Silikagel: kuličky, které většina z nás vyhodí. Jaké mají využití?

Malý pytlíček s průhlednými kuličkami uvnitř. Někdy se stane, že jich v nové sportovní tašce najdete hned několik. Často na vás takový pytlík vykoukne i z balení trvanlivých potravin, jakmile se část obsahu přesype. Spousta z nás přitom nikdy nepřemýšlela, k čemu tzv. silikagel je a jaký má význam. Pytlíček s kuličkami tak často končí v koši s odpadky dřív, než jste si mohli sami položit otázku, k čemu by mohl být dobrý.

Svoje uplatnění najde

Silikagel má jedinou funkci: pohlcuje vlhkost. To je důvod, proč ho najdete po kapsách různých textilií, ale i v krabicích od bot. I když se jedná o nové výrobky, přece jen už urazily nějakou cestu, než si z nich doma odstřihnete visačky. O jejich nejlepší kondici se stará právě silikagel v podobě drobných kuliček, uzavřených v malých sáčcích. Tvoří je syntetický oxid křemičitý a jsou zdravotně nezávadné. Absorpce vlhkosti je ale skvělá vlastnost, využitelná hned na několika místech u vás doma.

Silikagel: kuličky, které většina z nás vyhodí. Jaké mají využití?
zdroj: pixabay.com

Malý velký pomocník

Často doma skladujeme potraviny, které mohou mít tendenci se kazit. Ne ty, které jsou v lednici, ale ty ve skříňce, ve špajzu nebo třeba někde pod schody. Typickým příkladem jsou nějaká načatá balení cereálií, luštěnin nebo třeba pytel granulí pro psy. To vše podléhá vlhkosti a pytlíček s kuličkami tu odvede svojí práci. Silikagel se pyšní schopností absorbovat až 40 % vlhkosti ze svého okolí. Tento malý nenápadný spojenec tak dokáže ochránit třeba granule na vaší chatě, kam se podíváte znovu za dva týdny. Můžete nějaký hodit i do šuplíku s nářadím, protože i jemu udělá dobře malý pohlcovač vlhkosti.

20 % své vlastní hmotnosti

Znáte ten nepříjemný pach oblečení, které jste dlouho neměli na sobě? Někdy nemusí být přímo vaše, stačí si představit nějakou truhlu s ložním prádlem někde u babičky. Právě ty celou situaci řešily mýdlem, ale i tady udělá svojí práci silikagel. Pytlíček stačí v určeném místě pohodit, ale pokud chcete být důslední, můžete ho kouskem nějaké izolepy přilepit k víku nádoby/krabice/šatníku. Skvělé uplatnění najde silikagel také při výpravách do přírody pod stan nebo na vodu, kde má všechno tendenci vlhnout. Přibalení nenápadného pytlíčku tyto nepříjemnosti pomůže eliminovat. Natáhne tolik vlhkosti, kolik odpovídá 20 % vlastní hmotnosti.

Silikagel: kuličky, které většina z nás vyhodí. Jaké mají využití?
zdroj: pixabay.com

Opakované využití?

Vysoušedlo si ale můžete v libovolném množství objednat i na internetu, takže není třeba zoufat, že jste každý pytlíček hodili do koše. Objednat lze i kilové balení. Silikagel je nehořlavý a není nijak nebezpečný, jen se nedoporučuje ho jíst. Ohřátím na 120-150 °C ho restartujete pro další využití.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.