Příchuť dostala stopku
Mentolové cigarety dnes zahrnují také všechny kapslové cigarety s příchutí. Podle statistik mentolky kouří celých 34 % kuřáků u nás. Tabáková směrnice Evropské unie s nimi ale do budoucna nepočítá. Vznikla už v roce 2014 a definitivní zákaz prodeje mentolových cigaret vstoupí v platnost 20. května 2020. Pak už je prostě nikde neseženete. Tento zákaz se ale netýká náplní do elektronických cigaret, kde příchutě nedostávají aktuálně žádná nová omezení.
Tváří se nevinně a „zdravě“
Příčinou konce mentolek je jejich „maskování“, které navozuje pocit, že na nás nemají takový dopad, jako klasické cigarety. Příchuť asociuje svěžest a dojem mnohem vyšší lehkosti, což je přesně to, co EU považuje za nebezpečné a ohrožující zdraví. Kuřáci se domnívají, že mentolové cigarety nejsou tak závažný problém a často mají tendenci jich vykouřit více. Zejména kvůli mladým nebo začínajícím experimentátorům s cigaretami tak budou z prodeje staženy nadobro. K dostání nebudou ani v bezcelních prodejnách na letištích.
Kde ujížděli na mentolkách?
Mentolové cigarety sahají ke svým začátkům do roku 1924, kde se o jejich vznik zapříčinil jeden americký mladík. Trpěl astmatem a musel vdechovat krystaly mentolu. Tajně si ve stejné piksle schovával i cigarety, které k jeho překvapení nasály jejich příchuť. Později je začal nabízet známým, až to skončilo patentem a založením firmy. Mentolové cigarety Spud tak byly už v roce 1932 jednou z nejrozšířenějších značek cigaret ve Spojených státech. Tehdy už je ale vlastnila tabáková firma, která za nápad a značku tehdy vyplatila 90 tisíc dolarů. Američané ostatně mentolové cigarety vždycky milovali a více jich kupovali už jen Filipínci. Mentolky tak nestačily oslavit stoleté narozeniny.
Spojené státy tu jdou příkladem
Ve Spojených státech je to také ožehavé téma a zašli dokonce ještě dál: tabákové výrobky je nově možné kupovat až od věku 21 let a rozmanité příchutě e-cigaret budou také zakázány. Opět ne všechny, nikotinové a mentolové příchutě zůstanou v prodeji. Právě elektronické cigarety jsou podle amerického ministerstva zdravotnictví největším zlem, které se rychle rozmáhá mezi mladými, potencionálními kuřáky.