Mentolové cigarety v květnu končí. Plošně je zakázala Evropská unie

Příchuť dostala stopku

Mentolové cigarety dnes zahrnují také všechny kapslové cigarety s příchutí. Podle statistik mentolky kouří celých 34 % kuřáků u nás. Tabáková směrnice Evropské unie s nimi ale do budoucna nepočítá. Vznikla už v roce 2014 a definitivní zákaz prodeje mentolových cigaret vstoupí v platnost 20. května 2020. Pak už je prostě nikde neseženete. Tento zákaz se ale netýká náplní do elektronických cigaret, kde příchutě nedostávají aktuálně žádná nová omezení.

Tváří se nevinně a „zdravě“

Příčinou konce mentolek je jejich „maskování“, které navozuje pocit, že na nás nemají takový dopad, jako klasické cigarety. Příchuť asociuje svěžest a dojem mnohem vyšší lehkosti, což je přesně to, co EU považuje za nebezpečné a ohrožující zdraví. Kuřáci se domnívají, že mentolové cigarety nejsou tak závažný problém a často mají tendenci jich vykouřit více. Zejména kvůli mladým nebo začínajícím experimentátorům s cigaretami tak budou z prodeje staženy nadobro. K dostání nebudou ani v bezcelních prodejnách na letištích.

Mentolové cigarety v květnu končí. Plošně je zakázala Evropská unie
zdroj: pixabay.com

Kde ujížděli na mentolkách?

Mentolové cigarety sahají ke svým začátkům do roku 1924, kde se o jejich vznik zapříčinil jeden americký mladík. Trpěl astmatem a musel vdechovat krystaly mentolu. Tajně si ve stejné piksle schovával i cigarety, které k jeho překvapení nasály jejich příchuť. Později je začal nabízet známým, až to skončilo patentem a založením firmy. Mentolové cigarety Spud tak byly už v roce 1932 jednou z nejrozšířenějších značek cigaret ve Spojených státech. Tehdy už je ale vlastnila tabáková firma, která za nápad a značku tehdy vyplatila 90 tisíc dolarů. Američané ostatně mentolové cigarety vždycky milovali a více jich kupovali už jen Filipínci. Mentolky tak nestačily oslavit stoleté narozeniny.

Mentolové cigarety v květnu končí. Plošně je zakázala Evropská unie
zdroj: smoking-room.net

Spojené státy tu jdou příkladem

Ve Spojených státech je to také ožehavé téma a zašli dokonce ještě dál: tabákové výrobky je nově možné kupovat až od věku 21 let a rozmanité příchutě e-cigaret budou také zakázány. Opět ne všechny, nikotinové a mentolové příchutě zůstanou v prodeji. Právě elektronické cigarety jsou podle amerického ministerstva zdravotnictví největším zlem, které se rychle rozmáhá mezi mladými, potencionálními kuřáky.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.