Rozhodně nemusíte čekat na Silvestra nebo na začátek ledna, abyste svou změnu uskutečnili. Začněte kdykoliv. Minimalismus vám v tom může výrazně pomoci. Změní vaše myšlení i život od základu. Víte, že za pouhých 21 dní opakování jsme schopni se naučit nový zvyk nebo dovednost a přijmout je za vlastní bez přemýšlení?
Změna myšlení i postoje
Jestli se při přečtení prvních řádek těšíte, jak si spojíte jarní úklid s vytříděním šatníku, pak znáte jen střípek z celé skládanky. Minimalismus rozhodně není jen o úklidu šatníku, se kterým je často tento životní styl spojovaný. A dokonce nejde ani o to naučit se žít se dvěma obleky nebo posedávat spokojeně v holé místnosti na sedačce ve společnosti jedné lampy. Minimalismus je změna myšlení, změna postoje k věcem i činnostem, které ve vašem životě vykonáváte. Ano, šatníkem můžete klidně začít. Ještě před tím byste však měli porozumět jedné zásadní věci. Minimalismus vám totiž přinese do života skutečnou hojnost. Nevěříte?
Aston Sanderson, autor knihy Minimalismus do kapsy, tvrdí, že aby se nám snáze a spokojeněji žilo, stačí přijmout jen několik málo myšlenkových změn, které nám umožní zjednodušit domácnost, pracovní život i digitální prostředí. Povíme si, jak na to.
Hojnost je tu pro každého
Mnoho lidí si jistě klade otázku, zda je minimalismus vůbec životní styl pro ně. Jestli jsou schopni zbavit se věcí, o kterých se domnívají, že jim patří. A mnozí ho hned ze stejného důvodu zavrhnou. Je to ale proto, že nepochopili jeho smysl. Kdyby jej totiž pochopili, nemohli by ho zamítnout a naopak by jej vpustili alespoň po troškách do svého života. Že nejste připraveni? Tak to jste na omylu.
Položte si otázku: Balili jste se někdy na dovolenou?
Ve většině případů jsem si jistá, že odpověď zní: ano. A jestli je tato odpověď kladná, pak už jste se minimálně jednou s minimalismem v životě setkali. Věřím, že dovolenou jste si i bez mnoha věcí, které tak milujete, užili a že jste se nestali jiným člověkem, než jakým jste dosud. To je totiž jeden z dalších důvodů, proč se někteří lidé bojí vzdát svých věcí. Že to změní jejich osobnost, jejich postavení, že se nebudou už cítit tak, jako dosud. Tak to ale není, jen to zkuste.
Minimalismus není život v karavanu nebo dodávce
Nemusíte prodávat nemovitost, zbavovat se všech věcí, přestěhovat se do dodávky a žít svobodný život bez všeho, co jste měli doteď rádi. Proč do toho jít a jak? Když se zbavíte všech věcí, které v životě nepotřebujete, zjistíte, bez čeho se naopak neobejdete. To je určitě pozitivní. Méně věcí znamená méně starostí. Čím méně toho máme, tím více prostoru zbývá pro nás samotné. Tedy i pro činnosti, které děláme rádi. Nebo vás snad naplňuje představa, že se celý život honíte v práci, abyste vydělali na věci, o které se musíte starat?
Jak přivést do života skutečnou hojnost
Aby mohla hojnost v pravém slova smyslu, kterou vám minimalismus přinese, skutečně vstoupit do vašeho života, položte si otázku: Které oblasti vašeho života potřebují vaši větší pozornost? Pokud si pravdivě odpovíte, klidně i napíšete, pak se dostanete o krok blíže k uskutečňování svých změn k lepšímu. A právě do těchto oblastí budete v následujících dnech a týdnech investovat více energie a času. No a tu je třeba někde získat. Energii i čas získáte právě tříděním věcí, bez kterých se obejdete. Proto šatník, ale i kuchyň, obývací pokoj, emaily…
Kam rádi investujeme čas i energii
Oblasti, do kterých rádi investujeme svůj čas i energii jsou smysluplná práce, rodina, zdraví a fyzická kondice… Když přesměrujeme svou energii do věcí a činností, které jsou pro nás důležité, získáme z toho trvalý prospěch, který mnohonásobně převýší krátkodobý prožitek z nakupování a hromadění věcí.
