TikTok sbírá citlivá data a cenzuruje ošklivé fotky nebo uživatele s tělesnou disproporcí

Famózní start, zahrnující 1,5 miliardy přístupů a nahrávání v roce 2017, doplněný překladem do 39 jazyků a přístupem na 150 různých národních digitálních trhů. TikTok je fenomén a momentálně platí za 7. „nejsilnější“ sociální aplikaci na světě. A také za jednu z nejkontroverznějších, při jejímž užívání musíte zvážit následující rizika.

Žádná sranda není zadarmo

Snad nečekáte, že tu jde o bezplatnou zábavu a sdílení vesele stupidních videí ze světa. Někdo se tu snaží sosat informace z vašeho soukromí, zneužívat osobní data, mapovat vaše tržní a politické preference a také trochu špionážně slídit. Jen to protentokrát není Mark Zuckerberg, ale Čína. A ta si dává na těžbě dat a specifickém vyobrazení světa pořádně záležet.

Jen hezké obrázky!

Máte obličej plný vrásek, špinavé a nemódní oblečení? Žijete v brazilské favele, slumu utečeneckého tábora, probíhá někde kolem vás válka? Sociální bublina TikTok o váš smutný příběh nestojí. Příspěvky, které hlídací algoritmus a cenzoři vyhodnotí jako „zobrazující drsnou realitu“, do světa nevyrazí. Říká se tomu neviditelná cenzura reality.

Můžete na ně koukat leda tak s podobně postiženými kamarády. Ano, ani lidé s tělesným postižením, nadváhou a nehezkým vzhledem se v téhle aplikaci neprosadí. TikTok cíleně vytváří iluzi, že svět je bezstarostným a radostným místem. Realitu ale nezachycuje, byť platformu nejrůznější skandály pronásledují.

TikTok jako vstupenka do vězení

V Egyptě vyfasovaly domácí influencerky za publikování příspěvků dvouletého vězení a tučné pokuty. Byly až příliš odhalené, odvážné, obviněné z podněcování „zhýralosti“ a „nemorálnosti“. A s rouškou (ne tedy proti covidu) musí muslimské ženy prý vystupovat i na síti. TikTok v tom není nevinně, protože sociální podléhá v zemi přísné kontrole. Nechce dopadnout jako v Indii, kde si prozatím neškrtne. Takových případů je ale nespočet a další přibývají.

TikTok aplikace sbírá data cenzura sociální sítě
zdroj: 123RF

Sběr dat za hranou zákona

V Indii se totiž – po pohraničních přestřelkách mezi čínskými a indickými vojáky – dočkal TikTok v roce 2020 absolutního zákazu. Bolelo to, protože Indie je dalších 600 000 potenciálních uživatelů. Indové si ale všimli, že informace nahrané pubescenty v domácnostech a ulicích indických měst mohou bystře zužitkovat čínské zpravodajské agentury.

Podobně to vidí i v USA, kde se TikTok s čínským vedením také dočkal zákazu. A Izraelci, kteří o mezinárodní špionáži také vědí své, opakovaně varovali, že tahle aplikace je jednou velkou sběračkou zpravodajských dat. Nevěříte? Co třeba populární tik-tokový hit, randonauting?

Běžte se podívat k letecké základně, prosím

Aplikace vás prostě pošle na „dobrodružnou“ výpravu po sérii souřadnic. Místa nenápadná, záhadná i tajemná, kde máte pořídit nějaké video. Háček je v tom, že vás umí poslat do míst, kam třeba zrovna čínské špionážní satelity nevidí. A vy jim odtamtud pošlete zdarma video. Není to hezká spolupráce?

Kritizovat Čínu se nesmí

Pochopitelně, že v TikToku nemůžete ani v jinozemských sítích moc kritizovat Čínu. A pokud byste náhodou chtěli sdílet fotky z čínských koncentračních táborů, dočkáte se brzy zákazu pro porušení pravidel. TikTok vám nabízí digitální svět plný vtípků, scének a zábavných malicherností. Skutečný svět na něm ale neuvidíte. Protože si to jeho správci nepřejí.

zdroj: Buffer, Fortune, NBC News, The Intercept, BBC, Invetiva, Egyptian Independent, Digital Information World, CNBC, NY Times, The Guardian

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.