nemrzelo. Extrémní kadence 1200 výstřelů za minutu, chlazení vzduchem, potenciál k nepřetržité palbě 5 minut, pak nutná výměna hlavně. Skutečně děsivá krása. A ten zvuk? Ne nadarmo byl univerzální německý kulomet přezdíván Hitlerova pila. Protože rubal ve velkém. Bylo vyrobeno půl milionu kusů, ale svou pověstí se MG-42 zapsal do dějin mezi nejslavnější zbraně světa. Jednalo se o nejlepší kulomet své doby.

Nejslavnější zbraně světa MG 42
zdroj: 123RF

Šílená minutka ze staré dobré Anglie

Puška .303 Lee-Enfield šla do britské výzbroje v roce 1895 a přečkala tu dvě světové války. Aby pak v modifikaci  L42 A1 vydržela dalších 20 let. Nerozbitná, nezničitelná, nenáročná na údržbu. Se zásobníkem na 10 důvodů, proč se od jejího nositele držet na vzdálenost dvou a více kilometrů. Vyrobeno bylo 17 milionů kusů.  Slyšeli jste někdy o Mad-Minute, Šílené minutě? Znamená to v 60 vteřinách vypálit ze výše zmíněné pušky tři zásobníky a zasáhnout 30 cílů. A profíci tohle regulérně ovládali. V jejich rukou se pak tahle 70 let stará kráska měnila ve smrtící nástroj, který kadencí překonal i konkurenční Mauser.

Jednička, když lovíte cokoliv

Gewehr 98, pušku z dílen Mauser, ale rozhodně zmínit musíme. V hlavním tahu užívání byla 37 let. To znamená, že se s ní bojovalo za časů Osmanské říše, při potlačování boxerského povstání v Číně, ve španělsko-americké revoluci a zažila také první světovou. Jako první volba odstřelovačů a lovců se ale udržela ještě dlouho poté. I s civilním sektorem tak bylo vyrobeno kolem 80 milionů kusů.

Nepřekonatelná a smrtící

Nejslavnější zbraně světa AK-47
zdroj: 123RF

Zbraň, která aspiruje na ultimátní prvenství v počtu vyrobených kusů. Ani za celou historii lidské civilizace tu nebylo tolik oštěpů a luků, kolik bylo vyrobeno AK-47. Se 150 miliony kusů je tahle útočná puška prostě naprostý top, odhadem zhruba 70 milionů kusů je stále aktivních. Navíc laciná, snadno konstruovatelná. V Africe ji pořídíte za dvě krávy.

Její kvality možná trochu pokulhávají, ale velkoryse to vyhrazuje totální nezničitelností a nenáročností. Písek, bahno, mráz? Žádný problém. A když dojdou náboje? Vždycky ji můžete použít jako kyj. Jen pro srovnání, neméně ikonické americké M-16 se nevyrobilo víc než 16 milionů, cirka desetina AK-47.

zdroj: War History Online, Ballistic Magazine, The National WWII Museum, National Army Museum, Vojenský Historický Ústav, Military Times

Podobné články

Nejoblíbenější

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.

Kolik lidí zabijí žraloci během jednoho roku?

Žraloci jsou fascinující tvorové s velmi špatnou reputací. Za kolik lidských životů ročně jsou ve skutečnosti zodpovědní?