Na Isle of Wight byly podle vědců objeveny pozůstatky dosud největšího evropského suchozemského a masožravého dinosaura. Paleontologové z University of Southampton identifikovali kosterní pozůstatky, které měří více než 10 metrů. Kostra je podle odhadů stará zhruba 125 milionů let a patří dvounohému predátorovi s krokodýlí lebkou, který spadá pod čeleď spinosauridů.
„Bylo to obrovské zvíře, přesahují délku deset metrů a vážící pravděpodobně několik tun,“ uvedl doktorand Chris Barker, který výzkum vedl. Prehistorické pozůstatky zahrnují pánevní a ocasní obratle. Byly nalezeny na jihozápadním břehu Isle of Wight, což je ostrov v blízkosti jižního pobřeží Anglie.
„Soudě podle některých rozměrů se zdá, že představuje jednoho z největších dravých dinosaurů, jaké kdy byly v Evropě nalezeny – možná dosud největšího známého,“ pokračuje v popisu nálezu Baker. Dinosaurus žil na začátku období stoupající hladiny moří a potravu nejspíš hledal v mělkým vodách, jako jsou laguny a písčiny.
Spoluautor výzkumu Darren Naish řekl: „Protože je v tuto chvíli známý pouze z fragmentů, nedali jsme mu formálně vědecký název. Doufáme, že se časem objeví další pozůstatky.“

Dinosaurus byl prozatím nazván „white rock spinosaurid“ podle geologické vrstvy, ve které byly jeho pozůstatky nalezeny. Většinu zkamenělin na Isle of Wight našel lovec dinosaurů Nick Chase, který zemřel těsně před pandemií covidu.
„Hledal jsem s Nickem pozůstatky tohoto dinosaura a našel jsem kus pánve s vyvrtanými tunely, každý o velikosti mého ukazováčku,“ řekl Jeremy Lockwood, další spoluautor studie a doktorand na University of Portsmouth a Natural History Museum. „Myslíme si, že je způsobily larvy jednoho druhu mrchožravého brouka, které požírají kosti. Je zajímavé, že se tento obří zabiják stal nakonec potravou pro druh hmyzu.“
Objev navazuje na předchozí práci týmu University of Southampton o spinosauridech, který v roce 2021 zveřejnil studii a objevu těchto dvou nových druhů.
zdroj: The Scotsman, Earth