Dovolenou v Česku letos stráví 60 procent Čechů. Penziony a kempy budou plné

Pandemie koronaviru změnila letošní plány na cestování. Někteří lidé se kvůli obavám z nákazy nebo možnosti bezpečného návratu rozhodli nejezdit do zahraniční a raději strávit dovolenou v Česku. Konkrétně to uvádí 9 % lidí, kteří by nějakou destinaci u moře rádi navštívili, ale díky situaci kolem Covidu-19 cestu nepodniknou. Ti, kteří vycestovat hodlají, pak zamíří nejčastěji na Slovensko, do Chorvatska nebo do Řecka. Naopak regiony jako Španělsko nebo Francie se letos zájmu netěší.

Někteří ruší dovolenou úplně

Kolem 35 % Čechů letos dovolenou neplánuje vůbec. Tady je změna asi nejrazantnější, protože minulý rok to bylo pouhé jedno procento. V příjmové kategorii do 20 tis. Kč zůstane doma celá polovina našich občanů, zatímco ve skupině nad 40 tis. Kč je to jen čtvrtina. Zájem o tuzemské penziony, chaty nebo kempy je ale podle zprostředkovatelů pronájmu obrovský a nárůst oproti loňskému roku je citelný. Někteří pronajímatelé apartmánů hlásí o 20 % vyšší zájem, než za stejné období v posledních letech.

Dovolenou v Česku letos stráví 60 procent Čechů. Penziony budou plné
zdroj: pixabay.com

Většina jede autem

Lidé se chtějí také vyhnout cestování hromadnými dopravními prostředky, aby snížili možné riziko nákazy. Dvě třetiny z těch, kteří na dovolenou vyjet chtějí, vyrazí vlastním automobilem. Hlavně se to týká věkové skupiny nad 35 let, kde jejich počet dosahuje 68 %. Vlak využije letos k cestování na dovolenou 25 % lidí a pouze 7 % poletí letadlem. Pro provozovatele pronájmů v Čechách jsou to dobré zprávy, nicméně jak většina z nich uvádí, uniklé příjmy díky několikaměsíční pandemii to zcela nenahradí. I tak se ale jedná o vytouženou finanční záplatu.

Dovolenou v Česku letos stráví 60 procent Čechů. Penziony budou plné
zdroj: pixabay.com

Kam jezdíme na dovolenou v Česku?

České regiony mají rozhodně co nabídnout i pro našince. Nejpopulárnější jsou jižní Čechy a jižní Morava, dále pak Krkonoše nebo Šumava. Čeští turisté sem jezdí dlouhodobě a i přes zvýšený zájem o penziony a kempy nebude problém v těchto regionech najít ubytování i během léta. Největším lákadlem jsou pak poznávání a návštěvy památek, wellness pobyty a horská turistika.

Dovolenou v Česku letos stráví 60 procent Čechů. Penziony budou plné
zdroj: pixabay.com

Podobné články

Nejoblíbenější

Skutečně dokážeme cítit pach strachu a dalších emocí?

Při komunikaci se spoléháme hlavně na jazyk a zrak. Jak podstatnou roli hraje u lidí nos a dokážeme pomocí čichu cítit strach?

Válka o Falklandy: 40 let po konfliktu je „speciální operace“ na ostrovech stále nezacelená rána

Vždy během května jsou Las Malvinas v Argentině v centru pozornosti. Válka o Falklandy je pro spoustu místních stále živým tématem.

Obnovitelné zdroje energie: je možné jimi ze 100 % zásobovat Zemi?

Nenaplnitelná utopie nebo budoucnost přežití lidstva? Mohou naší planetu ze 100 % zásobovat pouze obnovitelné zdroje energie?