Profesionální potápěči a královsky placené práce, se kterými se nechlubí

Chytání bronzu, zasvěcené debaty o rozdílech mezi nitroxem a trimixem, únava z vysvětlování toho, co jsou brýle a co maska (a že se nedýchá „kyslík“), přibarvené vzpomínání na setkání s Velkým bílým, po kterém zjihne každá blondýna v bikinách… život potápěčů z prázdninového kurzu na koupáku kdesi v Pasohlávkách vypadá jako jedna velká zábava. Jenže profesní potápěči mohou mít o dost extrémnější život.

Tady se chyba neodpouští

Třeba, když se stanou podvodními svářeči. Což čistě technicky jde, pokud máte obalenou elektrodu, zemní jistič a podobné hračičky. Nevýhoda téhle práce spočívá v tom, že teplota „oblouku“ dosahuje asi 5000°C, jak uvádí profesionálové z DCN Diving. K tomu přes oponu bublin a páry skoro nic nevidíte, a občas se ozve menší výbuch. K tomu, abyste přišli o ruku nebo o nohu, tak máte mnohem blíž, než v Karibiku během žraločí sezóny.

Černočerná tma

Raději něco bez žraloků a s menší teplotou? Pak by vám mohlo vyhovovat potápění v kalové nádrži bioplynové elektrárny. Kapalina – protože té mazlavé břečce se vážně nedá říkat voda – má příjemných 37,5°C. To, že plavete v rozkládajícím se trusu, stačí jen jiskřička a kvůli metanu vyhodíte do vzduchu půlku města, vám ale zážitek z absolutní tmy kolem vás nesmí pokazit. Podobný job mají i potápěči z kanalizací.

Jejich náplní práce je údržba a čištění potrubních střev, kterými splašky opouští města. Je to naprosto luxusní prácička, protože většinu času v tři centimetry silném skafandru trávíte vytahováním rozšmelcovaných těl potkanů a tukových hrud, stmelených použitými dámskými vložkami. Těsnost masky tady opravdu oceníte. Podle vládní agentury Health and Safety Executive stačí jen kapka téhle super-bakteriální toxické kaše, a můžete oslepnout.

Psychická odolnost nutná

Co se stane s lidským tělem, které pár dní odpočívá na dně rybníku nebo zátoky, obalené pletivem? Nafoukne se, začne se rozkládat zevnitř a zvenčí se stane vítaným zpestřením rybího jídelníčku. Policejní potápěči se právě k této scenérii musí propracovat, plaváčka najít, zajistit důkazy a dostat tělo na hladinu. Nevýhodou přitom je, že s dýchákem se nedá i kontinuálně zvracet. Rozhodně tady nevyděláte tolik, jako firmy na podmořské svařování.

Zanechme hrůz a potopme se do vody naprosto sterilní, čisté, bez života a mrtvých příšerností. Jako potápěč můžete jít přímo k jádru věci, a stát se potápěčem v jaderné elektrárně. Tenhle segment energetiky si totiž říká o spoustu procesní vody, kterou je třeba průběžně monitorovat. Má to ovšem háček. Jak varují výcvikoví experti z Divers Institute, všechno okolo je drobet radioaktivní. Někdy i trochu víc. Takže jediná ústrojní chyba vás může mrzet až do konce života.

Podobné články

Nejoblíbenější

Máte pocit, že vás vaše kočka neposlouchá? Podle studie je to nejspíš fakt

Pokud máte kočku, často můžete mít podezření, že vás neposlouchá. Vysvětlení přináší studie, zaměřená na reakce koček na různé hlasy.

Šokující příběh Gigi Jordan. Farmaceutická milionářka zavraždila svého osmiletého syna

Gigi Jordan namíchala svému synovi smrtící koktejl. Z jejího vysvětlení k motivu děsivého činu mrazí. Nyní je sama po smrti.

Znepokojivý pohled. Žralok dokáže vyvrhnout svůj vlastní žaludek ven

Vyhodit obsah žaludku zvládne i člověk, ale žralok ovládá trochu vyšší verzi a navíc to udělá zcela dobrovolně.