Ford má zaplatit enormní pokutu 1,7 miliardy dolarů za nehodu pickupu, která usmrtila dva lidi

Dva sourozenci z Georgie zažalovali Ford v Gwinnett County kvůli smrti jejich rodičů, kteří zemřeli v dubnu 2014 následkem nehody. Melvin a Voncile Hillovi byli farmáři ve věku 72 a 64 let. Nepřežili, když se jejich Ford F-250 Super Duty z roku 2002 převrátil na střechu poté, co vozu praskla pneumatika. Střecha pickupu se pod tlakem prohnula a promáčkla tak, že pár na následky zranění zemřel.

Porota rozhodla, že by manželé, kteří byli v té době také prarodiči, nehodu přežili, kdyby neměla střecha pickupu konstrukční vadu, kvůli které se při převrácení vozu zhroutila. Smutné fotografie z místa havárie ukazují truck s naprosto slisovanou střechou. Zhroucené boční sloupky způsobily, že jsou zmačkané i oboje dveře kabiny vozu.

Výše pokuty je rekordní

Kim a Adam Hillovi, kterým je oběma kolem padesátky, zažalovali Ford několik let po nehodě, v roce 2018, jako případ neoprávněné smrti. Tvrdili, že byla střecha Fordu F-250 „nebezpečně vadná“ a způsobila smrt jejich rodičů. Sourozenci také zažalovali autoservis Pep Boys, který montoval na automobil pneumatiky čtyři roky před smrtící nehodou.

Zpočátku získal mladší ze sourozenců Hillových 24 milionů dolarů jako náhradu škody. Z toho Ford odpovídá za 70 %, tedy 16,8 milionu dolarů. Firma Pep Boys odpovídá za 30 %, což dělá 7,2 milionu dolarů.

V půlce srpna 2022 bylo sourozencům přiznáno odškodné ve výši neuvěřitelných 1,7 miliardy dolarů, v přepočtu přes 42 miliard Kč. Z této částky budou moci požadovat pouze 425 milionů dolarů, protože zbylých 75 % získá stát v souladu se zákony Georgie. Dohromady má rodina Hillových dostat od Fordu 450 milionů dolarů (cca 11,1 miliardy Kč).

„Kdysi jsem kupoval trucky od Fordu,“ řekl právní zástupce rodiny James Butler Jr. „Myslel jsem, že nikdo neprodá truck s tak slabou střechou. Ta zatracená věc ve vraku je k ničemu. Můžete stejně tak řídit kabriolet.“

„Další úmrtí a těžká zranění jsou jistá, protože na silnicích jezdí miliony těchto trucků,“ prohlásil další z rodinných zástupců Gerald Davidson. V soudních spisech právní tým rodiny citoval 79 dalších nehod s převrácením vozu, které podle jejich tvrzení zahrnovaly podobnou chybu se střešními sloupky.

Ford se proti drahému verdiktu odvolá

„Ačkoli naše sympatie směřují k rodině Hillových, nevěříme, že je rozsudek podpořen důkazy, a plánujeme se odvolat,“ uvedl Ford v prohlášení z neděle 21. srpna.

Akcie klasické americké automobilky se letos propadly o 27 % a společnost má v současnosti hodnotu asi 60 miliard dolarů. Ford aktuálně ruší zhruba 3000 pracovních míst, z nichž je většina v Severní Americe. Stejně jako mnoho dalších firem se Ford snaží snižovat náklady, protože se inflace stále drží na čtyřicetiletém maximu.

Jedná se o největší peněžní verdikt, jaký byl v historii Georgie vynesen. Zároveň je to doposud první podobný případ, ve kterém se Ford odvolal.

zdroj: Daily Mail, NY Post

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.