V EU platí zákaz pro ruské aerolinky. Ruští turisté jednoduše létají do Evropy z Finska

Ruské aerolinky se svými letadly aktuálně nad území Evropské unie nesmí. Ruští turisté tak cestují do různých destinací členských států EU po oklikách. Ale pokud to jejich umístění dovoluje, mohou jednoduše přejet přes severozápadní hranici své země do Finska a dostat se na mezinárodní letiště Helsinky-Vantaa.

Letiště se stalo klíčovým tranzitním uzlem pro ruské turisty od chvíle, kdy EU provoz ruských aerolinek na svém území zakázala. Luxusní vozy ruských turistů doslova obléhají garáže na letišti v Helsinkách.

„Letiště v Helsinkách je v současnosti svědkem pohybu velkého množství ruských turistů,“ řekl finský ministr zahraničí Pekka Haavisto.

Tento stav přetrvává od chvíle, kdy 15. července Rusko rozvolnilo cestovní omezení kvůli covidu. To zvýšilo počet překročení hranic za pouhých měsíc o 80 %. Situace rozčílila některé Finy, pro které je těžké přijmout Rusy na dovolené ve Finsku, zatímco je Rusko v konfliktu s Ukrajinou.

Finsko chce po EU rozhodnutí

Finsko plánuje omezit ruská turistická víza od 1. září, jak v prohlášení uvedlo tamní ministerstvo zahraničí. Rusové ale stále mohou vstoupit do Finska s vízy, vydanými v jiných zemích EU v schengenském prostoru. Dvě třetiny Rusů přecházejí v současné době do Finska přes jeho východní hranici s vízy, vydanými v jiných zemích EU, řekl člen finské pohraniční stáže.

„Přijíždějí sem na schengenská víza, vydaná různými zeměmi, a pak pokračují dále přes letiště v Helsinkách,“ řekl Haavisto. Podle schengenských pravidel nemůže Finsko jednostranně odepřít vstup osobám, které jsou držiteli platných víz.

Evropa je rozdělená

Ministři zahraničí EU se příští týden chystají diskutovat o zákazu víz pro ruské státní příslušníky v celém regionu, ale ne všechny členské státy si myslí, že je to dobrý nápad. Plošné nařízení by navíc omezilo pohyb i těch, kteří se snaží dostat pryč z Ukrajiny, což si vedení EU nepřeje. Kromě toho zde vyvstává otázka trestání obyčejných lidí.

Nejen v tomto směru je Evropa názorově rozpolcená. Zatímco Lotyšsko, Litva a Polsko přestaly vydávat nová turistická víza Rusům krátce po začátku konfliktu, v Německu zaznívají opačné názory.

„Toto není válka ruského lidu, ale je to Putinova válka,“ řekl minulý týden na tiskové konferenci německý kancléř Olaf Scholz.

zdroj: France24, Ministry for Foreign Affairs of Finland, Politico

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.