V jednom z „nejvíce nenáviděných“ momentů franšízy Jurský park, Spinosaurus vcelku bez námahy přemůže Tyrannosaura Rexe. Snímek Jurský park 3 je závěrem původní trilogie a Spinosaurus je hlavním zdrojem teroru na Isla Sorna, takže pomyslně přebírá otěže a jeho vítězství v bitvě s T-Rexem dává smysl. Bez ohledu na záměr filmařů zůstává otázkou, jak moc je tento okamžik přesný.
Bitva dvou obřích dinosaurů rozpoutá v mlhavé tropické džungli řev a dunivé otřesy půdy, jak do sebe naráží dvě těla pravěkých predátorů v boji na život a na smrt. Přestože si Tyranosaurus vede dobře, Spinosaurus se stává vítězem poté, co svému soupeři skousne krk mezi čelisti. Souboj působí skutečně, ale je to také scénář, který by se nikdy nestal. Oba dravci nejen, že žili a vyhynuli během různých období Křídy, ale oddělovala je i geografická poloha.
Souboj predátorů
Spinosaurus pocházel z míst, které je dnes severní Afrikou, zatímco T-Rex žil v místech na západě dnešní Severní Ameriky. Díky magii Jurského parku 3 se tito titáni setkali, což se dá ve filmu snadno ospravedlnit genetickým inženýrstvím. Co už je ale méně věrohodné, je konečný výsledek této bitvy. Už v době vzniku snímku se objevila kritika fanouškovské základny s tím, že je to nesmysl. Tady je přehled silných a slabých stránek každého druhu, k posouzení toho, jak by mohli v takovém souboji obstát.
Opravdový Spinosaurus byl v mnoha ohledech jako nadrozměrná, pravěká verze krokodýla. Podle kosterních pozůstatků Spinoaurus vážil devět až dvanáct tun a měřil až 17 metrů. Byl to polovodní druh, který byl dobře přizpůsobený pohybu ve vlhkém prostředí, podobném bažinám. Díky své mohutné horní ploutvi byl pravděpodobně velmi rychlý v řekách a jezerech. Tento predátor měl navíc poměrně dlouhé přední končetiny, osázené drápy o délce 15 až 20 centimetrů. Ty ale prokazatelně visely směrem dolů a byly uzpůsobené k lovu ryb. Nemohl jimi otáčet, jak to ukazuje Jurský park 3.
Čelist Spinosaura byla navíc v boji v podstatě k ničemu. Jeho kónické zuby byly dobrou výbavou pro uchopení kluzkých ryb, ale nebyly schopné způsobit větší poškození vytrhnutím velkého kusu tkáně. Kostry navíc prozrazují, že lebka Spinosaura nebyla při vyšším postavení dinosaura vhodná pro otáčení do stran v širokém úhlu. K tomu je třeba započítat krátké zadní nohy, vhodné pro pohyb ve vodě, ale už ne pro dlouhé výlety na souši, navíc s nějakou extra hbitostí. Slabým místem byla také páteř: Spinosaurus ji měl v podstatě zcela odhalenou.
Přehnaná agilita
Filmaři si dinosaura vybrali, aby se stal novou noční můrou pro lidi na ostrově. Jeho vyobrazení je ale mnohem hrozivější a nepřesné. V některých záběrem má Spinosaurus stejně dlouhé tesáky, jako Tyranosaurus Rex, což neplatí. T-Rex má jedny z nejdelších zubů, jaké kdy kosterní pozůstatky u dinosaurů zaznamenaly. Dosahovaly délky až 30 centimetrů, zatímco Spinosaurus byl vybavený zuby kolem 8 cm.
Největším rozdílem je pak síla skousnutí Spinosaura ve filmu a ve skutečnosti. Jurský park 3 ukazuje, jak Spinosaurus snadno uchopí T-Rexe za krk tím, že jej pevně sevře mezi čelisti. I když to Spinosaurus nepochybně dokázal s menším zvířetem, je nepravděpodobné, že by toho byl schopen s tvorem tak robustním a svalnatým, jako byl Tyranosaurus Rex (7-8 tun). Přestože měl Spinosaurus sílu skousnutí rovnající se tlaku 2 tuny, jeho zuby byly příliš malé a tupé na to, aby se zmocnily krku T-Rexe natolik, že se do něj zakousnou, natož ho zlomí. V neposlední řadě, agilita dinosaura je ve filmu přehnaná: Spinosaurus je příliš rychlý a hbitý, daleko více, než by odpovídalo jeho pohybu na pevné půdě.
Král zůstává nepřekonán
Spinosaurus je ve filmu bagatelizován jako mohutný vrcholný predátor, což není úplně přesné. Byl výrazně větší, než Tyranosaurus Rex, ale chyběla mu svalová hmota a síla stisku, aby způsobil větší poškození, které by vedlo k porážce T-Rexe. Naproti tomu, Tyranousarus Rex sice také nebyl dvakrát hbitý, ale měl zničující drtivý stisk čelistí, schopných vyvinout tlak až 6 tun, navíc vybavených zuby, dlouhými jako nejdelší kuchyňské nože. Ty byly přímo uzpůsobené k vytrhávání velikých kusů masa z jeho kořistí. I přes rozdílné názory na výsledek takového střetu je komplexní vítězství, jaké předvádí Jurský park 3, v podstatě vyloučené.
Přestože se stále jedná jen o úvahu, zkoumání vzorků kosterních pozůstatků umí odkrýt poměrně přesná fakta. Bitvu těchto dinosaurů by tak mohlo rozhodnout prostředí, ve kterém by se odehrála. Pokud by Tyranosaurus Rex narazil na Spinosaura u řeky nebo jezera, mohl by nakonec skončit jako jeho úlovek. Byl by snazším cílem v bažinatém prostředí nebo na vodní ploše. Spinosaurus by naproti tomu neměl šanci, kdyby se oba střetli v lesích, kde T-Rex vládl jako vrcholný predátor, což je hlavní důvod, proč se Jurský park 3 tolik mýlí. Jakákoli cesta k vítězství Spinosaura by vyžadovala hodně energie a nejspíš by doplatil na své krátké zadní nohy. Většina možných scénářů tak jeho vítězství nad T-Rexem zcela vylučuje.
zdroj: Active Wild, Fossil Era, National Geographic