Obiloviny v krmení pro naše mazlíčky. Ano nebo ne? Jak vybrat nejlepší granule pro vašeho parťáka

Asi jste si už všimli, že velká skupina výrobců začala v posledních letech nabízet krmiva s tvz. grain free recepturou. Česky řečeno jde o granule, které neobsahují žádné obiloviny, jen maso, zeleninu, ovoce a třeba bylinky. Je tohle pro vašeho čtyřnohého parťáka to pravé nebo ne? Měli byste zvážit, co nového mu do misky naservírujete nebo se držet toho, co kupujete?

Obiloviny pes neumí strávit, ale…

Věc se má asi takhle. Pes (kočka) obecně pro svůj život obiloviny v podstatě nepotřebuje. Obsahují škroby, které neumí jeho tělo trávit, a tak jednoduše projdou organismem a zvíře je vyloučí. Věc ale není tak jednoduchá, jak se selským rozumem jeví. Obiloviny, jak víme, obsahují také zdraví prospěšnou vlákninu a mnoho minerálů a vitaminů.

Takže ještě přesněji můžeme říct, že existují obiloviny, které nemají na psa vliv víceméně žádný, a obiloviny, které pro něj mohou být opravdu fajn. Dokonce v případě, kdy je pes ve vyšší zátěži nebo špatně přibírá, jsou obiloviny velmi vhodné. A také můžeme s jistotou tvrdit, že jsou psi, kteří pouze na bezobilovinových granulích neudržíte při životě. Stejně jako jsou psi, kteří bezobilné receptury s vysokým procentem bílkovin absolutně nezvládnou strávit.

Doba je jiná, psi jsou jiní

Člověk by si řekl, že dříve také psi na vesnicích přežili všechno a neměli takový komfort, co dnes. Ale stejně tak platí i to, že se doba změnila. A tak i naši mazlíčci díky vývoji a šlechtění mají své plusy i své neduhy, programy a nemoci. Ne zřídka se proto dnes setkáme s tím, že je pes na krmivo alergický, nebo mu nesedí jen nějaká jeho složka, kterou obsahuje. A hned je malér na světě, protože mu chceme logicky věnovat nejlepší péči, jinak bychom si ho asi nepořizovali.

Které obiloviny ano a které ne

Pokud kupujete granule s obilovinami, dejte přednost těm, ve kterých jsou zrna neloupaná a včetně obalů, tzn. celá. „Zlomky“ nebo „zbytky“ obilovin jsou špatně. Tzv. pivovarská rýže do kvalitního krmiva určitě nepatří. Mezi nejvhodnější obiloviny pro mazlíčky naopak patří oves a rýže. Co se rýže týče, měla by být hnědá (ne bílá, ne loupaná). Fajn je i ječmen nebo pšenice ve formě špaldové mouky.

Obiloviny a alergie

Pes citlivý na krmivo se pozná tak, že se častěji drbe, má různé vyrážky nebo střevní problémy. Pokud máte takové zvíře doma, měli byste určitě zvážit podávání krmiva s obsahem pšenice, kukuřice a sóji.

Co číst na obalu

Pokud máte zdravého psa, je jedno, zda volíte obilné nebo grain free granule. Co byste však měli ohlídat, je, aby bylo na prvním místě maso. Tedy přesněji maso by mělo převládat nad obsahem obilovin. U štěňat je tohle zásadní. Pozor si dejte ovšem na to, jak se složení uvádí. Maso v čerstvém stavu váží víc, ale obsahuje 80 % vody. Uvedené množství masa v čerstvém stavu je tedy matoucí, i když vypadá napsané lákavě. Kromě tohohle údaje tedy věnujte pozornost spíše termínu masová moučka. Ta udává přesnější procentuální poměr masa vůči obilné složce.

Čerstvé maso versus sušené 

Jak jsme psali výše, maso je na obalu od granulí uváděno dvojím způsobem. Buď jako čerstvé nebo jako sušené (moučka nebo dehydratované maso). V nejlepším případě najdete na obalu na prvním místě přesně specifikovanou masovou moučku nebo sušené maso. U čerstvého masa je “problém” obsah vody, která se při tepelné úpravě ztratí. A tak v granulích pak reálně zůstane 5krát méně masa, než je uvedeno. Je to finta, kterou výrobci na kupující často zkouší. A je to proto, že zákazníkům mnohem líp zní slovní spojení: čerstvé maso. Navíc ho tak dostanou ve složení na první místo. A to se rozhodně počítá. Kdyby pak uvedli maso ve stavu moučky, dostalo by se v seznamu na třetí nebo horší místo, a to už není pro kupující takové lákadlo. Rozhodně nemáme nic proti čerstvému masu, pokud je někde také na obalu uvedeno i množství masové moučky, aby bylo všechno zřejmé.

Živočišné bílkoviny

Ve kvalitním krmivu by také měly převládat živočišné bílkoviny nad těmi rostlinnými.  A masová moučka by měla být přesně specifikovaná. To znamená, že byste na obalu měli najít např. kuřecí moučka nebo rybí moučka, místo abyste tam našli obecný termín “masová moučka”. Výrobce, který si zakládá na kvalitě, se rád tímhle údajem pochlubí a často přidá i její procentuální zastoupení. Kvalitní granule obsahují 30 a více procent sušeného masa (masové moučky). Na trhu samozřejmě najdete i granule, které v sobě mají více než jeden druh masové moučky. I to je v pořádku. Pokud máte ale citlivého psa, pak je lepší dávat mu krmivo s jedním zdrojem živočišných bílkovin. Například jen s kuřecí masovou moučkou apod.

Čemu se vyhnout

Pokud je na obalu napsáno „maso“ nebo dokonce „maso a výrobky živočišného původu“, raději ho nekupujte. Pokud vám tedy záleží na zdraví vašeho zvířete a pokud ho nechcete krmit odpady z živočišné výroby.

Závěrem lze říci jedno. Každý pes je originál. Stejně jako se sami díváme na to, co si kupujeme a jak se stravujeme, měli bychom sledovat i to, co dopřáváme svému čtyřnohému parťákovi, pokud nám nejsou jeho život a zdraví lhostejné. Při výběru kvalitního krmiva se tedy bez důkladného studování obalu neobejdeme. Ale zas taková věda to není, abychom to párkrát za rok nezvládli.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.