Titanic: náklady na stavbu, počet mrtvých a tragédie, kterou způsobila lidská arogance

Trvalo 2 hodiny a 40 minut, než se RMS Titanic potopil. Slavná záoceánská loď vyrazila 10. dubna 1912 přes Atlantik na svou první pětidenní plavbu ze Southamptonu v Anglii do New Yorku. Na palubě byli jak bohatí a prominentní pasažéři, tak chudí imigranti, kteří jeli hledat štěstí do Ameriky. Katastrofa, která se během plavby odehrála, se stala zdrojem inspirace pro knihy, písně, básně, televizní inscenace a filmy, včetně toho nejslavnějšího od Jamese Camerona.

Přestože kapitán Titanicu, Edward Smith, obdržel 14. dubna varování před výskytem ledovců, pokračoval v plavbě kupředu na plný výkon. Toto rozhodnutí bylo smrtelné: plavidlo se nedokázalo vyhnout nárazu do ledovce a jeho bok byl proražen. Loď byla odsouzená k záhubě, za necelé tři hodiny se zaplavila a zmizela pod hladinou u pobřeží Newfoundlandu. Titanic vzal s sebou kolem 1500 lidských životů.

6 přijatých varování před ledovcem

Publikace Titanic: The Legend, Myths and Folklore z roku 2016 mluví o tom, že Titanic obdržel 14. dubna tři varování před ledovci od ostatních lodí v oblasti, a k tomu další tři zprávy od menšího parníku SS Californian, který se od něj nacházel 19 mil. Poslední varování, které z něj přišlo ve 23 hodin, znělo doslova: „Jsme zastaveni a obklopeni ledem.“

Náklady na stavbu $7,5 milionu ($400 milionů s inflací)

Luxusní Titanic, pýcha společnosti The White Star Line, byl postaven v loděnici Harland and Wolff v irském Belfastu. Práce započaly v roce 1909 a loď byla dokončena o tři roky později. Na práci se podílelo 3000 dělníků, kteří na trup lodi spotřebovali 3 miliony nýtů. Titanic byl 269 metrů dlouhý a vážil 46 000 tun.

1317 prodaných pasažérských lístků

Na palubě Titanicu bylo možné přepravit až 3300 osob. Na první plavbě jich bylo kolem 2200, z toho přibližně 900 členů posádky. Záznamy z Národního archivu Spojeného království dokládají, že 324 pasažérů cestovalo první třídou, 284 druhou třídou a 709 třetí.

1000 láhví vína na palubě

Titanic přepravoval náklad vybavení za tehdy astronomických 420 000 dolarů, o čemž se roku 1912 slavně psalo v The New York Times. Na palubě bylo podle záznamů mimo jiné 5 klavírů, 3000 šálků na čaj nebo 3364 pytlů s poštovní korespondencí. Archivy pamatují také 36 000 kusů pomerančů a 40 000 vajec.

Teplota vody -2,2 °C

Většina úmrtí na Titanicu byla způsobena podchlazením, díky teplotě oceánu v místě katastrofy. Jak upozorňuje Červený kříž, už jen teplota vody 20 °C může vést při dlouhém vystavení u člověka k úmrtí. Teplota 10 °C dokáže způsobit smrt do hodiny a hraniční 0 °C může být smrtelná do 15 minut.

20 záchranných člunů na palubě

Titanic byl vybavený pro přepravu 64 záchranných člunů. Ve skutečnosti jich ale přepravoval 20, z nichž 4 byly skládací. Podle Titanic: The Legend, Myths and Folklore byly schopné pojmout jen 1178 cestujících a členů posádky. Číslo bylo ale i tak vyšší, než vyžadoval zákon o obchodní přepravě z roku 1883, což se zdá být z dnešního pohledu neuvěřitelné. Na palubu člunů se dostalo během potápění lodi něco přes 700 lidí. Tradice „ženy a děti napřed“, proslavená z filmu, způsobovala časové prodlevy a zapříčinila, že byly čluny spouštěny i napůl prázdné.

1517 lidí zahynulo

Jak se Titanic potápěl, vzal s sebou pod hladinu i ty, kteří dosud ve vodě nebyli. Neštěstí přežilo přibližně 32 % cestujících, kteří se plavili na palubě. Zachránili se na lodi RMS Carpathia, která zareagovala na nouzové volání Titanicu a dorazila kolem čtvrté hodiny ráno.

73 let, než byl objeven vrak

Oceánograf Robert Ballard nalezl vrak Titanicu 1. září 1985 v hloubce 3,8 km pod hladinou oceánu. Pole trosek se rozkládá na ploše 38 km² a trup lodi je zabořený až 14 metrů hluboko do bláta na dně.

Ballardův tým pracoval pro americké námořnictvo, které ho v oblasti pověřilo hledáním dvou ztracených jaderných ponorek. Dohoda byla, že jakmile bude úspěšný, může se pustit do hledání svého vraku. Tato mise byla pochopitelně přísně tajná, Spojené státy se nacházely uprostřed Studené války. Námořnictvo ve skutečnosti nevěřilo, že Ballard Titanic najde, takže jakmile se to stalo, bylo vedení US Navy nervózní kvůli publicitě, jakou nález vyvolal. Média i veřejnost ale řešila jen samotný vrak. Podrobnosti, které objevu předcházely, se podařilo ututlat až do roku 2008.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.