Srí Lanka: lidé čekají několik dní ve frontě na plynové bomby. Ekonomická krize v zemi se prohlubuje

Srí Lanka je bez pohonných hmot. Jihoasijský národ se v posledních týdnech potýká s ochromujícím nedostatkem benzínu uprostřed hospodářské krize, která dohnala veřejnost k zoufalství.

Vzhledem k tomu, že devizové rezervy země vysychají, nemá Srí Lanka už celé měsíce dostatek hotovosti na zaplacení jídla, léků, elektřiny a dalších nezbytně nutných věcí. V červnu 2022 dosáhla míra inflace ohromných 54,6 %. Lidé dostávají na příděl alespoň bomby se zkapalněným ropným plynem neboli LPG.

Vláda země mezitím neměla ani dostatečné finanční prostředky na to, aby v květnu zaplatila cenu za jeden jediný tanker ropy.

Ekonomika Srí Lanky zkolabovala

S tím, jak se vyčerpávají poslední zásoby paliva, Srí Lanka ve středu 29. května omezila prodej pohonných hmot jen na nejnutnější potřebu: autobusy, vlaky, převoz léků a potravin. Omezení má prozatím platit dva týdny. Srí Lanka se stala první zemí od roku 1970, která takové rozhodnutí učinila. Vláda se zavázala obnovit dodávky paliva do 10. července.

Čerpací stanice nyní dávají pohonné hmoty přídělově, řidiči dostávají žetony a ve frontě jich čeká až 150 najednou. Podle svědků bývají fronty ještě delší a jeden z účastníků řekl, že byl ve frontě i na 300. místě. Taxikář v Colombu na pumpě řekl, že stojí s prázdnou nádrží v autě ve frontě dva dny a stále neví, kdy čekání skončí. Čerpací stanice mezitím hlídají ozbrojení vojáci.

Lidé začínají mít hlad

Odborníci tvrdí, že je na vině v první řadě nepotismus, tedy systém obsazování politických funkcí rodinnými příslušníky na úkor kvalifikovaných kandidátů, v kombinaci s velmi špatným hospodařením s financemi, což vedlo k nahromadění enormního zahraničního dluhu Srí Lanky. Ten se vyšplhal až na 51 miliard dolarů, oproti zahraniční rezervě ve výši pouhých 25 milionů dolarů.

Vláda Srí Lanky zase obviňuje pandemii covid-19 z narušení cestovního ruchu země, který je zdejším největším průmyslovým odvětvím. Mezitím Colombem otřásly týdny protestů. Během nich se shromáždily desítky tisíc lidí, požadujících odstranění prezidenta, kterým je Gotabaya Rajapaksa.

zdroj: Bloomberg, Trading Economics, BBC, NDTV, Nikkei Asia, ORF, East Asia Forum

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.