Trendy v bydlení, které vznikly v době koronaviru. Co se změnilo v našich domovech?

Dům snů vypadá v dnešní době pochopitelně úplně jinak, než před pár lety. Tento koncept prošel významnými proměnami už od paleolitu, kdy byl domov jen úkrytem před všemožnými živly, až po současnost, která nabízí nejrůznější technologie a požadavky na komfort v návaznosti na náš konkrétní životní styl. Trendy v bydlení se neustále posouvají a mění.

Technické vymoženosti a současná podoba domova snů odráží skutečnost, kam se dnešní člověk posunul. S příchodem pandemie Covid-19 se naše návyky rapidně změnily, což se zcela logicky odrazilo i na aktuálních trendech. Tahle událost má, a ještě bude mít do budoucna mnohem zásadnější vliv na vývoj realitního trhu i samotné trendy v bydlení. Veletrhy se díky pandemii u nás i ve světě přenesly, stejně jako v jiných odvětvích, do on-line prostředí. První trendové vlaštovky přinesl například už podzimní italský Milano Durini Design Week, který naznačil, jakým směrem se budeme ve světě bydlení ubírat. Ukazuje to také aktuální nabídka českých i zahraničních nábytkářských a designérských firem, které na aktuální situaci ihned reagovaly.

Domov je naše svatyně

Svatyně – pojem, který rozhodně sehraje hlavní úlohu v takzvaně post-pandemické době. Už nyní je patrné, že Covid-19 zcela změnil způsob, jakým většina z nás nahlíží na svůj způsob bydlení i na domov jako takový. Žijeme v době, kdy se pod jednou střechou potkává hned několik atmosfér najednou. Přesněji – domov je nově nejen místem odpočinku, ale jak si mnoho z nás i vyzkoušelo na vlastní kůži, stal se i naší kanceláří, studijním místem, prostorem pro setkávání s přáteli, ale i třeba tělocvičnou nebo domácím kinem či společenským místem, kde se potkávají blízcí i známí. Tedy když je to zrovna aktuálně možné.

Na adrese záleží ještě více, než dřív

Jak je to se situací na realitním trhu? Tady se změnilo hned několik věcí. Jednou z těch důležitých a patrných je fakt, že adresa, kde budeme chtít žít, bude důležitější, než kdy dříve. Nejen investoři, ale i běžní lidé si mnohem citlivěji vybírají a budou vybírat místo, kde bude jejich domov nebo do jaké nemovitosti investují své finance. Podle námi oslovených realitních makléřů soukromí investoři také pečlivěji zvažují konkrétní reakci na situaci v souvislosti s koronavirem a připravenost jednotlivých zemí na podobné události obecně.

Až se situace „opravdu“ stabilizuje

Řada z nás si klade otázku, co bude, až se situace ve světě stabilizuje. Co přesně nastane, nemůže vědět nikdo. Odborníci se domnívají, že se lidé budou logicky snažit přestěhovat ze špatně spravovaných a špatně připravených míst do proaktivnějších zemí s větší odolností a lepšími standardy lékařské péče. Na mikroúrovni to bude v rámci oblastí s lepší infrastrukturou, dostupností služeb, ale sehraje roli i lokalita v blízkosti rodiny a blízkých, se kterými se lidé chtějí mít možnost setkávat, ať se děje cokoli. Poloha vždy byla, je a bude důležitým hlediskem při výběru nemovitostí určených nejen pro bydlení, ale i na investici.

Pracovní prostor doma

Řada lidí přesunula svou práci domů. A řada firem tento koncept zachová nebo bude částečně praktikovat. Společně s přesunutím práce domů je kladen větší nárok na vytvoření pracovního prostoru doma tak, aby splňoval konkrétní nároky každého z nás. Rozšiřuje se požadavek po vytvoření formálního prostoru pro konání videokonferencí a on-line schůzek z domova. Do budoucna se práce doma stane pro mnohé z nás denním chlebem. A je logické, že bude třeba vytvořit si místo, kde se dá pracovat i dlouhodobě. Už nebude stačit příležitostně se připojit na internet ze sedačky v obýváku nebo pracovat hodiny s notebookem od kuchyňského stolu. Tento trend ovšem zesílil už před vypuknutím pandemie.

Došlo k výraznému posunu priorit

Změnily se naše priority. Lidé, kteří si chtěli koupit nemovitost před pandemií, se více zaměřovali na cenu, dispozici, návratnost investice, historii nemovitosti a lokalitu, kde se nemovitost nachází. Trend práce z domova se ovšem v současné době usadil, a tak se kupující soustředí i na to, jak se nemovitost bude schopna přizpůsobit i bezprostředním změnám v životním stylu, se kterými už musíme počítat.

Čím více budou lidé pracovat z domova, tím více se budou majitelé nemovitostí zabývat maximalizací využití každého metru čtverečního. Budoucnost rozhodně přeje nábytku na míru, vestavěným spotřebičům i úložným prostorům, kvalitním a hlavně funkčním kuchyním apod.

Důraz bude kladen na design a rozvržení

Jak už jsme naznačili, obecně bude důraz kladen na design a flexibilitu rozvržení prostoru. Doba se nese v duchu elektronické komunikace i práce na dálku a tento trend bude pokračovat. S tím přichází i zájem o zvukovou izolaci některých prostorů, konkrétně pracovních míst nebo prostorů určených pro studium dětí.

Technologie vyhrály na plné čáře

Jestli něco můžeme nazvat vítězem této doby, jsou to technologie. Online videohovory se staly stejně běžné, jako třeba internetové bankovnictví nebo samoobslužné kasy v supermarketech. V realitách se do popředí dostává virtuální realita, která v tomto oboru není žádnou novinkou. Třeba v Singapuru tuto technologii používají už několik let k virtuálním prohlídkám nemovitostí, které se tak zařadily mezi trendy v bydlení. V České republice virtuální prohlídky také někteří pokrokoví developeři využívají, stejně jako realitní kanceláře. Technologie byla ale cenově nedostupná pro běžné používání, proto se u nás zatím ještě tolik nerozšířila. Do budoucna se to ovšem změní.

Bezkontaktní řešení a udržitelnost

Díky vylepšení Smart-home bude možné v budoucnosti koordinovat služby bez nutnosti lidského kontaktu. Klíčovým tématem pandemie je a bude také udržitelnost. Tím, že si lidé zvykají trávit stále více času doma, roste poptávka po vytvoření odpočinkových (zenových) zón. Činnosti, které jsme byli zvyklí provozovat venku s přáteli, se stěhují do našich domovů. Menší fitness koutek nebo kinosál doma nebude výsadou movitých lidí, ale možná běžnou součástí našeho domácího života a trávení času moderního člověka.

Co všechno se stane ve světě bydlení realitou, se jistě dozvíme už v září 2021 na největší světové výstavě designu v Miláně, která nové trendy v bydlení představí.

A jak se změnil životní styl u vás doma?

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.