Elon Musk, generální ředitel společností Tesla a SpaceX, řekl, že očekává, že bude Čína produkovat „velmi silné společnosti“. Podle jeho slov za tím stojí pracovní morálka země.
„V Číně je prostě spousta supertalentovaných, tvrdě pracujících lidí, kteří silně věří ve výrobu,“ řekl Musk v rozhovoru pro Financial Times. „Nebudou jen makat do večera, budou makat i ve 3:00 ráno,“ pokračoval. „Neopustí pracoviště, zatímco v Americe se lidé snaží vůbec vyhýbat tomu, aby chodili do práce.“
Sám Elon Musk byl slavně zaznamenán, jak spí na podlaze továrny Tesla ve Fremontu během „výrobního pekla“ při spuštění programu pro Model 3.
„Chtěl jsem, aby byla moje situace horší, než u kohokoli jiného ve firmě,“ řekl Elon Musk v roce 2018. „Kdykoli někdo pocítil nepohodlí, chtěl jsem, aby bylo to moje horší.“
Dvě strany mince
V dubnu 2022 museli pracovníci Muskovy továrny Gigafactory v Šanghaji spát na místě, protože se výroba na tři týdny zastavila. Podle memoranda společnosti Tesla měl každý pracovník k dispozici spací pytel a nafukovací matraci. Zároveň se očekává, že bude pracovat dvanáctihodinové směny, to vše s jedním dnem volna v týdnu.
Situace s pracovní atmosférou v Číně se ale může pomalu měnit, protože tamní techničtí pracovníci protestovali proti rozvrhu „996“, který měl 72 pracovních hodin v jediném týdnu, směny od 9:00 ráno do 21:00 večer, 6x v týdnu.
„Tento způsob práce je pro lidský organismus velmi škodlivý, v posledních letech jsme slyšeli spoustu zpráv o úmrtí kvůli práci přesčas, ale tento deformovaný systém přesčasů stále zůstává,“ napsal jeden tamní blogger. „Nemůžeme si nepoložit otázku – opravdu stojí za to vyměnit naše životy za peníze?“
Vizionář nebo jen chytrý obchodník?
Muskovy komentáře přišly v reakci na otázku, které startupy s elektrickými vozy na něj udělaly největší dojem. Elon Musk odpověděl, že Volkswagen, přestože se zdaleka nejedná o startup, ale podle něj „dělá nejvíc“ na poli elektromobilů. Při své kritice pracovní morálky Američanů a pochvale čínských pracovníků ale Musk evidentně myslel spíš na pozice ve vývoji, než na koncové montéry.
Musk dále ocenil softwarové inženýry a techniky ve svém týmu. Řekl, že zaměření jeho společnosti na výzvy, jako je umělá inteligence a vesmírné lety, mu pomáhají přilákat ty nejlepší talenty.
„Nejlepší mozky mají větší zájem posouvat hranice inovací, než dostávat hodně zaplaceno za práci na něčem nudném,“ řekl Elon Musk. „Nejde o peníze,“ dodal. „Ve skutečnosti jde o to, jak jsou projekty zajímavé.“
zdroj: Financial Times, Bloomberg, bqprime, Baidu