TikTok sbírá citlivá data a cenzuruje ošklivé fotky nebo uživatele s tělesnou disproporcí

Famózní start, zahrnující 1,5 miliardy přístupů a nahrávání v roce 2017, doplněný překladem do 39 jazyků a přístupem na 150 různých národních digitálních trhů. TikTok je fenomén a momentálně platí za 7. „nejsilnější“ sociální aplikaci na světě. A také za jednu z nejkontroverznějších, při jejímž užívání musíte zvážit následující rizika.

Žádná sranda není zadarmo

Snad nečekáte, že tu jde o bezplatnou zábavu a sdílení vesele stupidních videí ze světa. Někdo se tu snaží sosat informace z vašeho soukromí, zneužívat osobní data, mapovat vaše tržní a politické preference a také trochu špionážně slídit. Jen to protentokrát není Mark Zuckerberg, ale Čína. A ta si dává na těžbě dat a specifickém vyobrazení světa pořádně záležet.

Jen hezké obrázky!

Máte obličej plný vrásek, špinavé a nemódní oblečení? Žijete v brazilské favele, slumu utečeneckého tábora, probíhá někde kolem vás válka? Sociální bublina TikTok o váš smutný příběh nestojí. Příspěvky, které hlídací algoritmus a cenzoři vyhodnotí jako „zobrazující drsnou realitu“, do světa nevyrazí. Říká se tomu neviditelná cenzura reality.

Můžete na ně koukat leda tak s podobně postiženými kamarády. Ano, ani lidé s tělesným postižením, nadváhou a nehezkým vzhledem se v téhle aplikaci neprosadí. TikTok cíleně vytváří iluzi, že svět je bezstarostným a radostným místem. Realitu ale nezachycuje, byť platformu nejrůznější skandály pronásledují.

TikTok jako vstupenka do vězení

V Egyptě vyfasovaly domácí influencerky za publikování příspěvků dvouletého vězení a tučné pokuty. Byly až příliš odhalené, odvážné, obviněné z podněcování „zhýralosti“ a „nemorálnosti“. A s rouškou (ne tedy proti covidu) musí muslimské ženy prý vystupovat i na síti. TikTok v tom není nevinně, protože sociální podléhá v zemi přísné kontrole. Nechce dopadnout jako v Indii, kde si prozatím neškrtne. Takových případů je ale nespočet a další přibývají.

TikTok aplikace sbírá data cenzura sociální sítě
zdroj: 123RF

Sběr dat za hranou zákona

V Indii se totiž – po pohraničních přestřelkách mezi čínskými a indickými vojáky – dočkal TikTok v roce 2020 absolutního zákazu. Bolelo to, protože Indie je dalších 600 000 potenciálních uživatelů. Indové si ale všimli, že informace nahrané pubescenty v domácnostech a ulicích indických měst mohou bystře zužitkovat čínské zpravodajské agentury.

Podobně to vidí i v USA, kde se TikTok s čínským vedením také dočkal zákazu. A Izraelci, kteří o mezinárodní špionáži také vědí své, opakovaně varovali, že tahle aplikace je jednou velkou sběračkou zpravodajských dat. Nevěříte? Co třeba populární tik-tokový hit, randonauting?

Běžte se podívat k letecké základně, prosím

Aplikace vás prostě pošle na „dobrodružnou“ výpravu po sérii souřadnic. Místa nenápadná, záhadná i tajemná, kde máte pořídit nějaké video. Háček je v tom, že vás umí poslat do míst, kam třeba zrovna čínské špionážní satelity nevidí. A vy jim odtamtud pošlete zdarma video. Není to hezká spolupráce?

Kritizovat Čínu se nesmí

Pochopitelně, že v TikToku nemůžete ani v jinozemských sítích moc kritizovat Čínu. A pokud byste náhodou chtěli sdílet fotky z čínských koncentračních táborů, dočkáte se brzy zákazu pro porušení pravidel. TikTok vám nabízí digitální svět plný vtípků, scének a zábavných malicherností. Skutečný svět na něm ale neuvidíte. Protože si to jeho správci nepřejí.

zdroj: Buffer, Fortune, NBC News, The Intercept, BBC, Invetiva, Egyptian Independent, Digital Information World, CNBC, NY Times, The Guardian

Podobné články

Nejoblíbenější

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.

Kolik lidí zabijí žraloci během jednoho roku?

Žraloci jsou fascinující tvorové s velmi špatnou reputací. Za kolik lidských životů ročně jsou ve skutečnosti zodpovědní?