Spider-Man předhonil Supermana a stal se nejdražším komiksem všech dob

Poslední dekádu jsme byli všichni svědky fenomenálního vzestupu zlatého dolu, kterým je Marvel Cinematic Universe. Všechny filmy vydělaly dohromady zhruba 25 miliard dolarů (po Spider-Man: No Way Home), což je obrovské číslo. Je to paradox, že zatímco jakýkoli zájem o tištěný komiks spadl pod historickou úroveň, snímky oslovují široké masy. Komiksové postavy se zkrátka přesunuly do světa filmu. Je potřeba si uvědomit, že je tento monumentální úspěch způsobený tím, že jsou tu s námi komiksy už opravdu hodně dlouho.

Skvělým příkladem je ikonický Superman, který debutoval v prvním čísle Action Comics v červnu roku 1938. Klenot DC Comics a jeden z nejmocnějších superhrdinů všech dob je zároveň jedním z nejznámějších. Muž z oceli je značkou, která nese velikou hodnotu a prestiž.

V dubnu 2021 se v aukci pořádané ComicsConnect objevila kopie jednoho svazku Action Comics #1. Velmi vzácný a zásadní kus komiksové historie se prodal za neuvěřitelných 3,25 milionu dolarů (zhruba 70 mil. korun dle tehdejšího kurzu). Stal se tak nejdražším komiksem všech dob, ale jaké bylo překvapení, když tento rekord později ještě ten samý rok zlomil jiný superhrdina.

V čem spočívá přitažlivost Spider-Mana?

Peter Parker je další komiksová legenda. Pro mnohé je na Spider-Manovi něco, co ho činí přitažlivějším a „skutečnějším“, než je nezničitelný Superman nebo bilionář Batman. Samozřejmě má superschopnosti, a některé z nich byly za léta vydávání komiksů až absurdní. Ale zároveň je to také nešikovný teenager s vědeckým nadáním. Spider-Man se v očích fanoušků přibližuje jim samotným.

Se svým šarmem, trochu hloupým smyslem pro humor a krkolomným vyjadřováním je Spider-Man dlouhé roky favoritem Marvelu a velkým rivalem DC Comics. Poprvé se objevil v červnu roku 1962 v sešitě Amazing Fantasy #15. Od první strany bylo jasné, že tato komiksová postava trochu změní hru. Text zde označuje hrdiny v kostýmech hanlivě jako „postavy ve spodním prádle“ a popisuje je jako „obyčejné a laciné“. Dále se tu píše: „Myslíme si, že vám bude připadat Spider-Man trochu jiný!

To se také prokázalo. Spider-Man není nejrychlejší nebo nejsilnější superhrdina, ale jeho příběh o tom, čím se stal díky pavoučímu kousnutí, je pravděpodobně v žánru tím nejznámějším. Přišel desítky let po Supermanovi od DC, ale význam tohoto prvního čísla byl takový, že se prodával ještě víc.

Spider-Manův černý oblek má cenu zlata

V září 2021 se na dražbě Signature Comics & Comic Art Auction, kterou pořádala společnost Heritage Auction, stala nejžádanější položkou kopie Amazing Fantasy #15. Tento jedinečný kousek byl obodován kvalitou 9,6.

Spider-Man Amazing Fantasy #15
zdroj: Heritage Auctions

Sběratelské předměty jako komiksy jsou hodnocené stupnicí CGC (Certified Guaranty Company). Ta se boduje od CGC 0,5 (Poor) po CGC 10 (Gem Mint). Hodnocení 9,6 Near Mint+ tak znamená téměř dokonalý stav. Existují jen čtyři známé kopie Amazing Fantasy #15, které jsou v tak dobrém stavu. Navíc, žádné kopie v CGC 9,8 (další stupeň) nejsou. I přes jeho hodnotu je pozoruhodné, že se tento výtisk prodal za 3,6 milionu dolarů (tou dobou téměř 80 mil. korun) a stal se tak nejdražším prodaným komiksem všech dob. Do té doby takový status držely jen komiksy, stvořené před 2. světovou válkou, jako Superman (1938) a Batman (1939).

V lednu 2022 se jedna jediná stránka z komiksu se Spider-Manem prodala za 3,36 milionu dolarů. Byla to originální kresba ze strany 25 sešitu Secret Wars #8, prvního crossoveru od Marvelu z roku 1984. Stránka představuje první pohled na Spider-Manův oblíbený černý oblek. Peter Parker tak drží hned několik rekordů, a jedním z nich je i fakt, že je aktuálně nejprodávanějším předmětem komiksového umění vůbec.

zdroj: Insider, Forbes, DC Fandome, BBC News, Marvel, CGC Comics, Hollywood Reporter, Heritage Auctions

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.