Jak Ken Block proměnil půjčku 10 tisíc dolarů od rodičů v miliardový byznys

Uznávaný automobilový závodník rallye a online celebrita Ken Block, který zemřel na začátku ledna 2023 ve věku 55 let, měl osobní a profesní zájmy i mimo odvětví motosportu. Někteří příležitostní diváci jeho triků za volantem si možná neuvědomují, že Block a módní návrhář Damon Way spolu v roce 1994 založili DC Shoes, přední značku skateboardových bot. To bylo ještě dřív, než se stal Block jezdcem rallye. Společnost spolu prodali o deset let později a miliardy získané z prodeje pomohly financovat Blockovy budoucí podniky v motosportu.

Po prodeji značky DC Shoes Block spoluzaložil Hoonigan Industries, včetně různých odnoží, souvisejících s automobilovými závody. Kanál Hoonigan patří na YouTube mezi ty nejsledovanější s tématem motosportu. Nic z toho by se nemuselo stát, nebýt půjčky 10 tisíc dolarů (dnes cca 224 tisíc Kč) od Blockovy rodiny. Mezi strategiemi, které Block a Way použili, aby pomohli svojí módní značce k úspěchu, byly nápady podobné tomu, jak se Block propagoval během svého počínání v automobilovém závodění.

Ken Block Hoonigan Gymkhana DC Shoes
zdroj: 123RF

Block a Way spoluzakládají DC Shoes

Se vzděláním v architektuře a zájmem o snowboarding strávil Kenneth Block nějaký čas fušováním do různých sportovních produktů a podnikáním s oblečením. Narodil se v Kalifornii, ale nějaký čas žil v Coloradu, destinaci pro nadšence do extrémních sportů. Když se Block potkal s Damonem Wayem, starším bratrem profesionálního jezdce na skateboardu Dannyho Waye, zkusili spolu štěstí s několika sportovními produkty. Všechny pohořely, než dosáhli úspěchu s DC Shoes (původně Droors Clothing).

Pro rozjezd značky bylo v raných dnech rozhodujících 10 tisíc dolarů, které si Block vypůjčil od svých rodičů. Damon Way k tomu řekl: „Měli jsme štěstí, že jsme získali zkušenosti s těmi dalšími oděvními společnostmi.“ Společnost DC Shoes zanedlouho vykazovala milionové tržby. V roce 2004 značku koupila australská společnost pro výrobu sportovního oblečení Quicksilver za 87 milionů dolarů. Block, Way a další zúčastnění, včetně Wayova bratra Dannyho, dosáhli tehdy příjmů jedné miliardy dolarů. DC Shoes patří dodnes mezi několik předních značek bot, považovaných za synonymum pro kulturu skateboardingu.

Ken Block Hoonigan Gymkhana DC Shoes
zdroj: 123RF

DC Shoes průkopníkem cílených marketingových kampaní

Část toho, co pomohlo Blockovi a Wayovi proměnit počáteční investici od Blockovy rodiny ve výplatu ve výši jedné miliardy dolarů, bylo brzké přijetí cílených video marketingových kampaní. Ty zahrnovaly například Mika Shinodu z kapely Linkin Park. Jiné ukazovaly Dannyho Waye, jak předvádí dosud nevídané triky na prkně. Všichni měli obuto DC Shoes. Tento přístup byl tehdy velmi prozíravý. Dnes používá podobné taktiky k marketingu svých produktů na sociálních sítích mnoho značek. V této souvislosti Hoonigan Industries vzpomíná na Blocka po jeho smrti jako na „vizionáře, průkopníka a ikonu“.

Později, když Block jezdí rallye, jeho videa ze série Gymkhana zachycují kaskadérské kousky za volantem a získávají miliony shlédnutí na YouTube. To pomohlo oznámit Blockův příchod do motosportu. Jako automobilový závodník získal Ken Block během sedmi let celkem pět medailí na X Games a mimo jiné soutěžil na mistrovství světa v rallye. Block zemřel poté, co se na něj převrátil sněžný skútr, který řídil. Zůstala po něm manželka a tři dcery. Americká asociace rallye ve svém prohlášení označila Kena Blocka za ikonu s masivní zásluhou na popularitě celého odvětví, kterou bude navždy postrádat.

zdroj: ESPN, Grunge, WRC, Sneaker Freaker, Gatebil, Motorsport

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.