Severní Korea a systematické únosy lidí ze zahraničí. Rozvědka vidí potenciál v maličkostech

Severní Korea žije od 50. let v permanentním válečném stavu obležení. Na mentalitě místních obyvatel se to dost silně odráží. V tomto dokonale kontrolovaném, totalitně policejním státě, je tak v nedostatku vše, kromě všudypřítomné diktatury. Té mají nazbyt. Vydat se na výlet do KLDR proto není úplně ten nejšťastnější nápad, přestože kriminalita vůči turistům je tu téměř nulová. Ale pomáháte tím režim a jeho praktiky veřejně legitimizovat.

Nikdo vám navíc nemůže stoprocentně garantovat, že se odtud vrátíte. Korejská lidově demokratická republika má totiž nepříjemnou pověst země, ve které se lidé ze zahraničí vcelku pravidelně ztrácí. Proč?

Vidět, co jste zahlédnout neměli

Přestože vám průvodce klade na srdce, že se se ani na moment nemáte odloučit od skupinky výletníků, protože v tomhle socialistickém skanzenu nemůžete chodit volně, stát se to může. A pokud náhodou zabloudíte a na pár chvil třeba setřesete i roj tajných agentů ve vašich patách (každý cizinec je tu pod dozorem, sledován a odposloucháván), můžete uvidět, co jste vidět neměli. Třeba něco, co s mediálním obrazem ráje rudé hvězdy úplně nekoresponduje. Tím se hned stanete pro režim nepohodlní a musíte být odstraněni. Což nepotěší. Od gulagu vás tak může dělit jen jediná chybička, fotka, špatné slůvko nebo nevhodně podaný pozdrav. Někdy je to ještě prostší.

Informace z první ruky

Severní Korea totiž dlouhodobě zápasí s mezinárodní izolací. Ráda by rozvíjela potenciál svých výzvědných sítí, ale k tomu, aby její agenti mohli přežít třeba v Evropě, potřebují informace z první ruky. Takže zrovna vy se můžete stát příhodnou turistickou akvizicí tamní rozvědky. Abyste jim dlouhá léta ve výslechovém bunkru popisovali místní reálie. Třeba rozdíly mezi značkami piva, fotbalovými kluby a tím, že v cizině jako Češi nejlépe splynete, když si do sandálů vezmete ponožky. Cenu pro tamní režim můžete mít informacemi, které nosíte v hlavě, a za důležité je třeba sami nepovažujete. Jak fungují banky, sociální sítě, permanentky na autobus? I paní zpoza přepážky evropské spořitelny má pro KLDR potenciál… ale hodnotnější jsou pochopitelně experti.

Režim hledá profesionály

Kdokoliv z IT oddělení, marketingu, médií a grafiky je tu hodně žádaným zbožím. V KLDR chtějí udržet krok s dobou, ale nemají k tomu vlastní kádry. Proto si je vypůjčují a unáší. Třeba jen proto, aby po patřičném „zpracování“ točili pro vůdce a lid propagandistické snímky. Pár japonských a jihokorejských herců a režisérů už to zažilo. Severní Korea se důsledně postarala o likvidaci vlastní inteligence, takže aktivně vyhledává i profesionály moderní medicíny, průmyslu a vývoje. Takže pokud jste jednička v raketové technice, jeďte na dovolenou raději jinam. Prakticky tu poptávají kohokoliv, kdo je dokáže přiblížit k 21. století.

Hodnotu má i vaše tělo

Věřte, že po pár letech aktivní převýchovy na zdejší režim a způsob, jakým vás zrekrutovali, dočista změníte názor. Uneseni můžete být i z dost přízemních pohnutek. Pokud jste obdařeni fyzickou krásou, můžete skončit jako „exotika“ v kippumjo. Brigádě slastí. Prostě hampejzu pro vyvolené. Aniž bychom zlehčovali státem spoluorganizované sexuální otroctví, pořád je to o cosi lepší, než další „kauf“ KLDR. Tahle země je totiž světovou jedničkou v obchodu s lidskými orgány. Takže vás k únosu může kvalifikovat i zajímavá krevní skupina, případně nečekaně zdravá ledvina či játra. Místní řezníci a chirurgové z vás umí dostat to nejlepší.

Cenu máte i jako chodící identita

Že jste prostě nikdo? Nemáte konexe a známé na vysokých místech; nic praktického neumíte, nevypadáte zajímavě a nic užitečného nevíte? I tak má vaše případné zmizení pro KLDR svůj význam. Máte totiž identitu, jméno, cestovní pas, přístup k vlastnímu účtu. A s tím už se dá pracovat. Byť tedy na papíry Pražáka nejspíš severokorejský 007 do Evropy nevycestuje, pořád může vaše virtuální schránka podpořit záměry Pchjongjangu, zatímco vy budete vybírat larvy z misky rýže někde v pracovním táboře u Hwasongu.

zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, New York Post, The New Yorker, Japan Today, History, AP News

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.