Proč ženy nemají v oblibě chlupaté chlapy? Věda zatím nezná odpověď

Jako lidé nejsme ani zdaleka tak chlupatí, jako naši nejbližší příbuzní, primáti. Tato skutečnost mátla evoluční biology více než století. Jedna teorie pro naši relativní bezsrstost naznačuje, že ženy už odedávna upřednostňovaly méně chlupaté muže jako způsob, jak se vyhnout vším a jiným nepříjemným škůdcům, kteří by mohli potencionálně osídlit srst nositele. Díky tomu by se postupně předávaly geny těch „méně chlupatých“, až došlo na dnešní „holý“ výsledek.

Nový výzkum ale ukazuje, že tato tzv. „hypotéza vyhýbání se ektoparazitům“ nejspíš vývoj lidské bezsrstnatosti nevysvětluje. Jiný výzkum ukazuje, že ženy ve skutečnosti obecně preferují muže bez ochlupení. Tato preference hladké kůže údajně platí bez ohledu na to, zda je riziko parazitů vysoké nebo ne.

Podle evolučního pohledu by měli být preferováni bezsrstí muži, a to zejména v oblastech nebo kulturách s vysokou parazitární hrozbou, což znamená blízko rovníku, kde je bohatost parazitů nejvyšší, uvedl výzkumník Pavol Prokop, profesor biologie na Trnavské univerzitě na Slovensku. Porovnali jsme pouze dvě země, které se liší v ohrožení parazity, ale nezjistili jsme žádné rozdíly v preferencích žen.

Holit nebo neholit

Prokop a jeho kolegové požádali 161 tureckých a 183 slovenských žen, aby ohodnotily atraktivitu mužů, kteří měli buď chlupatou nebo holou hruď. Aby byl vzhled mužů co nejkonzistnější, nechali vědci vyfotografovat subjekty od krku do pasu s různě zarostlými hrudníky. Poté je požádali, aby se oholili, než budou pózovat pro identickou fotografii.

Turecko bylo vybráno, protože má v porovnání se Slovenskem vyšší výskyt nemocí, přenášených parazity, jako je malárie nebo horečka dengue. Vědci popsali, že z dlouhodobého hlediska má země více takových případů. Očekávali, že zjistí, že jsou turecké ženy citlivější na obavy z parazitů a budou preferovat méně chlupaté muže, než jejich severní protějšky ze Slovenska.

Místo toho zjistili, že jen velmi málo dotázaných žen z obou zemí preferuje chlupatou hruď. Jen zhruba 20 % žen hodnotilo ochlupenější verzi mužů jako atraktivnější.

Chlupáči tolik neletí

Než bude hypotéza ektoparazitů o bezsrstosti vyloučena, musí výzkumníci otestovat širší spektrum zemí, řekl PaedDr. Pavol Prokop. Dřívější studie naznačovaly, že se ženská preference ochlupených mužů liší dokonce i v jednotlivých státech USA. Předpokládalo se, že například ženy v africkém Kamerunu upřednostňují chlupatější muže, zatímco ženy na Novém Zélandu, v Kalifornii nebo Číně hledají spíše holý vzhled.

Některé výzkumy pak dokonce naznačují, že ženy v plodných fázích menstruačního cyklu přitahuje na mužích méně ochlupení, než ženy v neplodných fázích, které preferují trochu chlupatější vzhled.

„Je jasné, že k vyřešení této otázky je potřeba více mezikulturního srovnání,“ uzavřel téma Prokop.

zdroj: Academia, Live Science, The Indian Express, Science Direct

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.