Žralok jako hrozba. Jaká je šance, že vás napadne? Co dělat, když se to stane?

Na začátek je třeba si říct, že i ti nejvášnivější surfaři mají jen velmi malou šanci, že je někdy kousne žralok. Podle většiny odhadů je pravděpodobnost 1:3,75 milionu, že by se vám to mohlo stát. Ve skutečnosti existuje obrovské množství pravděpodobnějších způsobu úmrtí, které vás mohou potkat kdekoli ve volné přírodě. Například šance, že vás zabije úder blesku, je zhruba 1 ku milionu. Dokonce i drobní komáři jsou pro člověka statisticky větší hrozbou, než napadení žralokem.

Žralok je fascinující vrcholný predátor oceánu. Surfování nebo obyčejné plavání v některých částech světa přináší díky jeho možnému výskytu větší riziko, než jinde. Například na francouzském území v Indického oceánu, na ostrově Réunion, jsou smrtelné útoky žraloků tak časté, že je tam surfování a plavání velmi omezené. Co dělat, když se ocitnete v situaci reálné hrozby útoku žraloka?

V některé denní doby jsou nebezpečnější

Existují tři typy žraločích útoků: hit-and-run, kdy žralok zaútočí a ihned se úplně stáhne a zmizí. Další je bump-and-bit, při kterém žralok do plavce narazí a reflexivně kousne. Poslední a možná nejhorší je plíživý útok. Pokud dojde k útoku žraloka na člověka, pravděpodobně si ho spletl s tuleněm nebo podobnou kořistí. Při plavání je proto vhodné měnit směr, stejně jako se vyhnout kontrastním barvám, které mohou upoutat pozornost žraloka. Samozřejmě nikdy neplavte, pokud krvácíte, a také se vyhýbejte kalné vodě ve vysoce rizikových oblastech.

Žralok útok napadení co dělat jak přežít zachránit se
zdroj: 123RF

Útoky žraloků kolem ostrova Réunion mají nejčastěji na svědomí žraloci býčí, kteří mohou dorůstat délky až 3,5 metru a vážit až 200 kilo. Žralok býčí je agresivní a v důsledku toho je považován za jeden z nejnebezpečnějších druhů žraloků pro člověka. Navzdory tomu, na stránkách tisku a médií je daleko více vidět velký bílý žralok. Přesto odborník na žraloky Dan Duane říká, že nejlepší věc, kterou můžete udělat, pokud jde o útoky žraloků, je být v klidu.

„Vaše šance, že vás kousne žralok, je tak nízká, že nemá smysl na to myslet,“ říká Dan Duane. Na místech, jako je Réunion Island, kde jsou útoky častější, je ale podle něj třeba vyhnout se vodě za soumraku nebo svítání. Obecně všude tam, kde je špatná viditelnost. „Špatná viditelnost znamená, že se může žralok býčí nepozorovaně přiblížit,“ pokračuje Duane. „Je to způsob, jak se žraloci býčí rádi plíží,“ vysvětluje.

Pokud dojde k útoku, je třeba zastavit krvácení

Jestliže se nacházíte ve vysoce rizikové oblasti a narazíte na žraloka, je nejlepší nepropadat panice. Postup je podívat se predátorovi do očí a udělat maximum pro to, abyste vypadali větší a hrozivější. Pokud se zdá, že žralok oblastí jen proplouvá, zmenšete se a buďte nenápadní, aby o vás žralok neměl mínění jako o důstojném konkurentovi. V nepravděpodobném případě, že dojde k útoku žraloka, nehrajte mrtvého, jak se někdy doporučuje v případě jiných útočících zvířat, například u medvěda. Místo toho udělejte všechno pro to, abyste zastavili krvácení.

„Pokud je kousnutí vážné a je tam hodně krve, vaším absolutně prvním krokem by mělo být pokusit se zastavit krvácení všemi možnými prostředky,“ říká Duane. „Surfaři si někdy vyrobí vlastní turniket na zaškrcení krvácení z nylonového vodítka, které spojuje prkno s kotníkem,“ vysvětluje Duane. Surfaři také nosí prefabrikovaná zaškrcovadla, pro všechny případy. „Hlavní věcí je rychlost. Pokud žralok otevře vaši stehenní tepnu, a to se stát může, hrozí, že do minuty ztratíte dost velké množství krve na to, abyste omdleli,“ popisuje Duane. Dodává, že následkem kousnutí lze přijít o tolik krve, že je možné během tří minut zemřít. Přirozeně je vaší snahou dostat se ven z vody na břeh, jakmile to situace umožní.

zdroj: Insider, Centres for Disease Control and Prevention, Discover Wildlife, Men’s Journal, Surfer Today, The National Wildlife Federation, Cheat Sheet, CNN

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.