I hluboké a trvalé smysluplné vztahy mají dlouhodobý účinek na naše duševní i fyzické zdraví. Když se budete věnovat smysluplné práci, získáte pocit, že jste na Zemi potřební a budete se cítit dobře, že jste něco vykonali pro sebe i své okolí. I péče o tělo zlepšuje duševní stav. A dobrý duševní stav způsobuje, že klidněji a zdravěji přistupujeme i k dalším aspektům našeho života.
Pravidlo 80 na 20
Minimalismus tedy představuje minimální plýtvání energií, zdroji a financemi, a zároveň maximální využití času, energie i zdrojů financí. Minimalisté se tedy snaží žít život plný hojnosti, která ovšem na venek není často vidět. Pokud jste dočetli až sem, pak můžete začít základním pravidlem 80/20.
Tzv. Paretův princip vyjadřuje obecnou myšlenku, že 80 % účinku něčeho pochází z pouhých 20 % příčin. Jak tomu porozumět? Začněte si všímat, že tohle pravidlo platí ve všem a všech oblastech našeho života. Italský ekonom si všiml, že 80 % pozemků v Itálii vlastní 20 % obyvatel. Všiml si také, že 80 % hrachu, který vyrostl na jeho zahrádce, pochází ze 20 % lusků. A můžeme pokračovat.
Pravidlo se zmiňuje i v obchodních kruzích, kde je citováno, že 80 % zisků pochází z 20 % zákazníků. Stejně tak platí, že 80 % stížností obvykle pochází od 20 % zákazníků a nejsou to ti, od kterých pochází oněch 80 % zisku. Jak pravidlo aplikovat ve svém životě?
Vědomý způsob života a minimalismus
Všimněte si například, že po 80 % času používáte pouhých 20 % kuchyňských potřeb. Stejně jako po 80 % času nosíte 20 % svého oblečení. A stejně tak i 80 % největšího pracovního výkonu odvádíte v pouhých 20 % času. Ať už jde o úklid domácnosti, práci nebo třeba třídění emailů apod.
Jednoduše tedy řečeno, pokud vyeliminujete 80 % předmětů, které nepotřebujete, a činností, kterými ztrácíte čas, zbyde vám o to více času i peněz na to, abyste se věnovali „vědomému“ způsobu života a naplnili ho tak hojností.
Jak získat čas i prostor navíc
Bude nejlepší ukázat si příklad z praxe. Místo toho, abyste se 5 hodin věnovali úkolu, do kterého se vám nechce – a přitom pročítáte soukromé emaily, koukáte na sociální sítě, povídáte s kolegyní, objednáváte něco na eshopu, pijete kávu a svačíte, zaměřte svou pozornost na daný úkol a přinuťte se, abyste ho splnili v třicetiminutových intervalech během necelých dvou hodin.
Navíc, jak potvrzuje Parkinsonův zákon, práce se rozpíná takovým způsobem, aby zaplnila čas pro ni vyhrazený. Proto se v práci snažíme často plýtvat časem, neboť tam musíme být od devíti do pěti. Když si všimnete, kolik času vám skutečně daný úkol zabere, zjistíte, kolik prostoru i času máte navíc – pro sebe a své zájmy.
U každé věci a činnosti tedy můžete uplatnit toto pravidlo. Zeptejte se sami sebe, z čeho máte největší užitek? A z čeho naopak žádný užitek nemáte? A ponechte si těch zmýněných 20 %, které vám vygeneruje 80 % výsledku.
Tak co, pustíte se do práce nebo raději budete ještě nějaký čas hromadit a plýtvat tím málem času, které tady k životu máme?