Respirátor nebo rouška. Jaký je rozdíl a co opravdu ochrání před viry

Původcem řady onemocnění jsou viry. Normálně se před nim i na ulici nechráníme, ale pandemie koronaviru přinutila zavést krajní opatření. Mnoho lidí se domnívá, že je před viry ochrání nasazení roušky, ale to je omyl. Jakákoli forma roušky pouze ochrání ostatní kolem vás, aby nedošlo k případné nákaze z vaší strany. Před virem tak spolehlivě ochrání pouze respirátor. I mezi nimi ale nejsou úplně účinné všechny.

Respirátor nebo rouška. Jaký je rozdíl a co opravdu ochrání před viry
zdroj: pixabay.com

Nositele ochrání pouze respirátor

Roušky jsou primárně určeny k ochraně před šířením bakterií, takže si je nasazují ti, kteří se snaží nešířit onemocnění dál. Respirátor je oproti roušce přímo určen k ochraně před samotnou nákazou. Pokud se chcete plně chránit před onemocněním, je nejvhodnější pořídit právě respirátor. Stejnou ochranu nabízejí i celoobličejové masky s filtry.

Respirátory se dělí podle filtrační třídy

  • FFP1 – nejnižší stupeň, který zajišťuje ochranu proti netoxickým pevným částicím. Poslouží proti nízké koncentraci aerosolu nebo jemného prachu. Proti nakažení koronavirem neochrání. Maximální koncentrace škodlivin může být do 5xNPK/PEL, tj. nejvyšší povolená koncentrace látek v ovzduší na přípustné limity látek v ovzduší.
  • FFP2 – střední stupeň ochrany zastaví i toxické částice, azbest, fibrogenní látky, kouř a vyšší koncentraci aerosolů. To vše do koncentrace 10xNPK/PEL.
  • FFP3 – nejvyšší stupeň ochrany zabrání vstupu toxických látek do vaší dýchací soustavy. Poskytuje ochranu proti virům, bakteriím, ale také proti radioaktivním látkám. Tento typ respirátoru ochrání proti nákaze koronavirem. Maximální koncentrace látek v ovzduší tu může být až 50xNPK/PEL.

Pouze respirátor třídy FFP3 je tak tím, co by měl mít každý po ruce. Celá věc má ale ještě další úskalí – respirátory jsou správně použitelné pouze 24  hodin a nejsou určené k opakovanému použití. Jejich filtrace zkrátka nasaje nečistoty a dále už nositele neochrání. Pouze polomasky nebo celoobličejové masky s výměnnými filtry se dají nosit stále.

I u respirátoru nejvyšší třídy je pak třeba brát v potaz, že ochrana proti nákaze virem není nikdy 100 %.

Respirátor nebo rouška. Jaký je rozdíl a co opravdu ochrání před viry
zdroj: pixabay.com

Podobné články

Nejoblíbenější

Megalodon: mytický vrcholný predátor mohl sežrat cokoli, co se mu dostalo do cesty

Gigantický vrcholný predátor v oceánu neměl soupeře. Co bylo příčinou jeho vyhynutí, když byl megalodon tak vysoko v potravním řetězci?

Římané budovali sochy svého největšího nepřítele. Co je k tomu vedlo?

Význam sochy dnes chápeme trochu jinak, zatímco Římané je považovali za symbol síly impéria. Ale proč zvěčňovat nepřítele?

Žralok jako hrozba. Jaká je šance, že vás napadne? Co dělat, když se to stane?

Žralok je na vrcholu potravního řetězce. Řídí se instinkty, ale někdy dělá chyby. Jaká je šance, že zaútočí? Jak se zachovat?