Mentolové cigarety v květnu končí. Plošně je zakázala Evropská unie

Příchuť dostala stopku

Mentolové cigarety dnes zahrnují také všechny kapslové cigarety s příchutí. Podle statistik mentolky kouří celých 34 % kuřáků u nás. Tabáková směrnice Evropské unie s nimi ale do budoucna nepočítá. Vznikla už v roce 2014 a definitivní zákaz prodeje mentolových cigaret vstoupí v platnost 20. května 2020. Pak už je prostě nikde neseženete. Tento zákaz se ale netýká náplní do elektronických cigaret, kde příchutě nedostávají aktuálně žádná nová omezení.

Tváří se nevinně a „zdravě“

Příčinou konce mentolek je jejich „maskování“, které navozuje pocit, že na nás nemají takový dopad, jako klasické cigarety. Příchuť asociuje svěžest a dojem mnohem vyšší lehkosti, což je přesně to, co EU považuje za nebezpečné a ohrožující zdraví. Kuřáci se domnívají, že mentolové cigarety nejsou tak závažný problém a často mají tendenci jich vykouřit více. Zejména kvůli mladým nebo začínajícím experimentátorům s cigaretami tak budou z prodeje staženy nadobro. K dostání nebudou ani v bezcelních prodejnách na letištích.

Mentolové cigarety v květnu končí. Plošně je zakázala Evropská unie
zdroj: pixabay.com

Kde ujížděli na mentolkách?

Mentolové cigarety sahají ke svým začátkům do roku 1924, kde se o jejich vznik zapříčinil jeden americký mladík. Trpěl astmatem a musel vdechovat krystaly mentolu. Tajně si ve stejné piksle schovával i cigarety, které k jeho překvapení nasály jejich příchuť. Později je začal nabízet známým, až to skončilo patentem a založením firmy. Mentolové cigarety Spud tak byly už v roce 1932 jednou z nejrozšířenějších značek cigaret ve Spojených státech. Tehdy už je ale vlastnila tabáková firma, která za nápad a značku tehdy vyplatila 90 tisíc dolarů. Američané ostatně mentolové cigarety vždycky milovali a více jich kupovali už jen Filipínci. Mentolky tak nestačily oslavit stoleté narozeniny.

Mentolové cigarety v květnu končí. Plošně je zakázala Evropská unie
zdroj: smoking-room.net

Spojené státy tu jdou příkladem

Ve Spojených státech je to také ožehavé téma a zašli dokonce ještě dál: tabákové výrobky je nově možné kupovat až od věku 21 let a rozmanité příchutě e-cigaret budou také zakázány. Opět ne všechny, nikotinové a mentolové příchutě zůstanou v prodeji. Právě elektronické cigarety jsou podle amerického ministerstva zdravotnictví největším zlem, které se rychle rozmáhá mezi mladými, potencionálními kuřáky.

Podobné články

Nejoblíbenější

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.

Kolik lidí zabijí žraloci během jednoho roku?

Žraloci jsou fascinující tvorové s velmi špatnou reputací. Za kolik lidských životů ročně jsou ve skutečnosti zodpovědní?