Děsivé scénáře a praktická cvičení: světové vlády se na pandemii připravují už léta

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Kdo je připraven, není zaskočen. Proto se nejen vlády světových velmocí, ale i nadnárodní organizace, korporace a spolky snaží udržet ve střehu tím, že občas nanečisto trénují na nejrůznější hypotetické scénáře budoucnosti. Takové scénáře, které začínají otázkou: „Co by se stalo, kdyby…?

Co by se stalo, kdyby teroristé v Oklahoma City vypustili do vzduchu smrtící a rychle nakažlivý virus pravých neštovic? Tuhle vojenskou montáž si při cvičení nazvaném Dark Winter vyzkoušela americká armáda v roce 2000, a zjistila, že do měsíce by byli nakažení v pětadvaceti státech USA a 15 zahraničních zemích. Zjistili, že bez komplexních karantén, stanného práva, uzavření celých měst a potlačení většiny lidských práv by se to neobešlo. Proto taky zprávy o výsledcích testu způsobily pořádnou paniku. Rozhodně ale menší, než cvičení nazvané Vigilant Guardian 01.

Všechno hezky podle plánu

Připadlo na 11. září 2001, a jeho podstatou bylo otestovat možnost vojenského letectva zasáhnout proti únoscům civilního letadla, kteří by ho chtěli zabořit do nějaké veřejné budovy. Taky se vám zdá, že se tu datum a námět nápadně překrývá se skutečností? Zmatení operačních důstojníků ve štábu muselo být dokonalé, když to kolem Dvojčat začalo bouchat. Ale zachovejte klid, je to jen cvičení. Stejně jako experiment z roku 2017, nazvaný SPARS. Ano, nápadně připomíná zkratku SARS, tedy syndrom náhlého selhání dýchání.

Při cvičení šlo o testování metod a možností efektivní komunikace, předávání informací o nákaze a přijatých opatření, od vlády a zdravotníků směrem k veřejnosti. Ukázalo se, že úloha médií a sdělovacích prostředků by byla nenahraditelná. A zrovna tak ošidná, protože příliš volně píšící média, dávající prostor pseudoodborníkům, mohou poselství zásadních faktů zkreslit. Jako při hře na Tichou poštu. Jinými slovy, že státem nekontrolovaná média by mohla předávat nechtěné informace a tvořit paniku.

Koronavirus není ve scénářích novinka

Zatímco cvičení SPARS si pro scénář vymyslelo pandemii, k níž „jako“ dojde mezi lety 2025-2028, scénář cvičení Lock Step se odehrával v roce 2010. Předpovědět vývoj a reakci na pandemicky se šířící virus smyšlené husí chřipky se tehdy pokusili zdravotníci, financovaní Rockefellerovou nadací. Počítalo se s 20 % nakažlivostí viru, a nakonec i s 8 miliony mrtvých. Což byl prý velmi slušný výsledek, kterého bylo dosaženo jen díky mezinárodně platným karanténám a očkovacím pasům. Jestli ještě nejste z uvedených příkladů dočista paranoidní a nemáte na hlavě alobalovou čepici, po Event 201 si možná jednu umotáte.

Cvičení a teoretická příprava na možnost globální pandemie probíhalo v říjnu 2019, sponzorovala ho nadace Billa a Melindy Gatesových. Scénář se točil kolem zdánlivě neškodného kmene koronaviru, který se z netopýrů přenesl na vepře, a z nich na lidi. Na jihu Ameriky pak zlikvidoval 65 milionů lidí. Řešením, na které toto cvičení poukázalo, bylo, že šíření zastavilo proočkování 80-90 % populace nově vyvinutou vakcínou. Vážně vám to nic nepřipomíná? Raději zase odlehčíme.

Zombíci, čínská invaze i kolaps globální sítě

Americká armáda má dlouhou tradici vojenských cvičení proti různým hrozbám. V 50. letech se tomu otevřeně říkalo příprava proti útoku SSSR. Jenže to nedělalo dobrotu, takže se imaginární nepřítel při cvičeních začal nazývat Tým Rudých, aby to nevypadalo jako válečná provokace. V 90. letech se simuloval boj proti nejrůznějším smyšleným pouštním zemičkám a ropným královstvíčkům, jenže s příchodem nového milénia to začalo vadit lidskoprávním aktivistům. Proto vzniklo v roce 2011 cvičení CONPLAN 8888, kde „ty zlé“ sehráli zombíci. Jejich národnost a rasa nikomu nevadila.

Za zmínku stojí ještě dvě aktuální cvičeníčka. Indo-pacifické velení americké armády (INDOPACOM) si na podzim 2020 přichystalo scénář, při němž se Čína naštve a rozhodne si zabrat celé pobřeží Asie pro sebe. Ukázalo se, že Američané by tomu nebyli schopni zabránit, a své drtivé ztráty by mohli minimalizovat jen tak, že by hodili přes palubu Tchaj-wan. A pak je tu ještě cvičení CyberPolygon z roku 2021. Simulace toho, co by se stalo, kdyby v důsledku umělou inteligencí vytvořeného viru zkolaboval na celém světě internet.

Výsledky podle scénáře ve zkratce? Globální pandemie, zombies a válka mezi Čínou, Ruskem a USA, všechno současně, by proti tomu byl jen čajíček.

zdroj: Center for Health Security, Military, World Health Organization, Internet Archive, Scribd, American Military News, Cyber Polygon

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.