Chytání bronzu, zasvěcené debaty o rozdílech mezi nitroxem a trimixem, únava z vysvětlování toho, co jsou brýle a co maska (a že se nedýchá „kyslík“), přibarvené vzpomínání na setkání s Velkým bílým, po kterém zjihne každá blondýna v bikinách… život potápěčů z prázdninového kurzu na koupáku kdesi v Pasohlávkách vypadá jako jedna velká zábava. Jenže profesní potápěči mohou mít o dost extrémnější život.
Tady se chyba neodpouští
Třeba, když se stanou podvodními svářeči. Což čistě technicky jde, pokud máte obalenou elektrodu, zemní jistič a podobné hračičky. Nevýhoda téhle práce spočívá v tom, že teplota „oblouku“ dosahuje asi 5000°C, jak uvádí profesionálové z DCN Diving. K tomu přes oponu bublin a páry skoro nic nevidíte, a občas se ozve menší výbuch. K tomu, abyste přišli o ruku nebo o nohu, tak máte mnohem blíž, než v Karibiku během žraločí sezóny.
Černočerná tma
Raději něco bez žraloků a s menší teplotou? Pak by vám mohlo vyhovovat potápění v kalové nádrži bioplynové elektrárny. Kapalina – protože té mazlavé břečce se vážně nedá říkat voda – má příjemných 37,5°C. To, že plavete v rozkládajícím se trusu, stačí jen jiskřička a kvůli metanu vyhodíte do vzduchu půlku města, vám ale zážitek z absolutní tmy kolem vás nesmí pokazit. Podobný job mají i potápěči z kanalizací.
Jejich náplní práce je údržba a čištění potrubních střev, kterými splašky opouští města. Je to naprosto luxusní prácička, protože většinu času v tři centimetry silném skafandru trávíte vytahováním rozšmelcovaných těl potkanů a tukových hrud, stmelených použitými dámskými vložkami. Těsnost masky tady opravdu oceníte. Podle vládní agentury Health and Safety Executive stačí jen kapka téhle super-bakteriální toxické kaše, a můžete oslepnout.
Psychická odolnost nutná
Co se stane s lidským tělem, které pár dní odpočívá na dně rybníku nebo zátoky, obalené pletivem? Nafoukne se, začne se rozkládat zevnitř a zvenčí se stane vítaným zpestřením rybího jídelníčku. Policejní potápěči se právě k této scenérii musí propracovat, plaváčka najít, zajistit důkazy a dostat tělo na hladinu. Nevýhodou přitom je, že s dýchákem se nedá i kontinuálně zvracet. Rozhodně tady nevyděláte tolik, jako firmy na podmořské svařování.
Zanechme hrůz a potopme se do vody naprosto sterilní, čisté, bez života a mrtvých příšerností. Jako potápěč můžete jít přímo k jádru věci, a stát se potápěčem v jaderné elektrárně. Tenhle segment energetiky si totiž říká o spoustu procesní vody, kterou je třeba průběžně monitorovat. Má to ovšem háček. Jak varují výcvikoví experti z Divers Institute, všechno okolo je drobet radioaktivní. Někdy i trochu víc. Takže jediná ústrojní chyba vás může mrzet až do konce života.