Respirátor nebo rouška. Jaký je rozdíl a co opravdu ochrání před viry

Původcem řady onemocnění jsou viry. Normálně se před nim i na ulici nechráníme, ale pandemie koronaviru přinutila zavést krajní opatření. Mnoho lidí se domnívá, že je před viry ochrání nasazení roušky, ale to je omyl. Jakákoli forma roušky pouze ochrání ostatní kolem vás, aby nedošlo k případné nákaze z vaší strany. Před virem tak spolehlivě ochrání pouze respirátor. I mezi nimi ale nejsou úplně účinné všechny.

Respirátor nebo rouška. Jaký je rozdíl a co opravdu ochrání před viry
zdroj: pixabay.com

Nositele ochrání pouze respirátor

Roušky jsou primárně určeny k ochraně před šířením bakterií, takže si je nasazují ti, kteří se snaží nešířit onemocnění dál. Respirátor je oproti roušce přímo určen k ochraně před samotnou nákazou. Pokud se chcete plně chránit před onemocněním, je nejvhodnější pořídit právě respirátor. Stejnou ochranu nabízejí i celoobličejové masky s filtry.

Respirátory se dělí podle filtrační třídy

  • FFP1 – nejnižší stupeň, který zajišťuje ochranu proti netoxickým pevným částicím. Poslouží proti nízké koncentraci aerosolu nebo jemného prachu. Proti nakažení koronavirem neochrání. Maximální koncentrace škodlivin může být do 5xNPK/PEL, tj. nejvyšší povolená koncentrace látek v ovzduší na přípustné limity látek v ovzduší.
  • FFP2 – střední stupeň ochrany zastaví i toxické částice, azbest, fibrogenní látky, kouř a vyšší koncentraci aerosolů. To vše do koncentrace 10xNPK/PEL.
  • FFP3 – nejvyšší stupeň ochrany zabrání vstupu toxických látek do vaší dýchací soustavy. Poskytuje ochranu proti virům, bakteriím, ale také proti radioaktivním látkám. Tento typ respirátoru ochrání proti nákaze koronavirem. Maximální koncentrace látek v ovzduší tu může být až 50xNPK/PEL.

Pouze respirátor třídy FFP3 je tak tím, co by měl mít každý po ruce. Celá věc má ale ještě další úskalí – respirátory jsou správně použitelné pouze 24  hodin a nejsou určené k opakovanému použití. Jejich filtrace zkrátka nasaje nečistoty a dále už nositele neochrání. Pouze polomasky nebo celoobličejové masky s výměnnými filtry se dají nosit stále.

I u respirátoru nejvyšší třídy je pak třeba brát v potaz, že ochrana proti nákaze virem není nikdy 100 %.

Respirátor nebo rouška. Jaký je rozdíl a co opravdu ochrání před viry
zdroj: pixabay.com

Podobné články

Nejoblíbenější

Skutečně dokážeme cítit pach strachu a dalších emocí?

Při komunikaci se spoléháme hlavně na jazyk a zrak. Jak podstatnou roli hraje u lidí nos a dokážeme pomocí čichu cítit strach?

Válka o Falklandy: 40 let po konfliktu je „speciální operace“ na ostrovech stále nezacelená rána

Vždy během května jsou Las Malvinas v Argentině v centru pozornosti. Válka o Falklandy je pro spoustu místních stále živým tématem.

Obnovitelné zdroje energie: je možné jimi ze 100 % zásobovat Zemi?

Nenaplnitelná utopie nebo budoucnost přežití lidstva? Mohou naší planetu ze 100 % zásobovat pouze obnovitelné zdroje energie?