Amazon: Jeff Bezos prozradil, jaký je skutečný význam názvu jeho impéria

Před dvaceti lety znamenalo jméno Amazon jediné: objemově největší řeku na světě, která se rozprostírá přes Brazílii, Kolumbii, Peru a Venezuelu. Název evokoval také představu bujného amazonského deštného pralesa. Ale poslední dvě dekády nabylo v konzumní světě slovo „Amazon“ zcela jiný význam. Jeff Bezos chápání termínu změnil, když založil multimiliardovou technologickou společnost se zaměřením na podnikání na internetu.

Skutečnost, že tento komerční gigant využil ke svému názvu jméno jednoho z nejcennějších přírodních zdrojů na světě, byla sice kritizována, jenže bez výsledku. Jak ale Jeff Bezos přišel na jméno své firmy?

Na počátku zrodu internetu

V polovině 90. let se společnost, která později převezme jméno Amazon, jmenovala Cadabra. Jednalo se o internetové knihkupectví, jehož název vzešel z kouzelného slova „abracadabra“. Bezosův právník později přišel s tím, že by se jméno mělo změnit, protože je pro spotřebitele nejasné. Navíc znělo podobně, jako výraz „Cadaver“, neboli mrtvola. Bezos tak spustil brainstorming za účelem vyhledání nového jména.

MacKenzie Tuttle, Bezosova tehdejší manželka, se postarala o pokrytí zájmů firmy obsazením internetových domén jako awake.com, browse.com, bookmail.com a relentless.com. Poslední z nich byla přesměrována přímo na primární doménu Amazonu. Tehdy byly seznamy webových stránek řazeny většinou abecedně, takže se vyplatilo jít po písmenu A. Podobně uvažoval například Steve Jobs, když mimo jiné chtěl, aby se název jeho společnosti Apple objevil ještě před Atari.

V té době bylo ústředí celé firmy v jednom jediném skladu, kde jednoho dne Jeff Bezos mezi zaměstnanci vyhlásil nový název společnosti. Brad Stone, žurnalista a autor knihy The Everything Store řekl, že mu Bezos prozradil, proč je název pro firmu dokonalý: „Toto není jen největší řeka na světě, je mnohonásobně větší, než každá největší řeka. Odpálí všechny ostatní řeky pryč.

zdroj: CNBC, Mental Floss, NY Times

Podobné články

Nejoblíbenější

Megalodon: mytický vrcholný predátor mohl sežrat cokoli, co se mu dostalo do cesty

Gigantický vrcholný predátor v oceánu neměl soupeře. Co bylo příčinou jeho vyhynutí, když byl megalodon tak vysoko v potravním řetězci?

Římané budovali sochy svého největšího nepřítele. Co je k tomu vedlo?

Význam sochy dnes chápeme trochu jinak, zatímco Římané je považovali za symbol síly impéria. Ale proč zvěčňovat nepřítele?

Žralok jako hrozba. Jaká je šance, že vás napadne? Co dělat, když se to stane?

Žralok je na vrcholu potravního řetězce. Řídí se instinkty, ale někdy dělá chyby. Jaká je šance, že zaútočí? Jak se zachovat?