Jak posílit imunitu? Pomohou osvědčená základní pravidla

Podzim je ročním obdobím, kdy na nás pravidelně útočí viry a naše obranyschopnost je podrobována zkouškám. I bez ohledu na aktuální pandemii koronaviru je přechod léta do podzimních měsíců doprovázen epidemiemi nemocí, ať už se jedná o chřipku nebo obyčejnou rýmu. Jak posílit imunitu, abychom virům nepodlehli? Prevence znamená dodržování základních pravidel, která sice většinou dobře známe, ale čas od času je potřeba si je připomenout. Protože na ně rádi zapomínáme!

Vhodné oblečení

Ty jdeš ven v tričku?“ „Jen vyběhnu pro něco do auta…“ Dodržovat správné oblékání je otřepaná rada, ale zároveň základ všeho. Před dvěma týdny jsme chodili venku v kraťasech, tak na co bunda? Přechod z léta si často neuvědomujeme dost rychle a pak stačí deset minut venku na prochladnutí. Tělo je pak okamžitě náchylnější na to schytat nějakého bacila. Nevystavujte se zbytečnému riziku a přizpůsobte oblečení venkovní teplotě. Svléknout se můžete vždycky. Pozor je třeba dát i pokud máte doma vytopené teplíčko, protože tím rozpohybujete roztoče a alergeny. Pokud jste na ně náchylní a máte sklony k alergiím, můžete očekávat problémy. Je proto třeba pořádně větrat.

Dostatečný spánek

Jednou nebo dvakrát se vyspat jen krátce zvládnete, ale dlouhodobý nedostatek spánku je problém. Nemusí přijít hned, ale jak se vaše vyčerpané tělo nestačí pořádně zotavovat, přijde chvíle, kdy se vám krátké spaní vymstí. Kvalitní spánek znamená věnovat mu potřebný dostatek času. Je to nejosvědčenější postup boje proti virům, poletujícím ve vzduchu. Naopak oslabený a nevyspalý organismus má šanci na onemocnění daleko vyšší. Pro nejlepší vyspání je potřeba dobrá matrace, na které si přes noc skutečně odpočinete. Nebojte se do ní investovat. Zatemněte okna a eliminujte rušivé prvky, které by vás mohly v noci obtěžovat. Může to být tikání nástěnných hodin, ale také slabě vrnící modem od vaší domácí wi-fi. Spánek, který nestihnete, už nedoženete. Snažte se spát dobře každou noc.

Jak posílit imunitu? Pomohou osvědčená základní pravidla
zdroj: 123rf.com

Otužování organismu

Dobrým prostředkem, jak zvýšit obranyschopnost, je pravidelné a cílené vystavování těla chladu. Postačí vlažná sprcha na závěr vašeho pobytu ve vaně, nejde o to se polít kýblem ledové vody nebo skočit do řeky dírou v ledu. Vaším cílem je pravidelnost, se kterou vám studená voda pomalu přestane připadat tak studená. Nemusíte snižovat její teplotu, jen se postupně vystavujte jejímu proudu déle. Pomocníkem při otužování je i sauna, kde dochází k prudkému střídání teplot. Zahřátí těla a následné ochlazení detoxikuje organismus a je dalším krokem, jak posílit imunitu. Prospívá také krevnímu oběhu a je dobrým pomocníkem při hubnutí.

Pitný režim: zejména čaje

Správný pitný režim napomáhá zdraví obecně kdykoli. Platí jednoduché pravidlo, že nedostatečným pitím se toho dá pokazit dost, zatímco častým nic – prostě jen půjdete vícekrát na záchod. Přijímání neslazených tekutin pomáhá správnému chodu ledvin, které tak mohou dělat svojí práci. Obranyschopnosti pomáhají teplé čaje, ideálně bylinkové. Šípek, rakytník, echinacea, to všechno můžete mít po ruce. Pokud pocítíte knedlík v krku nebo začínající škrábání, přijde vhod čaj se zázvorem, ochucený citrónem a medem. Krku tím uděláte dobře a možná zneškodníte virus v počátečním stádiu. Při každém náznaku toho, že na vás něco leze, se snažte pít více, než je pro vás obvyklé.

Vitamíny!

Dopřát si každý den nějaké ovoce je něco, na co mnozí z nás často zapomínají. Zdrojem důležitého vitamínu C jsou zejména citrusové plody. Dopřejte si pomeranč, mandarinku nebo si vymačkejte šťávu z citrónu. Céčko obsahuje samozřejmě i kiwi, černý rybíz nebo jahody. Dobře ale uděláte i s bramborami, kde se vitamín C překvapivě také nachází. Ani zelenina není pozadu – rajčata, červená paprika nebo květák jsou dalším zdrojem céčka. Ovoce a zelenina jsou zkrátka dobrá prevence toho, jak posílit imunitu.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.