Odstranění tetování: jaká věda za tím stojí a jak proces probíhá?

Všechna tetování nezrají zrovna dobře. Logo vaší oblíbené kapely ze středoškolských let, podobizna domácího mazlíčka nebo oblíbená postava ze Star Wars přes celá záda se vám po letech mohou v hlavě rozležet. Výzkumy uvádí, že nejčastějším důvodem, vedoucím k odstranění tetování, je fakt, že tetování souvisí s minulými vztahy. Nemusí se přitom jednat přímo o vytetované jméno. Lidé uvádí, že tetování litují, protože si nechtějí minulou lásku neustále připomínat.

Tetování se provádí mechanickou (nebo ruční) jehlou. Tatéři propichují kůži a do dermální vrstvy pokožky vnáší permanentní inkoust. Tetování s námi nějakým způsobem žilo téměř odjakživa a má v naší historii dlouhou minulost. V posledních letech zažil tetovací průmysl explozi a každých deset let se počet nových zájemců zvyšuje o 10 %. Podle dat z roku 2019 celkem 35 % Američanů uvedlo, že mají alespoň jedno tetování. Ale čím větší počet tetování, tím více přibývá lidí, kteří svého nápadu litují. Pak přichází na řadu odstranění tetování.

Jaké tetování lze odstranit?

Úplné odstranění tetování je v podstatě nemožné. Všechno závisí na faktorech, jako je velikost tetování, umístění a jak dobře bylo aplikováno. V posledních letech se ale technologie k odstranění tetování vyvíjejí kupředu. Snadněji lze odstranit tetování, které provedl zkušený tatér. V takovém případě bude inkoust aplikovaný do stejné úrovně kůže, zatímco méně zkušený tatér obvykle nemá tak jistou ruku. Pravidlem také je, že lze mnohem snadněji odstranit černý inkoust, než barevný. Na trhu je kolem 100 tetovacích inkoustů, které se v praxi používají. Pro lékaře je tak obtížné určit, o jaký typ inkoustu se jedná a která technika pro odstranění tetování by byla nejvhodnější.

Jak to dělali dřív?

Tetování se dříve odstraňovalo několika způsoby. Všechny byly bolestivé a zanechávaly na kůži jizvy. Jednou z nich je dermabraze, tedy výbrus tetování, metoda spočívající v obrušování kůže, aby se odstranily vrstvy tak hluboko, dokud se nedosáhne inkoustu. Proces zanechává jizvu a nemusí být zdaleka stoprocentní.

Odstranění tetování lze provést i pomocí skalpelu. Po vyříznutí a vytažení celé oblasti tetování chirurgové kůži na místě sešijí k sobě. Pokud je oblast větší, mohou použít kůži z jiné čísti těla, aby ránu zakryli kožním štěpem. Po procesu zůstává viditelná jizva.

Novějším a šetrnějším přístupem je kryochirurgie, kdy je místo na pokožce předem zmražené, aby se následně vypálilo kapalným dusíkem. Tento postup je ale vhodný jen k odstranění černého inkoustu.

Jak funguje odstranění tetování laserem?

odstranění tetování laserem metoda výřez výbrus kryochirurgie jizva
zdroj: 123RF

Během šedesátých let se náhradou za bolestivé procesy odstranění tetování stalo použití laseru. Za názvem stojí zkratka Light Amplification by the Stimulated Emission of Radiation. Pro různé barvy tetování se používají odlišné typy laserů, které dávají pokožce vysoké záblesky energie v pulzech. Tento postup se nazývá Q-switching. Energie laseru je absorbována tetovacím inkoustem, což způsobí jeho rozpad na částice. Imunitní systém těla je pak rozptýlí. Tento proces se jmenuje fototermolýza a využívá se také k odstranění chloupků.

Každý typ laseru je přitahován konkrétní barvou inkoustu, která je vyrobena z těžkých kovů, jako je olovo, měď nebo mangan. Tyto prvky dodávají inkoustu jeho stálost a zhoršují jeho odstranění. Lasery tak mohou procházet hlubšími vrstvami kůže bez většího efektu.

Bolí to?

Lidé často přirovnávají proces odstranění tetování k samotnému tetování. Pulsy laseru nejsou zcela bez bolesti a mohou způsobit ohnivé popálení, jako když si odřete koleno o parkety. Vhodné je tak aplikovat znecitlivující krémy. Odstranění pomocí laseru navíc probíhá pětkrát až desetkrát za sebou, vždy s odstupem několika týdnů, protože není možné inkoust pod kůží „zničit“ během jednoho ošetření. Pokud je inkoust ve více vrstvách pokožky, laser se nejdříve zaměří na tu svrchní, takže je nutné, aby proběhlo několik sezení.

Kůže může být červená a hyperpigmentovaná v místech, kde ji zasáhly lasery. Někdy slabě krvácí a tvoří se strupy, ale taková poranění pomalu mizí. Přesto existuje šance, že po zákroku zůstane díky procesu malé zjizvení. I tak je odstranění tetování laserem zdaleka nejefektivnější. Ale také nejdražší.

odstranění tetování laserem metoda výřez výbrus kryochirurgie jizva
zdroj: 123RF

Kolik to stojí?

Pořízení tetování vás možná vyšlo na tisíce nebo desetisíce korun, jeho laserové odstranění je pak ještě dražší. Odstranění drobného symbolu je do tisíce korun, menší tetování se pohybuje od jednoho do tří tisíc korun, za větší je to klidně šest tisíc. Pokud chcete odstranit celý vytetovaný rukáv za 40 tisíc, za jeho postupné odstranění dáte ještě víc. Vše záleží na konkrétní klinice. Průměrná cena takových operací je tak 10 tisíc korun. Počítat je třeba také s produkty pro následnou péči, jako jsou krémy na hojení jizev, hydratační krémy apod.

Odstranění tetování laserem je nejšetrnější, ale celý proces trvá nejdéle a je nejdražší. Pokud uvažujete o odstranění tetování, metodu pečlivě zvažte prostřednictvím fotek po zákrocích. V dnešní době se navíc tatéři stále častěji zaměřují také na krycí tetování, díky kterému můžete minulý nápad přeměnit v něco nového, co vám vyhovuje.

zdroj: MEDermis Laser Clinic, Statista, Removery, Andrea Catton, Rochester Tattoo Removal, Byrdie, Victorian Dermal Group

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.